|
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ السبت ١٤ شوّال ١٤٤١ Saturday, June 6, 2020
کد خبر: 954829
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۵/۳ - ۱۹:۵۱
تلاش نیروی دریایی سلطنتی انگلستان برای جبران آبروی از دست رفته
وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد نیروی دریایی این کشور موظف شده است شناورهای با پرچم بریتانیا را در عبور از تنگه هرمز اسکورت کند.
ناو انگلیسی تلاش نیروی دریایی سلطنتی انگلستان برای جبران آبروی از دست رفته
به این مطلب امتیاز دهید
25% 75% بازدید

به گزارش جام نیوز، دولت بریتانیا گفته است که قصد دارد اسکورتی دریایی برای کشتی‌هایی ایجاد کند که با پرچم این کشور در تنگه هرمز تردد می‌کنند.

 

تصمیم ایجاد یک اسکورت نظامی برای کشتی‌های بازرگانی بریتانیایی در پی برگزاری نشستی اضطراری در مقر نخست‌وزیری برای بحث و بررسی اوضاع در خلیج فارس گرفته شد.

 

یک سخنگوی دولت بریتانیا دراین‌باره گفت: «نیروی دریایی سلطنتی ماموریت یافته است تا کشتی‌هایی را که با پرچم بریتانیا از تنگه هرمز عبور می‌کنند، چه به صورت تکی و چه در قالب ناوگانی از کشتی‌ها، محافظت کند و این کشتی‌ها به هنگام تصمیم عبور باید این نیرو را آگاه کنند.»

 

این سخنگو اضافه کرد: «آزادی عبور و مرور برای نظام تجارت بین الملل و اقتصاد جهانی حیاتی است و ما هرکار بتوانیم خواهیم کرد تا از آن دفاع کنیم.»

 

براساس این تصمیم از کشتی‌هایی که با پرچم بریتانیا در تنگه هرمز تردد می‌کنند، خواسته شده تا به وزارت حمل و نقل مسیر خود را اطلاع دهند، تا نیروی دریایی بریتانیا بتواند برای آن‌ها اسکورت نظامی فراهم کند.

 

این اقدام در پی توقیف نفتکش استینا ایمپرو در جمعه گذشته توسط ایران صورت می‌گیرد. این نفتکش با پرچم بریتانیا در حال حرکت بود.

 

در حالی بریتانیا از اسکورت کشتی هایی که حامل پرچم این کشور باشند، خبر می دهد که در زمان توقیف کشتی «استینا ایمپرو» یک ناو بریتانیایی در نزدیکی آن بود اما نتوانست اقدامی کند؛ موضوعی که با انتقاد رسانه های انگلیسی مواجه شد.

 

روزنامه دیلی اکسپرس چاپ لندن، پس از توقیف کشتی انگلیسی نوشت: «به دنبال تنش اخیر ایران و انگلیس در آب های خلیج فارس، کارشناسان نظامی با اشاره به ناتوانی و عملکرد بسیار ضعیف نیروی دریایی انگلیس تاکید کردند که ناوگان دریایی نظامی بریتانیا برای مقابله با درگیری های بین الملل بسیار کوچک است.»

 

اکسپرس افزود: «قدرت این ناوگان نسبت به جایگاه نظامی خود در ۳۰ سال گذشته بسیار افول کرده و تحولات اخیر توان کنونی انگلیس در منطقه خاورمیانه را زیر سوال می برد. کارشناسان دریایی بر این باورند که توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران بیانگر شکست لندن در تاسیس یک قدرت بلامنازع در منطقه خاورمیانه است.»

 

ایران پس از توقیف کشتی «استینا ایمپرو» در بیانیه ای اعلام کرد این کشتی به دلیل «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی» توقیف شده است.

 

همچنین نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه ای به شورای امنیت درباره توقیف کشتی انگلیسی نوشت  این نفتکش روز جمعه 28 تیر 1398 در تنگه هرمز با یک کشتی ماهیگیری ایرانی برخورد و به آن خسارت وارده کرده است و حال تعدادی از خدمه و ماهیگیران صدمه دیده کشتی ایرانی نیز وخیم است.


در این نامه همچنین آمده است کشتی انگلیسی پس از این حادثه، هشدارهای مسئولان ایرانی را نادیده گرفت و با خاموش کردن سیستم های ناوبری خود، در اقدامی خطرناک، مسیرش را تغییر داد و با حرکت در جهت مخالف، در تلاش برای فرار بود که نیروهای ایرانی آن را توقیف کردند.


در این نامه اعلام شده است اقدام ایران برای برقراری نظم و قانون و حفظ امنیت دریانوردی در تنگه هرمز ضروری بود و براساس قوانین بین المللی صورت گرفته است. این نفتکش که دستور توقیف آن را مقامات قضایی محلی صادر کردند متعاقبا به بندرعباس هدایت شد.


نمایندگی دائم ایران در نامه خود اعلام کرده است: بر اساس دستور مقامات قضایی، تحقیقات درباره تخلفات این نفتکش از جمله خساراتی که به محیط زیست دریایی و کشتی ماهیگیری ایرانی و خدمه و ماهیگیران آن وارد کرده، در حال انجام است.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top