خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ الأحد ٣٠ جمادى الأولى ١٤٤١ Sunday, January 26, 2020
کد خبر: 959667
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ - ۱۶:۰۰
مدیر سابق مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با جام‌نیوز:
می‌توانستیم تعهدات خود را به صورت موثرتری کاهش دهیم/ سایه رکود بر صنعت هسته‌ای کشور حاکم است
آبنیکی افزود: می توانستیم خیلی موثر تر از کارهایی که در حال حاضر انجام می شود قدم برداریم اما به هر حال بایست همین اقدامات را هم از دولت فعلی غنیمت شماریم و به نسبت فضایی که قبلا در دولت حاکم بوده است این اقدامات نوعی پیشرفت محسوب می شود.
آبنیکی می‌توانستیم تعهدات خود را به صورت موثرتری کاهش دهیم/ سایه رکود بر صنعت هسته‌ای کشور حاکم است
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش جام نیوز، شامگاه چهارشنبه، حسن روحانی در پایان جلسه سران قوا اعلام کرد که ایران از روز جمعه گام سوم تعهدات برجامی خود را برداشته و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، صبح امروز در کنفرانس خبری، جزئیات اقدامات سازمان انرژی اتمی در چهارچوب گام سوم را بیان داشت.

 

مهندس حسین آبنیکی، از مدیران ارشد سابق صنعت غنی سازی کشور و رییس مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص ابعاد گام سوم کاهش تعهدات برجامی در گفت و گو با جام نیوز اظهار داشت: این گام تحقیقاتی بسته ای است که میتواند اتفاقات فراوانی ذیل آن انجام شود و با توجه به تصمیماتی که اتخاذ خواهد شد می تواند گامی مهم و کلیدی تلقی شود.

 

وی ادامه داد: ما می توانیم اقدامات مهمی در ذیل این دستور اجرا کنیم و با توجه به اینکه محدودیت های زیادی در برجام پذیرفته شده است، نقض هر کدام از آنها در حوزه تحقیق و توسعه می تواند زیر ساخت های مناسبی را در صنعت هسته ای فراهم سازد.

 

رییس سابق مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص اقدامات موثری که می توان در گام سوم انجام داد، اظهار داشت:  یکی از اقداماتی که می تواند اثر جدی در صنعت هسته ای داشته باشد مبحث زنجیره های ماشین های IR6 و IR8 است؛ به این صورت که اگر زنجیره های این ماشین ها- نه به صورت تکی- تولید و پیاده سازی شود قطعا اقدامی کلیدی برای صنعت هسته ای محسوب خواهد شد و همچنین طرف اروپایی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

 

آبنیکی افزود: در موضوع زیر دریایی های هسته ای نیز که ماه ها پیش مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور مصوبه ای در این خصوص داشته اند نیز می توان کارهای قابل توجهی انجام داد اگر چه تاکنون اقدام موثری در این زمینه مشاهده نشده است.

 

وی ادامه داد: مواردی همچون روش های جدید و های‌تک جداسازی ایزوتوپ ها و مواد شکاف پذیر را در حوزه های تحقیقاتی می توان در گام سوم دنبال کرد چرا که تاثیرات مهمی در صنعت هسته ای به دنبال خواهد داشت و می تواند اقدام قابل توجهی در کاهش تعهدات برجامی محسوب شود و طرف اروپایی را برای انجام تعهدات خود تحت فشار قرار دهد.

 

آبنیکی در خصوص مدت زمان لازم برای انجام این اقدامات اظهار داشت: بسیاری از این اقدامات در گذشته اتفاق افتاده و مقدمات آن انجام شده در نتیجه  بنا نیست که استارت آن در دو ماه آینده انجام شود. اگر سازمان به صورت جدی در این حوزه وارد شود، اقدامات موثری انجام دهد و تیم های خوبی را گرد هم جمع کند قطعا بسیاری از این کارها ظرف دوماه انجام خواهد شد. با این وجود به هر حال این اقدامات ظرف دو ماه به نتیجه کامل نخواهد رسید و زمان بیشتری را می طلبد اما نتایج اولیه خوبی را می توان بدست آورد.

 

این مدیر سابق صنعت غنی سازی کشور در خصوص گام های برداشته شده توسط ایران در کاهش تعهدات برجامی خود اظهار داشت: اصل اینکه ما به شکل مرحله ای تعهدات را کاهش می دهیم اصل بسیار مهم و استراتژیکی است؛ هر چند که دیر هنگام انجام شده است.

 

همکار ارشد شهید احمدی روشن ادامه داد: اما این اقدامات می توانست و می تواند بهتر و قوی تر انجام شود. ما در گام دوم غنی سازی را تا 4ونیم درصد بالا آوردیم که اقدام مثبتی بود اما می توانست موثرتر حرکت کنیم و به عنوان نمونه به سمت غنی سازی 20 درصد گام برداریم. همچنین می توانستیم سوخت 3ونیم درصد را که خط تولیدش به نوعی تعطیل شده را فعال کنیم.

 

آبنیکی افزود: می توانستیم خیلی موثر تر از کارهایی که در حال حاضر انجام می شود قدم برداریم اما به هر حال بایست همین اقدامات را هم از دولت فعلی غنیمت شماریم و به نسبت فضایی که قبلا در دولت حاکم بوده است این اقدامات نوعی پیشرفت محسوب می شود.

 

رییس سابق مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص وضعیت فعلی صنعت هسته ای کشور اظهار داشت: عملا کل صنعت هسته ای کشور از جمله سایت فردو، سایت نطنز، راکتور اراک و بقیه اجزای سازمان فعالیت قابل توجهی نداشته و متاسفانه در حال حاضر سایه کرختی و رکود بر کل صنعت هسته ای کشور حاکم است.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top