|
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ السبت ٧ شوّال ١٤٤١ Saturday, May 30, 2020
کد خبر: 956424
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ - ۱۸:۱۳
هشدار ایران به مقامات سازمان ملل در پی تحریم ظریف
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی، در پی تحریم ظریف به مدیران کل سازمان‌های بین‌المللی و سفرای مستقر در وین نامه داد...
ظریف هشدار ایران به مقامات سازمان ملل در پی تحریم ظریف
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز،  سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی، در پی تحریم ظریف به مدیران کل سازمان‌های بین المللی و سفرای مستقر در وین نامه داد و با هشدار به این مقامات درخصوص عواقب جدی نقض بی وقفه بنیان های گفتگوی میان دولتی، همکاری بین المللی و چندجانبه گرایی، تحریم وزیر خارجه ایران را توهین به همه دیپلمات ها در سراسر جهان خواند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، با ارسال نامه‌ای به مدیران کل سازمان‌های بین المللی و همچنین سفرای مستقر در وین، نسبت به اقدام غیرقانونی ایالات متحده آمریکا در تحریم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، هشدار داد و خواستار اقدام جامعه بین المللی در مقابله با این رویه و جلوگیری از عواقب منفی آن بر دیپلماسی و چندجانبه گرایی شد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در این نامه ضمن اشاره به اینکه علت اصلی و واقعی تحریم ظریف توسط آمریکا، توانمندی و ظرفیت‌های بالای او در نمایندگی از مردم کشورش در عرصه بین المللی و همچنین حمایت صادقانه وی از گفتگو، دیپلماسی، صلح و چندجانبه گرایی است، افزود: این اقدام، نمونه بارز دیگری از اقدامات غیرقانونی بیشمار آمریکا در راستای سیاست فشار علیه ایران از جمله از طریق تروریسم اقتصادی و گستاخی جسورانه آمریکا به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل درخصوص برجام است.

غریب آبادی با تاکید بر اینکه تحریم وزیر خارجه یک دولت عضو سازمان ملل نقض فاحش اصول و هنجارهای اساسی حقوق بین الملل از جمله منشور ملل متحد بوده و خدشه ای بر دیپلماسی و چندجانبه گرایی است، اضافه کرد: این تصمیم خودسرانه آمریکا، بار دیگر دوگانگی سابقه دار مقامات این کشور در ارائه اظهارات متناقض را افشاء نمود. این اقدام همچنین در ضدیت با اصول و قوانین تاسیسی حقوق دیپلماتیک و مصونیت مقامات عالیرتبه کشورها است.

به گزارش فارس، این دیپلمات کشورمان با ابراز نگرانی درخصوص اینکه تحریم ظریف یک عقبگرد جدی برای دیپلماسی و همچنین ضربه اسفناک به قوانین و رویه نامه‌های دیپلماتیک است، این اقدام را تضعیف کننده حرفه دیپلماسی و به خطر انداختن تعاملات دیپلماتیک برای ارتباط دولت ها با یکدیگر خواند.

وی همچنین با اشاره به محدودیت های اعمالی از سوی دولت آمریکا در تردد و فعالیت های ظریف در سفر اخیر خود به نیویورک، آن را تعرض حرمت شکنانه به بند دوم ماده ١٠۵ منشور ملل متحد، کنوانسیون ١٩۴۵ مزایا و مصونیت های سازمان ملل، و همچنین اصول عرفی بین المللی مندرج در کنوانسیون روابط دیپلماتیک ١٩۶١ وین عنوان کرد و چنین اقدامی را نشان دهنده نقض تعهد آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل بر اساس توافقنامه مقر در سال ١٩۴٧ و تمامی قطعنامه های مرتبط مجمع عمومی سازمان در این خصوص برشمرد. در قطعنامه ٢١٢/٧٣ مجمع عمومی که آخرین نمونه آن است، به صراحت از کشور میزبان می خواهد که محدویت های اعمالی نباید ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان باشد و از میزبان می خواهد تا بدون هیچ وقفه ای، هر گونه محدودیت های اعمالی را برطرف کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان با هشدار به مقامات سازمان ملل و سفرای مستقر در وین درخصوص عواقب جدی نقض بی وقفه بنیان های گفتگوی میان دولتی، همکاری بین المللی و چندجانبه گرایی، تحریم وزیر خارجه ایران را توهین به همه دیپلمات ها در سراسر جهان خواند و افزود: دولت آمریکا، اهانت آشکار خود به دیپلماسی را بواسطه تحریم ظریف، یک دیپلمات مورد احترام در سطح جهانی که نقش بزرگی را در برقراری صلح جهانی از طریق تعاملات حرفه ای با دیگران ایفاء نموده، آن هم در زمانی که جهان به شدت به دیپلماسی نیازمند است، نشان داد.

غریب آبادی در پایان با تاکید بر اینکه نیاز است تا جامعه بین المللی این رفتار غیرقانونی آمریکا را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کند، افزود: سازمان ملل، نهادهای فرعی و سازمان های تخصصی آن، و همچنین دولت های عضو آن بایستی در دفاع از اصول تاسیسی حقوق بین الملل و نفی تعصبات جهانی در کنار یکدیگر بایستند؛ چرا که در غیر این صورت، با پیامدهای منفی طولانی مدت برای دیپلماسی و عملکرد حیاتی آن مواجه خواهند شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا بامداد پنجشنبه دهم مرداد ماه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

 

فارس

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top