|
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ الجمعة ٦ شوّال ١٤٤١ Friday, May 29, 2020
کد خبر: 956218
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۵/۱۷ - ۰۹:۰۳
چه کسی پاسخگوی مرگ بی‌صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه است؟
از ۳۰ خردادماه ۹۸ تا به امروز ۴۹ روز می‌گذرد، یعنی درست از روز فوت دو کارگر معدن تاریکدره در سوادکوه، یک ماه و نیم گذشته و متاسفانه امروز بار دیگر شاهد خبر فوت کارگر دیگری در همین معدن بوده‌ایم.
کارگر  چه کسی پاسخگوی مرگ بی‌صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه است؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، دادخواهی مرگ مظلومانه معدنچیان مدتی است که در اولویت مطالبه‌گران مطرح شده است. کارگرانی که بدون چشم داشتی و تنها برای اندکی رزق و روزی حلال و گاهی چندین ماه بدون حقوق سر کار خود حاضر می‌شوند. در همین حین به دلایل مختلفی اعم از کمبود نظارت بر ایمنی کارگران معدن و موارد دیگر شاهد فوت مظلومانه آن‌ها هستیم.


کارگرانی که به نوعی سخت‌ترین کار دنیا را تجربه می‌کنند؛ اما در بعضی از معادن آنچنان که شایسته است با آن‌ها رفتار نمی‌شود؛ حتی چندی پیش که خبر فوت دو کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه منتشر شد، خبرگزاری‌ها و اصحاب رسانه آنطور که باید این خبر را پوشش ندادند.

 


بعضی از خانواده‌های کارگران فوت شده در کلیپی که مدتی پیش در فضای مجازی منتشر شد بر این اتفاق اظهار ناراحتی و نارضایتی کردند و از عدم پوشش این خبر در مقایسه باسنگسار شدن یک توله خرس قهوه‌ای که به طرز بی رحمانه‌ای در سوادکوه کشته شد، گفتند و تاکید کردند که رسانه‌ها و مسئولین در این مورد کوتاهی کردند و جان از دست رفته کارگران معدن را نادیده گرفتند.

 


در این خصوص تیم انجمن جامعه شناسی و جنبش عدالت خواه دانشگاه مازندران با تشکیل گروهی مرکب از اعضای انجمن علمی جامعه شناسی و جنبش عدالت خواه دانشجویی دانشگاه مازندران و به قصد فهم آنچه روی داده، ریشه یابی و تبیین علت‌ها و شناخت ظالم و مظلوم به سوادکوه محل حادثه مراجعه کردند.


ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
در گزارشی از این بازدید آمده است: اینجا همان واژه‌ها به اشک و خشم، بُهت و بُغض، زخم و درد، و داد و بی داد بدل می‌شوند. اینجا دیگر می‌بینی، میبینی که فرزندی بی پدر، پدری بی فرزند، همسری بی شوهر، و مادری بی پسر شده است. وارد دنیایی شده‌ای که نگاه‌هایی توام با استیصال و خشم تنها یک خواسته دارد، عدالت....

 


آن‌ها به منزل پدری مرحوم ابراهیم غضنفری و پدر خانم او رفتند و پای سخن همسر، پدر، مادر و برادرانش نشستند. پس از چرخی در منطقه و سخن با چند معدنچی دیگر، به گفت و شنود با باقی کارگران پرداختند، از روزگار سختشان و از سوء استفاده کارفرما از تنگنای معیشت شان برای تحمیل شرایط غیر انسانی بر آنان شنیدند و به طور خلاصه ایرادات اولیه بنا بر گفته خانواده متوفی و چند کارگر معدن دیگر شامل موارد زیر بود:
 

١- حقوق‌های بعضا حتی زیر پایه حقوق
٢- نبود امنیت شغلیق با قرارداد‌های کاری یک ماهه و سفید امضاء
٣- نبود کمترین امکانات و تدابیر ایمنی
٤- سابقه دار بودن کارفرما در حوادث منجر به فوت و مصدومیت کارگران در سالیان قبل
٥- واگذاری غیر کارشناسی این معدن به کارفرمایی بدون سابقه فعالیت، آشنایی و تخصص در این حوزه، عدم آموزش کارگران
٦- تسلط و هژمونی تام کارفرما بر نهاد‌های حکومتی ناظر.
٧- اسفناک شدن وضعیت کارگران از همه نظر پس از خصوصی سازی و باز گذاشتن دست کارفرما بر ظلم و تعدی

اهل فن به آئین نامه‌ها و مقررات مربوطه که موارد بسیار مهمی، چون ۸۰ ساعت آموزش به ازای هر یک سال کار در معدن، الزام حضور مسئول و مامور ایمنی به طور دائم، ایمن سازی محل کار معدنچیان، توسط تیم ایمنی یک ساعت قبل از شروع کار در آن محل، وجود دفتر گازسنجی و ثبت روزانه و مداوم سطح گاز محل کار توسط واحد ایمنی و حضور نیرو و امکانات امداد و نجات سریع در محل کار را شامل می‌شود، اشاره کردند که بنا بر اظهارات صریح خانواده متوفی و چند کارگر و شاهد، هیچ کدام رعایت نشده بوده است. عدم رعایت این موارد که مستقیما با جان انسان‌ها در ارتباط است، خطای کوچکی نیست.
 
 

تیم انجمن جامعه شناسی و جنبش عدالت خواه دانشگاه مازندران با تشکیل گروهی مرکب از اعضای انجمن علمی جامعه شناسی و جنبش عدالت خواه دانشجویی دانشگاه مازندران در خصوص این اتفاقات و بازدید از منطقه، دیدار با معدنچیان و خانواده‌های آن‌ها و مطالبه از مسئولین امر می‌گوید که مطالبه صریح و منطقی دانشجویان دانشگاه مازندران اجرای قاطع و بی اغماض قانون و برپایی داد و عدل است.
 
ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
 
ما ضمن همدردری با آسیب دیدگان این حادثه تلخ، با چشمانی باز و حس مسئولیت ناشی از رسالت دانشجویی، تا حصول نتیجه قطعی و اجرای عدالت در کنار خانواده‌های صدمه دیده خواهیم ماند و هر اقدام مسئولین را زیر نظر خواهیم داشت. امید داریم که با احقاق حق مظلوم و تنبیه ظالم دیگر بار شاهد اینگونه حوادث دردآور، که موجی از اشک و غم را بر چهره‌های رنج کشیده معدنچیان و زن و فرزندان بی گناه شان می‌نشاند، نباشیم.

انجمن اسلامی دانشگاه مازندران نیز با انتشار متنی اعلام کرد که در کنار برادران و خواهران خود در جنبش عدالتخواه دانشگاه مازندران تا احقاق حقوق خانواده‌های داغ دار معدنچیان و هشیار سازی مسئولان ذی ربط پایدار و ثابت قدم خواهد ماند.

این تشکل در ادامه متن منتشر شده در این خصوص به پویایی دانشگاه و دانشجویان دراین گونه مطالبات اشاره کرد و گفت: دانشگاه و جنبش دانشجویی مسلمان و زنده در قبال آنچه در اطرافش می‌گذرد، نمی‌تواند بی تفاوت باشد. ما ظلم را محکوم و تا جایی که توان دارد در مقابلش می‌ایستیم. درس عدالتخواهی و حق طلبی یگانه آموزه ایست که در کنار ارزش‌های دین مبین اسلام بر تارک شیعیان راستین حضرت علی (ع) در طول تاریخ می‌درخشد.
 
ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
اتفاق اخیر در باب کشته شدن دو معدنچی مظلوم در معادن شهرستان سوادکوه ضایعه‌ای بود که در میان آرشیو خبری رسانه‌ها و سیاست ورزی بعضی مسئولان و دست اندرکاران گم شد.

از سایر تشکل‌های دانشگاه نیز برای پیوستن به این جریان مطالبه گرانه دعوت می‌کنیم!

اما داستان همین‌جا ختم نشد!
از ۳۰ خردادماه ۹۸ تا به امروز 49 روز می‌گذرد، یعنی درست از روز فوت این دوکارگر معدن یک ماه و نیم گذشته و متاسفانه بار دیگر شاهد خبر فوت کارگر دیگری در همان معدن بودیم.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از این اتفاق، ۱۲ مردادماه  یک معدنچی بنام «محمد حسنپور» در معدن زغال سنگ تاریکدره سوادکوه بر اثر گاز گرفتگی جان باخت.
 
علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در این خصوص گفته بود که عصر روز شنبه ۱۲ مردادماه ۹۸ خبری مبنی بر فوت یک کارگر ۴۴ ساله در معدن «تاریکدره» سوادکوه به پزشکی قانونی و نیروی انتظامی گزارش شد.
 
ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
به گفته عباسی یک گروه از کارشناسان پزشکی قانونی شهرستان برای پیگیری و علت مرگ به منطقه اعزام شدند. در عین حال جسد برای شناسایی و کشف علت مرگ به پزشکی قانونی ساری منتقل شد.


شرکت زغال سنگ البرز مرکزی، مسئول کشته شدن ۳ کارگر معدن است
محمد ابراهیم خسروی، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران پیرامون کشته شدن سه تن از کارگران معدن تاریک دره از توابع استان مازندران به خبرنگار خبرگزاری دانشجو می‌گوید که علت اصلی این حادثه عدم آموزش صحیح به آنان و عدم درک کارگران از شرایط معدن بوده است.
 

او همچنین می‌گوید که مهندسی که به اوضاع نظارت داشته باشند، در معادن حضور ندارند و بعد از این جریان حادثه را از کارگرانی که در آنجا حضور داشتند، جویا شدیم و به نتایجی هم دست پیدا کردیم.

خسروی به عدم ارتباط مناسب صاحب معدن با کارگران اشاره می‌کند و می‌گوید که صاحب معدن تاریک دره با کارگران رابطه خوبی برقرار نکرده است. این معادن زیر نظر شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی هستند. ادعای این شرکت نسبت به اعتراضات ما این است که ما مخالف خصوصی سازی در استان هستیم. در صورتی که این موضوع درست نیست.
 
ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
وی با بیان اینکه شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی خودش را از تعهداتش نسبت به معادن استان مازندران جدا کرده است، گفت: آن‌ها می‌گویند که معادن زیر نظر ما نیست. این حرف معنایی ندارد. معادن با وجود خصوصی بودن، زیر نظر شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی بوده و نظارت برآنان بر عهده این شرکت است.

خسروی با بیان اوضاع نامطلوب کارگران میگوید که شرایط کارگران اصلا خوب نیست. ممکن است چندین ماه متوالی حقوق دریافت نکنند. آنان از عدم آموزش کافی و ایمنی در کار رنج می‌برند. مسئول تمامی این وقایع، شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی است، که زیر نظر شرکت ملی فولاد است و نسبت به تمامی این جریانات بی تفاوت است.

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران مازندران وزارت کار و صنعت معدن تجارت را دو وزارتخانه‌ای معرفی می‌کند که مستقیما با حوادث اخیر معدن ارتباط دارند و در واقع شرکت ملی فولاد، تحت نظر وزارت صنعت معدن تجارت است.
 
ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
به عقیده او نظارتی بر روی معادن وجود ندارند. همچنین نمایندگان استان در مجلس شورای سلامی، واکنشی به اتفاقات اخیر نداشتند. اصحاب رسانه هم از انعکاس این خبر خودداری کردند.
 

مهرجو، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج استان مازندران درهمین خصوص اقدام به انتشار مطلبی در فضای مجازی توییتر کرده و در آن به وضعیت بد کارگران معدن سوادکوه اشاره کرد و گفت که قطعا تشکل‌های دانشجویی انقلابی به این مساله ورود خواهند کرد.

ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟

حجت الاسلام باباییان امام جمعه امیرکلای بابل در خصوص فوت کارگران معدن سوادکوه می‌گوید که در سال‌های گذشته نیز چنین حوادث و رخداد‌ها صورت گرفته است. ما انتظار داریم دولت نسبت به کارگران خصوصا کارگران رشته‌های سخت و طاقت فرسا احتمام جدی بورزند. زمینه آرامش آنان را فراهم کنند. اینگونه نباشد که بخاطر عدم امکانات و تجهیزات لازم کارگران ما دچار آسیب شوند و یا از دنیا بروند و خانواده و شهری را داغدار کنند.

او معتقد است جامعه‌ای که دچار آسیب و یا داغدار می‌شود، دولت موظف است جلوی این آسیب روانی و روحی جامعه را بگیرد. کارگران نقش مهمی در حرکت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی دارند و نباید این قشر را تنها گذاشت و یا به مشکلات این افراد رسیدگی نشود. نباید با کوتاهی و سهل‌انگاری‌ها منتظر حوادث این‌چنینی در جامعه کارگران باشیم و باید از آنان حمایت کنیم. حمایت نباید تنها زبانی باشد و انتظار مردم و کارگران از دولت این است که در عمل نیز با آنان همراه باشند و به مشکلات آنان و حق‌شان رسیدگی شود.
 
ماجرای مرگ بی صدای ۳ کارگر در معدن تاریکدره سوادکوه / چه کسی پاسخگو است؟
به گفته امام جمعه امیرکلای شهر بابل مردم باید حق کارگران را از دولت مطالبه کنند. انتظار ما این است که دولت و استانداری هر چه زودتر و بهتر نسبت به مساله معیشتی کارگران رسیدگی کنند و همچنین نسبت به محیط کارگری شرایط مطلوبی را فراهم کنند که دغدغه و مشکلی نداشته باشند.
 
کلیدواژه ها:
کارگر  |  مازندران  |  معدن  |  مرگ  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top