|
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ الأربعاء ١٣ جمادى الثانية ١٤٤٢ Wednesday, January 27, 2021
کد خبر: 959806
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۰۹:۳۰
سایه کمرنگ شورای وحدت بر سر اصولگرایان
برخی اصولگرایان معتقدند شورای وحدت یا همان ائتلاف، می‌تواند اجماع و انسجام را برای اردوگاه اصولگرایی جهت حضور در انتخابات مجلس یازدهم پدید آورد.
 شورای وحدت سایه کمرنگ شورای وحدت بر سر اصولگرایان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در روزهای اخیر شاید کلید واژه‌ای که در بین جریان اصولگرایی بیشترین تکرار را داشته، موضوع وحدت است. همگرایی و انسجام درونِ جریانی برای اصولگرایان آنقدر اهمیت دارد که حالا دیگر با نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم جلسات شورای وحدت اصولگرایان را می‌توان مهم‌ترین جلسات این روزهای آنان نام برد، اما مسئله‌ای که درباره وحدت احزاب اصولگرا تقریباً به مؤلفه‌ای پرحرف‌وحدیث در این جریان مبدل شده غیبت برخی جبهه‌های اصولگرا در جلسات شورای وحدت است. به‌گفته برخی اعضای عموماً سنتی این جریان شاید یکی از غایبان بزرگ جبهه پایداری باشد، غیبتی که به‌گفته حاضران به معنای عدم تأیید تصمیم‌گیری‌ها و احیاناً خروجی‌های این شوراست.

باهنر: برخی دوستان پایداری، از غلظتِ کمِ اصولگرایی گله‌مندند

محمدرضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری دلیل برخی چنددستگی‌ها را نبود یک حزب قدرتمند(اصولگرا) می‌داند و در ادامه تأکید می‌کند اختلاف در جناح‌ها نباید به وحدت آسیب بزند.

وی وحدت صد درصدی را چشم‌انداز اصولگرایان برای انتخابات دوم اسفند ۹۸ عنوان کرده و از کلید خوردن فعالیت جدیِ شورای ائتلاف اصولگرایان هم خبر داده است. باهنر با رد کردن مسئله حضور نیافتنش در جلسات این شورا تأکید کرده در جلسات حاضر بوده و زین پس هم شرکت خواهد کرد‌.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری که از مجرب‌های وکلای بهارستان هم هست، از تجربه دوره‌های گذشته در خصوص وحدت جبهه‌ها و زیرشاخه‌های اصولگرایی گفته و اینکه هم‌اکنون کار به‌خوبی پیش می‌رود و در نهایت اصولگرایان به وحدت حداکثری خواهند رسید.

اما مهمترین بخش از اظهارات باهنر شاید نقدهایی است که به سبک و سیاق پایداری‌ها آن هم در آستانه انتخابات دارد.

وی با اشاره به شرکت نکردن اعضای این جبهه در جلسات شورای ائتلاف گفت: آنها به شکل رسانه‌ای خطاب به این شورا حرف می‌زنند، بهتر است به‌جای این کار بنشینند و با دوستان شورای وحدت صحبت کنند.

باهنر تلویحاً با انتقاد از ایده برخی اعضای پایداری گفت: برخی دوستان می‌گویند کسانی که در چنین جلساتی شرکت می‌کنند باید غلظت اصولگرایی بالایی داشته باشند؛ مشکل این‌جاست دوستانی که خودشان را اصولگرای غلیظ می‌دانند هم تاکنون در جلسات دیده نشده‌اند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در جایی دیگر هم به معضل سهم‌خواهی در میان احزاب اصولگرا اشاره کرده و افزود: در عمل همان دوستانی که می‌گویند نباید سهم‌خواهی در بستن لیست مؤثر باشد، اگر کل لیست ۳۰ نفره پایتخت از آن‌ها باشد، مشعوف می‌شوند!

زدن برچسب وحدت‌شکنی به پایداری‌ها نامَردی است

بیژن نوباوه فعال سیاسی نزدیک به جبهه پایداری صراحتاً مخالفت پایداری‌ها با وحدت در اردوگاه اصولگرایان را رد کرده و گفت: اتفاقاً یکی از شعارهای جبهه پایداری از همان ابتدا، جلوگیری از برهم خوردن وحدت بوده، به خاطر همین است جبهه پایداری در جلسات شورای وحدت شرکت نمی‌کند تا شکسته شدن احتمالی هرگونه وحدت و ائتلافی به پای اعضای پایداری نوشته نشود.

وی با رد کردن اختلاف‌افکنی جبهه پایداری در بین اصولگرایان می‌گوید هر کس چنین حرفی زده باید مصداق بیاورد، البته اتهام‌زنی مهم نیست چراکه در صدر اسلام هم به پیامبر اسلام (ص) و حضرت علی(ع) اتهام زده می‌شد.

اصولگرایی در پایان راه؛ سیاسیون یا انقلابی‌اند یا غیر انقلابی

نوباوه معتقد است مردم از شعارهای جریانات سیاسی و نبود شخصیت‌های باایمان و کارآمد خسته شده‌اند؛ لذا باید جریان اصولگرایی از میان برچیده شده و جریان انقلابی مطرح شود، چون چتر این جریان خیلی بازتر از یک جریان فکری خاص نظیر اصولگراست، به‌علاوه چون افراد انقلابی با وجود اختلاف سلیقه و تفاوت در دیدگاه، تنها منافع ملی را می‌شناسند و این همان شاخصه‌ ارزشمند است.

این نماینده ادوار مجلس با ناامیدی از نتیجه کار شورای وحدت گفت: اگر گردانندگان این شورا همان آدم‌های قبلی باشند که به نام شورای وحدت خروجی‌های دلخواه را از جلسات نتیجه بگیرند، همه امیدها از این شورا به در بسته خواهد خورد.

تلاش حداکثری برای رفع اختلافات

حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به این‌که وجود اختلاف سلیقه در هر جریان سیاسی طبیعی است، تأکید کرده وحدت در همه جا به‌ویژه فعالیت‌های سیاسی از اوجب واجبات است و اصولگرایان می‌کوشند که برای ورود به مجلس یازدهم لیست واحدی ارائه دهند.

وی ابراز امیدواری کرده اختلافات میان پایداری‌ها و سایر اصولگرایان در نهایت فروکش خواهد کرد، چرا که عناصر جبهه پایداری افرادی متدین و دلسوز انقلاب هستند.

ائتلاف پشت پرده ممنوع!

محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت از پیاده‌سازی مدیریت جریان اصولگرایی از طریق شورای وحدت خبر داده و گفت: نیمی از این شورا را پیشکسوتان و نیم دیگر را جوانان تشکیل می‌دهند.

به‌گفته وی قرار نیست تصمیم‌گیری‌های شبیه به ائتلاف، پشت درهای بسته رقم بخورد؛ کنایه از اینکه همه همّ و غم اصولگراها، هماهنگی حداکثری نیروهای انقلابی‌ست.

پیرهادی به عملکرد شورای وحدت دیدی امیدوارانه داشته و معتقد است این شورا تا همین جا نیز همدلی و وفاق خوبی میان نیروهای انقلابی ایجاد کرده؛ لذا کارنامه قابل قبولی از خود بر جای گذاشته است.

نگاهی به نتایج اصولگرایان در کارزار انتخابات مجلس دهم و شنیده‌های امروز از جلسات آنها تنها بر یک مؤلفه توصیه مؤکد دارد و آن چیزی نیست جز وحدت.

حال شورایی برای آن تشکیل شده باشد یا نه، چراکه اگر بنا بر کنار گذاشتن اختلافات و اجماع بر روی اصول انقلاب باشد، ناخودآگاه اختلاف سلایق و رنگارنگیِ دیدگاه‌ها رنگ می‌بازد، اما اگر پای هرگونه منفعت‌طلبی حزبی و سهم‌خواهی در میان باشد، یا اینکه در گزینش و بستن لیست، روابط و تعاملات پشت‌پرده بر اصول انقلابی پیشی گیرد؛ نباید به وحدت و انسجام و در ادامه نتایج مطلوب انتخاباتی چشم امید داشت، حتی اگر شورای وحدت یا همان ائتلاف، جلسات روزانه برگزار کند!

 

آنا

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top