|
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ الجمعة ١ جمادى الثانية ١٤٤٢ Friday, January 15, 2021
کد خبر: 959857
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۶/۲۱ - ۱۲:۰۰
سفیر سابق: گام‌های برجامی خوب اما بازه 60 روزه زیاد است
سفیر سابق ایران در ایتالیا گفت: گام های ایران در کاهش تعهدات خود، موجب وارد آمدن فشار سیاسی به اروپا شده، اما بازه زمانی 60 روزه برای آن زیاد است.
ابوالفضل ظهره‌وند سفیر سابق: گام‌های برجامی خوب اما بازه 60 روزه زیاد است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس ارشد روابط بین الملل در گفت‌وگو با بحث روز رادیو ایران درباره برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران عنوان کرد: من گرچه از منتقدان برجام هستم اما معتقدم ما با استفاد ظرفیت خوبی که در مفاد برجام از جمله بندهای 26 و 36 آن برایمان فراهم شده، می‌توانیم به خوبی در جهت کاهش تعهدات برجامی خود گام برداریم. کمااینکه تا کنون نیز در این مسیر حرکت کرده ایم. با این حال معتقدم بایستی از لحاظ کمی و کیفی گام ها را موثرتر برداریم.

وی در تکمیل این بخش از صحبت هایش ادامه داد: زمان 60 روز که در گام های مختلف کاهش تعهدات به طرف غربی داده می شود زیاد و این درحالی است که زمان در کنش های بین المللی بسیار مهم تاثیر گذار به حساب می آید.

ظهروند افزود: از سوی دیگر باید کارهای که در قالب گام های برجامی انجام می گیرد، به گونه ای باشد که طرف مقابل را وادار به انجام تعهدات خود کند. به عنوان نمونه در همین گام سوم که موضوع برداشتن سقف تحقیق و توسعه را دربر می گیرد، ما علاوه بر ارتقاء سانتریفیوژ های خود به نسل های جدیدتر همچون IR8 اگر به جای ایجاد یک زنجیره بیست تایی از ماشین نسل جدید، ده یا بیست زنجیره آبشار غنی سازی را ایجاد کنیم، طرف مقابل این پیام را دریافت می کند که ایران در حفظ حقوقش عزم جدی دارد و آنها هم برای حفظ خواسته‌های خود، باید کار عملی انجام دهند.

سفیر سابق ایران در ایتالیا در ادامه خاطر نشان کرد: همان گونه که می دانیم اکنون وضعیت طرف مقابل ما مطلوب نیست و از نگاه سیاسی ما دست برتر را داریم. مشکلاتی که در دولت آمریکا به وجود آمد که آخرین آن برکناری بولتون بود یا موضوع برگزیت در انگلیس به همراه رخدادهای همچون مشکلاتی داخلی فرانسه و وضعیت متزلزل نتانیاهو این نکته را به ما نشان می دهد. از این رو دادن زمان طولانی به طرف مقابل باعث می شود تا اگر آنها در فرصت بوجود آمده بر چالش های داخلی خود غلبه کنند، برخوردشان با ما تندتر شود. بنابراین آنها نباید مجال پیدا کنند.

این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: در عین حال ما نباید به عنوان برهم زننده برجام شناخته شویم. اکنون که با حماقت ترامپ و بی عملی اروپا ایران نسبت به کاهش تعهدات خود در مدار برجام حرکت کرده این مزیت در فضای روابط بین الملل برای ما به ارمغان آورده که فردی همچون آقای لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه و یا چینی ها هم به صراحت اقدامات ایران را قانونی و به حق می دانند که به دلیل حرکت ما روی خط برجام این دست آورد سیاسی در فضای روابط بین الملل برای ما به وجود آمده است.

ظهره‌وند در پایان خاطر نشان کرد: آن چیزی که رهبر معظم انقلاب و بسیاری از کارشناسان سیاسی درباره غیر قابل اعتماد بودن غربی ها بر روی آن تاکید داشتند، اکنون ثابت شده و از همین روست که بنابر توصیه های ایشان ما بایستی به جای تکیه بر وعده های غربی ها به سمت تقویت و فعال کردن ظرفیت های درونی کشور در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی برویم.

 

فارس

کلیدواژه ها:
برجام  |  سفیر  |  ایتالیا  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top