خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ الخميس ١٧ صفر ١٤٤١ Thursday, October 17, 2019
کد خبر: 961439
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۷/۱ - ۱۳:۳۳
ظهره وند؛
دولت می‌توانست در واکنش به مشکلات روادید روحانی و ظریف سناریوی بهتری بچیند
سفیر سابق ایران در ایتالیا و افغانستان با بیان اینکه بهتر آن بود که در نشست امسال نهایتا وزیر امور خارجه کشورمان حاضر می‌شد گفت: البته هر نوع تصمیم گیری به نوع ...
ظهره وند دولت می‌توانست در واکنش به مشکلات روادید روحانی و ظریف سناریوی بهتری بچیند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، ابوالفضل ظهره وند، سفیر سابق ایران در ایتالیا و افغانستان، در خصوص صدور دیرهنگام روادید برای هیئت ایرانی به منظور شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این تعلل و تاخیر منحصر و مختص به امسال نیست و در گذشته هم مسبوق به سابقه بوده است.

وی افزود: اساسا صدور روادید از وظایف آمریکایی‌ها نیست و این اتفاق از جمله مشکلات سازمان ملل است که در زورگویی آمریکایی‌ها گیر افتاده است.

ظهره وند ادامه داد: اساسا سازمان ملل یک سازمان جهانی است که ارتباطی به آمریکایی‌ها ندارد و آن‌ها سوء استفاده می‌کنند و از این اهرم برای ایجاد فضای روانی در جهان استفاده می‌کنند.

سفیر سابق ایران در ایتالیا و افغانستان با بیان اینکه اساسا باید دید هدف دولت از سفر به نیویورک چه چیز است، گفت: باید دید در این رفت و آمد‌ها قرار است چه چیزی را در قبال چه چیز دیگری رد و بدل می‌کنیم.

وی ادامه داد: مثلا می‌شد در این سفر وزیر خارجه به نمایندگی از کشورمان شرکت کند و در سطح رئیس جمهور ایران نماینده‌ای نداشته باشد سپس وزیر امور خارجه از فرصت پیش آمده استفاده کند و دلیل عدم حضور رئیس جمهور را بازتاب دهد قاعدتا این رفتار به مراتب از سفر رئیس جمهور به نیویورک بازتاب بیشتری داشت در این روند وزیر خارجه می‌توانست همان مطالبی که روحانی قصد بیان آن‌ها را داشت، بیان کند و با انتقاد از عملکرد سازمان ملل و اینکه باید محل سازمان ملل از آمریکا خارج شود به موضوع دامن می‌زد و این اتفاق را به یک سناریو تبدیل می‌کرد.

ظهره وند تصریح کرد: البته هر نوع تصمیم گیری به نوع نگاه دولت به روابط خارجی برمی گردد قاعدتا دولت فعلی تمایل بیشتری به مسیر تعامل با غرب دارد و نمی‌تواند از این مسیر برگردد اساسا نوع نگاه به سیاست خارجی در هر دولت متفاوت است و باید دید در دولت‌ها روسای جمهور چه شاکله فکری و رویکرد کلی دارند و اساسا چه نگاهی به غرب دارند و در این خصوص نمی‌توان نسخه واحدی برای همه دولت‌ها نوشت.

سفیر سابق ایران در ایتالیا و افغانستان با بیان اینکه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری بهتر آن بود که در نشست امسال نهایتا وزیر امور خارجه کشورمان حاضر می‌شد، گفت: این اتفاق به نوعی هم از شرایط احتمالی که ممکن است آمریکایی‌ها به وجود بیاورند اجتناب کرده بودیم و هم اینکه پاسخی به اقدام خلاف قانون و اخلاق آمریکایی‌ها داده بودیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اساسا به نظر می‌رسد در شرایط فعلی به جای سخنرانی که کاری از پیش نمی‌برد، چون ما سخنرانی داغ‌تر از سخنرانی احمدی نژاد در صحن سازمان ملل نداشتیم؛اما حل مشکلات کار میدانی می طلبد، اساسا گاهی عدم شرکت تاثیری به مراتب بیشتر از این دارد که رئیس جمهور هشت دقیقه در صحن سازمان ملل صحبت کند که ممکن است مخاطبین او بعضا جلسه را ترک کرده و یا در حال چرت زدن باشند به هر حال در شرایط تحریمی جدید شرایط ویژه‌ای خلق شده و این هنر دولتمردان است که چه طور تهدید را به فرصت تبدیل کنند.

 

خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه ها:
ظریف  |  روادید  |  دولت  | 
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top