|
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ الجمعة ١٩ ذو القعدة ١٤٤١ Friday, July 10, 2020
کد خبر: 959847
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۲۲:۰۰
روایت یک اخراجی؛ دوره‌ای پر از آشوب و پایانی به سبک ترامپ!
به گفته مقامات آمریکایی، اختلافات در مورد مذاکرات صلح با طالبان و درز اطلاعات پشت پرده کاخ سفید، باعث اخراج جان بولتون از کاخ سفید شد؛ اخراجی که به یک دوره پر آشوب پایان داد.
جان بولتون روایت یک اخراجی؛ دوره‌ای پر از آشوب و پایانی به سبک ترامپ!
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، رئیس جمهور آمریکا ماه‌‌ها با جان بولتون مشکلاتی داشت؛ از مسئله مذاکره با کره شمالی گرفته تا ونزوئلا و ایران. دوره‌ای پر آشوب برای جان بولتون که محکوم به یک پایان ترامپی بود!

 

روز سه شنبه رئیس جمهور آمریکا، همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در پایان یک گفتگوی داغ در دفترش تصمیم گرفت تا به دوره 17 ماه‌ی جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی این کشور پایان دهد. در جلسه‌ای که در کاخ سفید تشکیل شده بود، دستیاران و مشاوران ترامپ، بولتون را متهم به درز و جهت‌دهی اطلاعاتی به رسانه‌ها کردند.

 

آنها همچنین به فرقه‌گرایی بولتون و یارکشی او در نبرد فرسایشی با وزیر امور خارجه، مایک پومپئو، در موضوع افغانستان به شدت اعتراض کردند. آنها عقیده داشتند بولتون تلاش می کند تا عقاید خودش، نه عقاید رئیس جمهور آمریکا را ترویج دهد. موضوعی که در نشست رسانه‌ای مایک پومپئو و اعلام عزل بولتون، به آن اشاره شد.

 

فیلم | اظهارت پومپئو در مورد اخراج بولتون

 

موضوع از این قرار است که ظاهرا روز دوشنبه ترامپ، درحالی که راهی یک تجمع انتخاباتی در کارولینای شمالی بود، با جان بولتون تماس می گیرد و از او می خواهد که به ملاقاتش برود. به گفته منابع آگاه، درز خبر نقش بولتون و مایک پنس در ممانعت از به نتیجه رسیدن مذاکرات میان طالبان و آمریکا که توسط دفتر وزارت امور خارجه این کشور پیش می‌رفت، در اصل کار جان بولتون بوده است.

قبل از ملاقات با بولتون، ترامپ در توییتی این خبر را رد و آن را طبق عادت معمول، یک خبر جعلی برای آشفته نشان دادن کاخ سفید دانست. بولتون نیز این اتهام را رد کرد اما مذاکرات افغانستان نقطه اوج اختلافات داخلی در کاخ سفید بود و به خوبی آن را نمایان کرد.

از مسائلی که انباشته شدن آن باعث شده تا رئیس جمهور آمریکا از بولتون بیزار شود این بود که جان بولتون ماه‌ها تلاش می‌کرده تا با لابی از اعضای کنگره بخواهد اهداف و سیاست‌های مدنظر او را از قول خودشان به گوش ترامپ برسانند؛ این را یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ که خواست نامش فاش نشود، مطرح کرد. اینکه بولتون سعی داشت تا فقط خودش را ترویج دهد و به نظر دیگران توجهی نکند، ماه‌ها موضوع اصلی شکایت پنس و میک مولوینی، رئیس دفتر موقت ترامپ در ملاقات با رئیس جمهور آمریکا بود.

پومپئو و استیو منوچین هم بارها به ترامپ گفته بودند که مشاور امنیت ملی‌اش برخلاف سیاست‌های دولت کار می‌کند. بولتون در این چند هفته‌ی اخیر حتی از اینکه به طور رسمی، مثلا در رسانه‌، از سیاست‌های ترامپ در موضوع مذاکره با طالبان و روسیه حمایت کند، طفره می‌رفت.

رئیس جمهور آمریکا، هر چه پیش می‌رفت، بیشتر احساس می‌کرد که بولتون به او وفادار نیست و بیشتر متوجه این حقیقت می‌شد که بولتون جزء تیمش نیست!

روز دوشنبه وقتی بولتون با ترامپ ملاقات کرد و نظراتش را به او گفت، بولتون پیشنهاد استعفا داد. به گفته جان بولتون، قرار شد تا روز بعد در مورد استعفا صحبت کنند. این آخرین دفعه‌ای بود که او رئیس جمهور آمریکا را می‌دید. در روز سه شنبه، بولتون در نامه‌ای که فقط دو جمله در آن نوشته شده بود خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت:

 

بدینوسیله استعفا می‌کنم، در اسرع وقت و از همینجا.

 

عکس | درخواست استعفای بولتون

 

نکته جالب اینجاست که در این نامه، طبق عرف معمول، هیچ حرفی از گذراندن وقت با خانواده یا تحسین و آرزوی موفقیت برای رئیس جمهور نوشته نشده بود! جالب‌تر آنکه صبح آن روز و تنها 90 دقیقه قبل از اینکه پومپئو، منوچین و بولتون با رسانه‌ها در این زمینه نشست خبری داشته باشند، رئیس جمهور آمریکا طاقت نیاورده و در رشته توییتی اعلام کرد که مشاور امنیت ملی خود را اخراج کرده است. همان داستان نخ نمای چه کسی از چه کسی خواست استعفا دهد! شیوه ای که برای همه عادی شده اما شاید بولتون انتظارش را نداشت!

 

(خلاصه) رشته توییت ترامپ:

من با بسیاری از نظرات بولتون مخالف بودم. و دیگران نیز همینطور. ما دیگر نیازمند خدمات او نیستیم. من هفته آینده مشاور امنیت ملی جدیدم را انتخاب خواهم کرد.

 

 

بولتون هم بی‌کار ننشست و تنها 12 دقیقه بعد در پاسخ به ترامپ نوشت:

من بودم که استعفا را شب گذشته مطرح کردم. رئیس جمهور ترامپ گفت: فردا در موردش صحبت می‌کنیم!

 

 

در کاخ سفید، مقاماتی که خارج از حریم بودند، از توئیت ترامپ شگفت زده شدند. در پنتاگون، بسیاری خوشحال شدند. همچنین 215 مقام سابقی که از دولت ترامپ اخراج شدند، به بولتون حسادت کردند. متن ترامپ در اخراج آنها، به نوعی با توهین و تحقیر همراه بود اما در مورد جان بولتون از جمله " دیگر نیازمند خدمات او نیستیم" استفاده کرد!

پومپئو نیز وقتی برای نشست خبری حاضر شد، به سوالات درباره علت اخراج بولتون، به ندرت پاسخ می‌داد و گفت که در مورد «مسایل داخلی دولت» حرفی ندارد. او افشا کرد که: بارها من و بولتون در مسائلی با هم اختلاف نظر داشتیم. من با خیلی از افرادی که در تعامل هستم این اختلافات را دارم. پومپئو پس از این صحبت‌ها لبخندی زد، که به گفته یکی از مقامات نزدیک به او، خود گویای ماجراست!

 

جنگ طلبی شناخته شده

 

در نتیجه‌ی اخراج بولتون، تعدادی از مقامات سابق دولت و جمهوریخواهان که خواستند نامشان فاش نشود، لیستی از افرادی که از دست بولتون راحت شدند، را اعلام کردند! در این لیست نام ملانیا ترامپ، پنس، میک مولوینی، پومپئو، منوچین و تعداد زیادی از مقامات وزارت دفاع و رهبران بین المللی وجود دارد. اما در زمان انتصاب بولتون و پس از اینکه ترامپ ژنرال مک‌ کستر را سال قبل اخراج کرد، خشونت و جنگ طلبی چیزی بود که ترامپ می خواست جایگزین شیوه نظامی ژنرال ارتشی کند. ترامپ شاید اصلا فکرش را نمی کرد که بولتون چه از آب درخواهد آمد!

بولتون در آن زمان کسی بود که به عنوان حامی هجوم به عراق و سپس جنگ در آن کشور شناخته می شد. نقش او به عنوان ترغیب کننده اصلی در پیشبرد این تصمیم در سال 2003 در سازمان ملل، به عنوان سفیر آمریکا، غیر قابل انکار است. بولتون در زمان دولت اوباما به عنوان تحلیل گر موسسات محافظه‌کار و کارشناس شبکه‌ی فاکس نیوز ظاهر می‌ شد که همیشه به دنبال دفاع از ایده‌ی تغییر نظام در ایران، حمله‌‎ی نظامی به کره شمالی و خارج کردن آمریکا از پیمان‌های بین المللی که او آنها را باعث تضعیف می‌دانست، بود.

انتصاب بولتون که مقارن شده بود با انتصاب پومپئو به عنوان وزیر امور خارجه و قرار گرفتن این دو در کنار ترامپ، قرار بود تا چینش قلدرتری را در سیاست‌های خارجی دولت آمریکا نمایان کند. در پایان آن سال، این تیم با اخراج جیم متیس، وزیر دفاع کامل شد. جیم متیس بارها سعی کرد تا از نقاط منفی بولتون پیش ترامپ شکایت کند. او حتی در این زمینه با دیگر مقامات مشاوره کرده و نظراتشان را در مورد جانشین احتمالی بولتون جویا شده بود. اما ترامپ بدون اینکه به صحبت متیس گوش دهد، بارها به ویژگی‌های بولتون در محافل عمومی اشاره و آنها را تحسین می کرد.

 

ترامپ در نشستی با رسانه‌ها در ماه می گفت :

بولتون عقاید جدی دارد، اما از نظر من ایرادی ندارد. در حقیقت من همیشه جان را به منطق دعوت می‌کنم!، خیلی جالبه! من کسی هستم که جان را به آرامش دعوت میکنم. ... من به جان بولتون علاقه دارم.

 

فیلم | صحبت‌های ترامپ در حمایت از جان بولتون

 

اختلاف بر سر سیاست

 

تنها یک هفته پس از اینکه بولتون به کاخ سفید راه پیدا کرد، ترامپ دستور حمله موشکی به سوریه را صادر کرد. یک ماه بعد، او آمریکا را از برجام خارج کرد. تمام تحلیل‌ها این بود که این اقدامات فقط می تواند نشانه ورود جان بولتون باشد. اما بولتون جنگ طلب، در مبارزه‌های زیادی نیز شکست خورد. از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- روابط آمریکا با کره شمالی: در جریان نشست دوم ترامپ با کیم جونگ اون در هانوی، ترامپ بارها دستور داد تا جان بولتون در لیست مقامات ملاقات کننده با رهبر کره شمالی قرار نگیرد. اقدامی که بوضوح نشان ‌می داد ترامپ، بولتون را مانع انعقاد قرارداد تاریخی با کره شمالی می‌ دید و از این رو مانع ورود بولتون به ملاقات‌‌های مهم می شد. همچنین وقتی ترامپ تصمیم گرفت تا در ماه ژوئن به صورت ناگهانی وارد منطقه غیرنظامی کره شمالی شود، بولتون مامور شد تا به مغولستان سفر کند زیرا مقامات نگران بودند که حضور او باعث صدمه به روابط دیپلماتیک می‌شود. در ماه سپتامبر، به اظهار مقامات آمریکایی، بولتون گفته بود که هرگز عقیده‌ ندارد که کیم، انبارهای هسته‌ای خود را تسلیم آمریکا کند. از این رو، امیدوار بود که گفتگو‌ها بین آمریکا و کره شمالی شکست خورده و ترامپ به سیاست فشار حداکثری برگردد. او به طور مصرانه‌ای تلاش کرد تا حتی یک قرارداد موقت در هانوی امضا نشود زیرا اگر این اتفاق می‌افتاد، تحریم‌ها علیه کره شمالی لغو و بخشی از زرادخانه‌های هسته‌ای تعطیل می‌شدند. وقتی ترامپ از امضای قرارداد عقب نشینی کرد، دستیاران بولتون این تصمیم رئیس جمهور را دستاوردی برای مشاور امنیت ملی قلمداد کردند!
 

2- ابراز علاقه‌ی ترامپ برای ملاقات با رئیس جمهور ایران: وخیم‌تر کردن روابط بین آمریکا و ایران نیز یکی دیگر از اقداماتی بود که باعث بالاگرفتن تنش‌ها بین ترامپ و بولتون شد. در ماه ژوئن، وقتی که ترامپ تصمیم گرفت تا در واکنش به سرنگون کردن پهپاد آمریکایی، حمله‌ی نظامی انجام ندهد، طبق گفته یک مقام آگاه، بولتون نابود شد.

دفاع سرسخت بولتون از وضع تحریم‌ها علیه ایران باعث نفرت همپیمانان آمریکا و پومپئو شد. زمانی که اطلاعات مربوط به تحریم‌ها در نشریاتی مانند واشنگتن بیکن درز پیدا کرد، مقامات وزارت خارجه مستاصل شدند. بی‌اعتمادی بین پومپئو و تیم بولتون منجر به این شد که وزیر امور خارجه آمریکا به دستیارانش، مخصوصا ریچ گولدبرگ ( مسئول شورای امنیت ملی در حوزه مقابله با سلاح‌های ایران )، دستور دهد تا در موضوع ایران با تیم بولتون مشورت نکنند!

 

عرصه‌های دیگری نظیر گفتگو‌های وزارت خارجه آمریکا با طالبان که در ماه اکتبر آغاز شده بود، تصمیم ناگهانی ترامپ و عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه و روابط دوستانه ترامپ با رئیس جمهور روسیه، از دیگر مواردی بودند که بولتون در آنها شکست خورد.


شکست مذاکرات با طالبان، عامل اخراج

 

روز سه‌شنبه وقتی خبر اخراج مشاورامنیت ملی توسط ترامپ در واشنگتن پخش شد، بولتون به همکارانش گفت که او هرگز صحبت‌های پنس را با هیج کسی در خارج از تیم رئیس جمهور فاش نکرده بود. افرادی که حامی آقای مشاور بودند، این اتهام را ضربه به بولتون در هنگام اخراجش می‌دانستند که باعث بدنامی او می‌شد. بنابراین بسیاری این ادعا را نادرست خواندند.

ناامیدی بولتون از ترامپ در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده بود. او تردید ترامپ را در موضوعات مختلف اذیت کننده می‌دید. ترامپ و بولتون در موضوعاتی هم عقیده بودند، اگر چه روابطشان تا حدی سرد بود، با این حال بولتون اختلافات عمیق خود را با رئیس جمهور در سیاست‌های بین المللی آشکارا با دوستانش مطرح می‌کرد. او عقیده داشت این اختلافات غیرقابل حل هستند.

اگر چه بولتون اخراج خود را در نتیجه همین مشکلات می‌بیند، اما شکست مذاکرات با طالبان این اتفاق را سرعت بخشید. او هرگز با تصمیم دولت برای مذاکره با طالبان موافق نبود. آنچه او را بیشتر ناراحت می‌کرد این بود که رئیس جمهور مسئولیت این مذاکرات را به رقیبیش، پومپئو داده بود!

تحت نظارت پومپئو، زلمی خلیلزاد، نماینده هیئت صلح، خط قرمزهای سیاست آمریکا را در این موضوع مشخص می کرد. بسیاری از مقامات مایل نبودند تا با شبه‌نظامیان روبرو شوند و عقیده داشتند که دولت باید فقط در مورد پایان جنگ با دولت افغانستان گفتگو کند. اما اصرار ترامپ بر اینکه نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان خارج شوند و نتیجه‌ای که ممکن بود برای هیچ کدام از طرفین پیروزی را رقم نزد، باعث شد تا پومپئو و خلیلزاد به این فکر کنند که آمریکا باید خودش با طالبان مذاکره کند، حتی با اینکه از این اهرم برای گفتگوی داخلی با افغان ها استفاده می کرد.

با رسیدن تابستان مشخص بود که قرار است توافقی بین طرفین برقرار شود و اواخر ماه اوت خلیلزاد برای ارائه گزارشی به واشنگتن می آید. در این گزارش آمده بود که براساس توافق آمریکا می‌بایست 5 هزار تا 14 هزار نیروی خود را از افغانستان خارج کند. طالبان نیز قول داده بود تا روابطش را با القاعده پایان و تضمین کند که هیچ حمله‌ی تروریستی علیه آمریکا از خاک افغانستان انجام نخواهد داد. قرار بود گفتگو‌ها با دولت افغانستان و اعلام آتش بس، در ادامه‌ی این توافق، اتفاق بیفتد.

بولتون و دیگران فکر می‌کردند که این توافق بدی است. اما مسئله برای ترامپ حیاتی بود زیرا او می توانست یکی از قول‌های انتخاباتی‌اش را عملی کند. ترامپ می خواست تا این موفقیت را در کمپ دیوید جشن بگیرد. اما انتقادات به این توافق آنقدر بالا گرفت که رئیس جمهور تصمیم گرفت برای خلاصی از آن راه چاره‌ای پیدا کند. بهترین راه مطرح کردن موضوع کشته شدن سرباز آمریکایی در حملات روز پنجشنبه طالبان بود!

 

ترجمه رشته توییت ترامپ

قرار بود یکشنبه، با رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار کنم اما تصمیم به لغو این اجلاس گرفتم. علاوه بر لغو این دیدار دستور به توقف گفت‌وگوها میان آمریکا و طالبان داده چرا که این گروه پذیرفته مسؤول حمله‌ای در کابل بوده که به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی نیز انجامیده است. اگر نمی‌توانند آتش‌بس را در طول مذاکرات مهم این چنینی بپذیرند و می‌توانند ۱۲ بی‌گناه را بکشند، خب در این صورت این‌گونه برداشت می‌شود که آنها ابزارهای مذاکرات برای یک معامله مفید را ندارند. اینها چگونه مردمی هستند که افراد بسیاری را می‌کشند تا موقعیت‌شان در مذاکرات را تقویت کنند؟ آنها تا کی به کشتار ادامه خواهند داد؟

عکس | رشته توییت‌های ترامپ و لغو مذاکره با طالبان

 

وقتی در روزهای یکشنبه و دوشنبه خبر لغو مذاکرات آمریکا با طالبان منتشر و بولتون، که در رسانه‌ها به جریان مخالف این مذاکرات جهت‌دهی می‌کرد، به عنوان قهرمان در رسانه‌ها مطرح شد، ساعت شنی عزل او سرعت بیشتری گرفت. بولتون اشتباهات زیادی را مرتکب شد، شاید هم هنوز اشتباه می‌کند، اما او دلیل اصلی سیاست‌ خارجه‌ی پرهرج و مرج و ناموفق 17 ماه اخیر نیست. اگر ترامپ واقعا بدنبال پیدا کردن مجرم واقعی‌ست شاید بهتر است روزی به آینه نگاه کند!

 

منبع:

 

John Bolton’s turbulent tenure comes to a Trumpian end

‘Apprentice’ master Trump fired people at a much faster pace than President Trump

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top