|
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 28, 2021
کد خبر: 955203
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۵/۸ - ۱۲:۲۴
صید 24 تن اورانیوم از خلا برجام
ایران چگونه توانست با استفاده از سکوت برجام درباره یک موضوع فنی به اندازه نیازیک سال کیک زرد تولید کند؟
روحانی صید 24 تن اورانیوم از خلا برجام
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در دیدار با فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی گفته بود: «ایران بعد از برجام 300 کیلو اورانیوم را غنی‌سازی نکرده، بلکه بعد از توافق هسته ای 24 تن اورانیوم را غنی‌سازی کرده است». اما منظور از 24 تن چیست؟ در واقع طبق برجام ایران می توانست اورانیوم طبیعی با غنای 0.7 درصد را تا 3.67 درصد غنی سازی کند – البته این سقف در گام دوم کاهش تعهدات ایران برداشته شد – و همچنین بر اساس برجام، ایران نمی توانست بیش از 300کیلو اورانیوم غنی شده کمتر از 3.67 درصد را ذخیره سازد – این سقف هم در گام اول کاهش تعهدات کنار گذاشته شد – اما در فرایند غنی سازی پس از مرحله FEED(خوراک دهی) و تزریق گازUF6 که حاوی اورانیوم طبیعی است به سانتریفیوژها، در مرحله پایانی غنی سازی مقداری مواد به عنوان پسماند با غنای زیر 3.67درصد باقی می ماند و در کنارش مقداری اورانیوم با غنای کمتر از درصد طبیعی و حدود 0.4درصد (TAIL) باقی می ماند که البته همین هم با ارزش است و در دنیا به نوعی بازیافت می شود.

 

تیزهوشی مذاکره کنندگان ایرانی در برجام باعث شد تا به طور عمدی در توافق نامه مذکور اسمی از اورانیوم هایی که کمتر از حد طبیعی 0.7 درصد(کیک زرد) هستند به میان نیاید و سرنوشت این بخش از خروجی سانتریفیوژها نامعلوم بماند در نتیجه میزان این مواد بازیافت شده نیز در وزن کشی آژانس برای 300 کیلو محسوب نشود. بر این اساس متخصصان کشورمان در سازمان انرژی اتمی از همین خلأ موجود استفاده کردند و توانستند ظرف چهار سال اخیر با افزایش غنای مواد پسماند از 0.4 به 0.7 درصد، به میزان 24تن بر میزان مواد اولیه غنی سازی که همان کیک زرد است بیفزایند. ارزش این کار زمانی مشخص می شود که بدانیم در 40 سال اخیر تنها در صورتی کیک زرد وارد کردیم که در ازای آن مواد غنی شده خود را صادر کردیم ضمن این که بزرگ ترین کارخانه کیک زرد در کشور نیز که در اردکان است حدود 25تن در سال کیک زرد تولید می کند و این یعنی به اندازه یک سال اکتشاف و تولید کیک زرد در داخل از این مواد بازیافت کیک زرد تولید کردیم که در نوع خود دستاوردی بزرگ محسوب می شود.
روایت رسانه ای از نشست برجام
در همین حال سی ان ان درباره نشست یک‌شنبه شب کمیسیون مشترک برجام نوشته است: «طرف های برجام در این نشست به شدت با تحریم های آمریکا مخالفت کردند.» این رسانه آمریکایی به اظهارات عراقچی درباره سازنده بودن این نشست اشاره کرده و برگزاری نشست وزیران خارجه عضو برجام را در آینده ای نزدیک اتفاق مثبتی دانسته است. نمایندگان چین و روسیه نیز پس از شرکت در این نشست، طی چند اظهارنظر، از اقدامات مخرب آمریکا انتقاد کردند.

 

به گفته ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه یک بحث اصلی در این نشست «نه احیای مزایای برجام، بلکه احیای همان منافع اقتصادی بود که پیش از سیاست فشار حداکثری و بسته دوم تحریم‌های آمریکا از جمله در زمینه ممنوعیت فروش نفت، ایران از آن برخوردار بود.» به گزارش فارس، ریابکوف از روند کلی مذاکرات اجرای برجام ابراز رضایت کرده است. فو کونگ، نماینده چین در این مذاکرات هم با اشاره به این که فضای مذاکرات در برخی لحظات تنش‌آمیز بوده، تاکید کرد که جوِ کلی گفت‌وگوها دوستانه و مثبت بوده است. در همین زمینه به گزارش ایرنا شبکه «زد.دی.اف» آلمان در گزارشی نوشت: طرف اروپایی نیز با مثبت ارزیابی کردن این دیدار، درباره دست یابی به توافقاتی برای مطرح شدن در نشست آینده وزیران خارجه کمیسیون مشترک برجام ابراز امیدواری کرد. همزمان سیدعباس موسوی وزیر خارجه کشورمان نیزتاکید کرد که اگر این آمد و شدها به نتیجه عملی نینجامد، ایران در فرصت باقی مانده گام سوم کاهش تعهدات برجامی را با قاطعیت برخواهد داشت.

 

خراسان

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top