خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ٢١ صفر ١٤٤١ Monday, October 21, 2019
کد خبر: 961072
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۱:۲۵
برسی رشد اقتصادی ترکیه در ۲۰ سال اخیر
سال ۲۰۱۱ بهترین سال برای اقتصاد ترکیه طی ۲۰ سال اخیر بوده است.
ترکیه برسی  رشد  اقتصادی  ترکیه  در  ۲۰  سال  اخیر
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  اقتصاد ترکیه در سال های اخیر کاملا متحول شده و حتی توانسته است به جمع کشورهای توسعه یافته در سطح جهان بپیوندد. این کشور که با ۸۲ میلیون نفر جمعیت (معادل ۱.۰۵ درصد جمعیت جهان) دارای ۰.۸۹ درصد از اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۷۷۰ میلیارد دلار) است، اکنون یکی از بیست اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود.سلیمان دمیرل، نخست‌وزیر سابق ترکیه در رابطه با پیشرفت‌های اخیر این کشور اظهار کرد: زمانی بود که ترکیه حتی نمی توانست سوزن تولید کند اما اکنون خودرو صادر می کند.

 

با این حال از زمان روی کار آمدن حزب حاکم عدالت و توسعه، سهم ترکیه از اقتصاد جهانی کاهش پیدا کرده است. ترکیه در سال های اخیر تلاش کرده است تا عضو اتحادیه اروپا شود اما هنوز نتوانسته است این هدف را محقق کند. بررسی رشد اقتصادی ترکیه در طول دو دهه اخیر نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور دچار نوسانات زیادی بوده است. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸، متوسط رشد اقتصادی ترکیه معادل ۴.۷۶ درصد بوده است.طی این مدت بالاترین رشد ثبت شده مربوط به سال ۲۰۱۱ با رشد خیره کننده ۱۱.۱ درصدی بوده است و پس از آن، سال های ۲۰۰۵ با رشد ۹ درصدی و سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ با رشد ۸.۵ درصدی قرار دارند.

 

از سوی دیگر کمترین رشد اقتصادی ثبت شده ترکیه مربوط به سال ۲۰۰۱ با رشد منفی ۶ درصدی بوده است و سال ۲۰۰۹ نیز با ثبت رشد منفی ۴.۷ درصدی برای ترکیه به پایان رسید.در سال های اخیر، رشد اقتصادی ترکیه برای سال های ۲۰۱۸، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به ترتیب معادل ۲.۸ درصد، ۷.۵ درصد و ۳.۲ درصد بوده است.

 

اقتصادنیوز

2025

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top