|
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ الخميس ٢٣ ذو الحجّة ١٤٤١ Thursday, August 13, 2020
کد خبر: 961387
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ - ۱۳:۲۷
وعده جدید وزیر صنعت:
داخلی‌ سازی ۱.۲ میلیارد دلاری صنعت پوشاک تا سال ۱۴۰۰
وزیر صنعت اعلام کرد: در راستای برنامه راهبردی وزارت صمت در خصوص توسعه صنعت نساجی و تولید پوشاک، داخلی‌سازی ۱.۲میلیارد دلاری صنعت پوشاک تا سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری شده است.
وزیر صنعت داخلی‌ سازی  ۱.۲ میلیارد  دلاری  صنعت  پوشاک  تا  سال  ۱۴۰۰
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  رضا رحمانی اظهار داشت: ذیل محورهای هفتگانه فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به بخش نساجی، پوشاک و همچنین تولید کفش نگاه ویژه‌ای شده است.وی افزود: نساجی از جمله صنایع باقدمت و دارای تاریخچه‌ای پرافتخار در صنعت کشورمان بوده که حتی مورد توجه و تجلیل سایر ملل نیز قرار گرفته است، از این روی عنایت ویژه به این صنعت مهم در دستور کار وزارت صمت قرار دارد.

 

رحمانی با اشاره به این نکته که پوشاک از جمله تولیداتی بوده که واردات قاچاق آن با کاهش خوبی مواجه شده است، ادامه داد: خوشبختانه در سوی مقابل آمارها نشان‌دهنده رشد خوب صادرات صنعت پوشاک کشور در سال 97 در مقایسه با 96 دارد که با افزایش 21درصدی مواجه شده است.

 

وی تأکید کرد: در مجموع اقدامات پیش‌بینی‌شده و برنامه‌های وزارت صمت در بسیاری از حوزه‌ها به بار نشسته و شاخص‌های متعددی در بخش‌های مختلف صنعت کشور دارای رشد بوده از جمله آن‌ها می‌توان به همین آمار صادرات اشاره کرد که در تولید و صادرات انواع نخ در سال 97 در مقایسه با سال 96، افزایش 10درصدی داشتیم، پارچه 24 درصد، انواع پتو 252 درصد، انواع فرش ماشینی و کفپوش 10 درصد، انواع کالای خواب 50 درصد و همچنین کفش 25 درصد با رشد مواجه شده است.

 

وزیر صمت ادامه داد: در بازدیدهای مکرری که از استان‌های مختلف کشور انجام دادم به‌وضوح تحرک ایجادشده در صنعت پوشاک را مشاهده کردم و در جلساتی که با فعالان این صنعت داشتم، ایشان اعلام آمادگی کردند زمینه را برای قطع کامل واردات پوشاک به کشور فراهم آورند.

 

رحمانی گفت: برای تولید و تأمین چادر مشکی مورد نیاز کشور که البته باید بسیار پیشتر از این‌ها شرایط خودکفایی آن فراهم می‌آمد، خوشبختانه امسال از پایین‌ترین بخش صنعتی مؤثر در زنجیره تولیدی این کالا شروع کرده و اقدامات مبنایی خوبی را انجام داده‌ایم که به‌زودی شاهد تأمین چادر مشکی از محل تولیدات داخلی خواهیم بود.

 

وی افزود: با عنایت به تأکیدات مؤکد و حمایت‌های بی‌دریغ مقام معظم رهبری، برنامه جامع داخلی‌سازی نیازهای صنعتی کشور امروز تبدیل به یک راهبرد اساسی در وزارت صمت شده است و در صددیم تا پایان 1400 بالغ بر 10 میلیارد دلار انواع اقلام صنعتی وارداتی را بومی‌سازی و واردات آن‌ها را محدود کنیم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالای صنعتی، معدنی و تجاری استان اصفهان، تصریح کرد: شخصاً انتظار ویژه‌ای از استان اصفهان دارم و با توجه به نیروی انسانی زبده و متخصص فعال در این استان اعطای میز ملی توسعه صادرات نساجی به اصفهان را کاری کاملاً کارشناسی و درست می‌دانم که می‌تواند ثمرات خوبی برای صنعت پوشاک کشور داشته باشد.

 

رحمانی با تصریح به اولویت راه‌اندازی و تکمیل زنجیره تولید پوشاک در کشور، تأکید کرد: بسیاری از مشکلاتی که فعالان این صنعت مطرح می‌کنند در داخل کشور و به‌دست خودمان کاملاً قابل حل هستند و البته نیازمند یک همت والا و تلاش مجدّانه است.وی ادامه داد: کشورهای همسایه ایران بالغ بر 1300 میلیارد دلار در سال واردات انجام می‌دهند، این عدد نیازمند یک توجه و برنامه‌ریزی ویژه است تا از این ظرفیت به‌نفع صنعت کشورمان بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.

 

رحمانی خاطرنشان کرد: در برخی از صنایع کشور از جمله پوشاک، زعفران، فولاد، لوازم خانگی تحرک خوبی شروع شده که در آینده ثمرات آن به‌بار خواهد نشست.وی با اشاره به وجود زمینه‌های لازم جهت کاهش حداکثری واردات پوشاک، گفت: در برنامه پیش‌بینی‌شده برای داخلی‌سازی و کاهش واردات تا سال 1400، بالغ بر 1.2 میلیارد دلار صرفه‌جویی فقط برای صنعت پوشاک اختصاص یافته است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای به نتیجه رسیدن برنامه‌های دولت و وزارت صمت، نگاه ویژه‌ای به تشکل‌های بخش خصوصی داریم و امیدواریم با همکاری و نظرات کارشناسی به نتایج خوبی دست یابیم.رحمانی تصریح کرد: برای توسعه صادرات و کاهش واردات از نظرات کارشناسی بخش خصوصی به‌جد حمایت می‌کنیم و مبنای تصمیات خود قرار می‌دهیم.

 

وی در پایان با اشاره به زمینه‌های ایجادشده برای افزایش صادرات انواع اقلام کالایی در کشور، خاطرنشان کرد: صنعت پوشاک دارای مزیت‌های خوبی در توسعه اشتغال و ایحاد ظرفیت‌های صادراتی با سرمایه اولیه پایین است که باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

 

تسنیم

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top