خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ الخميس ٢٥ جمادى الثانية ١٤٤١ Thursday, February 20, 2020
کد خبر: 958429
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ - ۱۵:۱۳
سکوت بی بی سی درباره نقش انگلیس در کودتای 28 مرداد
بی بی سی در سالگرد کودتای آمریکایی-انگلیسی 28 مرداد سال 1332 علاوه بر اینکه هیچ اشاره ای به نقش انگلیس در این کودتا نکرد، بلکه با دعوت از رابط ایران و آمریکا در زمان پهلوی روایتی نادرست از این واقعه تاریخی را برای مخاطبان خود شرح می دهد.
بی بی سی سکوت بی بی سی درباره نقش انگلیس در کودتای 28 مرداد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، روز گذشته بی بی سی فارسی در مصاحبه ای به مناسبت سالگرد کودتای 28 مرداد با شهریار آهی، از مخالفان جمهوری اسلامی و رابط بین محمدرضا پهلوی و آمریکا در سال های 56 و 57 گفت و گو کرد.

 

نکته جالب توجه آنجاست که بی بی سی در سالگرد کودتای آمریکایی-انگلیسی 28 مرداد سال 1332 علاوه بر اینکه هیچ اشاره ای به نقش انگلیس در این کودتا نکرد، بلکه با دعوت از رابط ایران و آمریکا در زمان پهلوی روایتی نادرست از این واقعه تاریخی را برای مخاطبان خود شرح می دهد.

 

علی علیزاده، فعال رسانه ای مقیم انگلیس با انتشار 6 نکته در خصوص این رفتار بی بی سی فارسی نوشت: «اول: در سالگرد کودتای انگلیس و آمریکا علیه دولت ملی مصدق که مساله‌ای حساس است BBC از یکی از نزدیکان شاه که جهت سیاسی واضح دارد به عنوان مهمان ویژه دعوت میکند. بدون حضور مهمان دوم با نگاهی متفاوتی که بحث را متعادل کند.

 

دوم: مهمانی که BBC برخلاف معیارهای بی‌طرفی دعوت کرده حتی یک تاریخدان یا محقق نزدیک شاه نیست. شهریار آهی است فقط یک دلال و یک تاجر است که سخنش یک اپسیلون ارزش علمی ندارد. مهمترین منبعی که شهریار آهی برای قضاوتش بیان میکند، تجربه خودش به عنوان یک بچه ۷ساله‌ و احساس شادی پرستارش است!

 

سوم: آهی میگوید آمریکا فقط 100هزار دلار در ۲۸مرداد خرج کرده و نتیجه میگیرد این پول و بنابراین نقش آمریکا ناچیز بوده، پس مردم عادی مصدق را سرنگون کرده‌اند. این رسما یک دروغ بزرگ است. تحقیقات تاریخی اثبات کرده آمریکا بیش از ۵میلیون دلار که پول فراوانی بوده خرج کرده است.

 

 

چهارم: آیا رعنا رحیم پور مجریBBC یا تهیه کننده ۶۰دقیقه حتی یک کتاب درباره کودتا خوانده‌اند؟ چرا رحیم پور و BBC دروغ واضح شهریار آهی و عدد ساختگی 100هزار دلار هزینه‌ CIA در کودتا را به چالش نکشیدند؟ BBC براساس گایدلاین موظف است درباره پخش این دروغ و توهین به مردم ایران رسما عذرخواهی کند.

 

پنجم: ۶دقیقه مصاحبه درباره کودتای ۲۸مرداد حول این سوال چرخید که آیا آمریکا نقشی در کودتا داشته یا نه. تا نقشی که دولت آمریکا خودش رسما به آن اعتراف و ۲۱سال پیش از آن عذرخواهی کرد کمرنگ و تلطیف شود. اما پروپاگاندای واقعی BBC این بود که حتی یک کلمه از نقش واضح انگلیس در کودتا گفته نشد.

 

ششم: الف/ رادیو BBC فارسی رسانه اصلی کودتا بود. یکسال علیه مصدق جنگ روانی کرد و مشکلات تحریم را تماما بر گردن مصدق انداخت و شب ۲۸ مرداد هم آغاز کودتا را رسما اعلام کرد. مقصر اینکه دولت انگلیس جرات میکند ۶۶سال بعد کودتا هنوز رسانه داشته باشد و در امور ایران دخالت کند ما مردم ایرانیم.

ب/ اینکه رسانه رسمی انگلیس جرات میکند نقش انگلیس در کودتا را سانسور و نقش آمریکا را کمرنگ کند به این علت است که ما انتقام کودتا را با ۱۳آبان فقط از آمریکا گرفتیم. انگلیس باید عذرخواهی کند یا هزینه‌ کودتا را بپردازد. و ما مردم باید نفرتمان از تحریف تاریخ توسط BBC را فریاد بزنیم.»

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top