خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ الأحد ٢٠ صفر ١٤٤١ Sunday, October 20, 2019
کد خبر: 961931
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۷/۹ - ۲۰:۱۱
چرا اوکراین گیت از رسوایی‌های دیگر ترامپ متفاوت است؟
پنج دلیل وجود دارد که اوکراین گیت در مقایسه با گزارش رابرت مولر، در مورد دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا، برای ترامپ دردسر بیشتری درست کرده است.
اوکراین گیت چرا اوکراین گیت از رسوایی‌های دیگر ترامپ متفاوت است؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، با مطرح شدن استیضاح رئیس جمهور آمریکا به نظر می‌رسد قرار است تا اتفاقی جدی در سیاست داخلی آمریکا رخ دهد. در واقع، با در نظر گرفتن آنچه در هفته گذشته اتفاق افتاد، یعنی:

* رئیس مجلس آمریکا آغاز رسمی تحقیقات برای استیضاح ترامپ را اعلام کرد

* کاخ سفید متن گفتگوی «مجرمانه» بین ترامپ و رئیس جمهور اوکراین را منتشر کرد

* متن (دستکاری شده ) شکایت افشاکننده رسوایی اوکراین گیت، به طور رسمی منتشر شد

* رئیس موقت امنیت ملی آمریکا در مجلس استماع شهادت داد و گفت که به نظر او فرد افشاکننده (که یکی از نیروهای اوست) اقدامی درست و بجا انجام داده و گزارش او را معتبر دانست.

* رودی جولیانی، کرت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا به اوکراین، را در جریان اوکراین گیت مرتبط دانست و گفت او نیز همدستش بوده است؛ ولکر بلافاصله استعفا داد

* رئیس جمهور آمریکا به دو مقام ارشد روسی در ملاقاتی در سال 2017 گفت که در مورد دخالت مسکو در انتخابات 2016 بی‌تفاوت خواهد بود زیرا آمریکا در دیگر کشورها همین کار را انجام داده است

* در متن افشاکننده اوکراین گیت، نام ویلیام بار ( دادستان آمریکا ) و مایک پومپئو ( وزیر امور خارجه ) و دیگران دیده شد

* کمیته اطلاعاتی مجلس آمریکا، پومپئو، ولکر و رودی جولیانی و دیگران را برای توضیحات احضار کرد

و دیگر اتفاقات، مخصوصا توئیت‌های بی‌وقفه‌ی دونالد ترامپ در دفاع از خودش، نشان می‌دهد، حتی با معیارهای ترامپی، هفته اخیر بسیار دیوانه‌وار بوده است!

 

بیشتر بخوانید:

ترامپ آمریکا را به جنگ تهدید کرد!

 

اما نکته بسیار برجسته‌ای که شاهد بودیم تغییر جهت بازی به نفع دموکرات‌هاست. دو هفته قبل نشریه پولتیکو در مقاله‌ای نوشت: «بیرون از واشنگتن نگرانی‌ها حاکی از آن است که جریان استیضاح ممکن است به انتخاب مجدد ترامپ کمک شایانی کند».

مقاله نشریه پولتیکو |  نگرانی دموکرات‌ها از ضربه استیضاح به انتخابات 2020

 

 

روز دوشنبه این هفته نیز پولتیکو نوشت: «سناتورهای دموکرات به شدت از دیدن تعدادی از همکاران آسیب‌پذیرشان که هفته‌ها تلاش می‌کنند تا رفتار ترامپ را توجیه کنند و او را محکوم یا تبرئه کنند، گیج شده اند.»

 

مقاله پولتیکو | دموکرات‌ها استیضاح را به مانند مینی در زیر پای سنای جمهوریخواه می‌بینند

 

این چرخش به نفع دموکرات‌ها را حتی می‌توان در نظرسنجی‌ها دید. طبق آخرین نظرسنجی‌ها بیشتر دموکرات‌ها و گروهی از جمهوریخواهان و حتی افرادی که مقامات سابق دولت ترامپ بودند، رفتار ترامپ را نقد و حامی تحقیقات استیضاح هستند.

 

نظرسنجی | موفقیت دموکرات‌ها در همراه کردن مردم آمریکا برای استیضاح

 

رسوایی اوکراین گیت در مقایسه با تحقیقات دوساله رابرت مولر، درباره دخالت روسیه در پیروزی ترامپ، بسیار فراگیرتر و جنجالی‌تر است. تحقیقات جزء به جزء رابرت مولر و تاکید زیاد بر روی یافتن سند و از طرفی طولانی شدن روند تحقیقات، باعث شد رسوایی ترامپ با مرور زمان، امری عادی و بی اهمیت جلوه کند.

 

به نوشته واشنگتن‌پست، با ادامه روند افشاگری‌ها، شاید بتوان گفت، در بهترین حالت، رابرت مولر بازرس خوبی نبوده است.

 

پس دلیل اصلی اینکه اوکراین‌گیت منجر به استیضاح ترامپ شد و دیگر رسوایی‌های او دیده نشد، چیست؟

 

در اینکه چرا فقط اوکراین گیت منجر به استیضاح ترامپ شد، ممکن است دلایل متعددی داشته باشد اما از اصلی‌ترین آنها موارد زیر است:

 

1 – این رسوایی یک رئیس جمهور است:

رفتار دور از شان ترامپ با زن‌ها، دزدی‌های مالیاتی او و حتی تحقیقات رابرت مولر، حیطه‌ی فعالیت‌های ترامپ در قبل از رئیس جمهور شدنش را پوشش می‌دهد. مسئله اوکراین به طور کلی با سوء استفاده از قدرت ریاست‌ جمهوری برای منافع شخصی است. این مسئله در مورد کارمندان او یا زیردستانش نیست. این مسئله تنها در مورد شخص ترامپ است.

 

2 – کارمندان ترامپ شرایط را وخیم‌تر کردند:

همانطور که در گزارش رابرت مولر می‌خوانیم «تلاش رئیس جمهور آمریکا برای تحت تاثیر قرار دادن تحقیقات ناکام ماند. اما این بیشتر بخاطر فداکاری بعضی از اطرافیان ترامپ بود که در اجرای فرامین او سرباز می‌زدند». ناکام ماندن تلاش ترامپ برای جلوگیری از موفقیت تحقیقات بخاطر افرادی بود که ترامپ را از ارتکاب به جرم، به طور مخفیانه، باز می‌داشتند. اما در مقایسه با این زمان، کارمندان کاخ سفید تلاش می‌کنند تا کسی از محتوای اوکراین گیت با خبر نشود. طبق نوشته‌های افشاگر اوکراین گیت: « او از چندین مقام کاخ سفید شنید که مقامات ارشد ترامپ برای مخفی نگه داشتن اسناد و مدارک گفتگوی ترامپ با همتای اوکراینی‌اش، مداخله کردند...  متن گفتگو از رایانه اصلی به یک رایانه مجزا که برای نگهداری اطلاعات محرمانه استفاده می‌شد، انتقال داده شد. یکی از مقامات کاخ سفید این دستکاری عمدی را سوء استفاده از سیستم‌های کاخ سفید قلمداد کرد زیرا این گفتگو، از نظر امنیت ملی، هیچ محتوای حساسی نداشت.»

بدین ترتیب کارمندان ترامپ موفق شدند تا با مخفی نگه داشتن اطلاعات این فساد، رسوایی ترامپ را بپوشانند. این برخلاف رویه‌ی اختصاص یافته به تحقیقات رابرت مولر، بود که کارمندان باید هر سندی را که درخواست می‌شد، تحویل می‌دادند. در این مورد خاص کارمندان ترامپ کاملا نامتعادل رفتار کردند.

 

3 – خود ترامپ شرایط را بدتر کرد:

شاید ترامپ باور داشت که پس از تحقیقات رابرت مولر، کاملا ضدگلوله شده است. در مسئله اوکراین اما تمام واکنش‌های ترامپ فاجعه‌آمیز بود. ترامپ فکر می‌کرد انتشار متن گفتگوی او با همتای اوکراینی‌اش، که او خالی از هر جرم و بی نقص می‌دید، تمام این ماجرا را پایان خواهد داد؛ اما او اشتباه می‌کرد. لفاظی‌های او علیه فرد افشاکننده و تهدید مراجع رسیدگی کننده به تحقیقات، فقط به درخواست استیضاح بیشتر او ختم شد. مشاور یکی از سناتورهای حزب جمهوریخواه در گفتگو با واشنگتن‌پست گفت: «این به یک کلیشه تبدیل شده است. آیا رئیس جمهور آمریکا واقعا فکر نمی‌کند که هر کسی می‌تواند شبیه او از خودش دفاع کند!»

 

4 – ادله کاخ سفید حسابی مشکوک است:

روش توجیه کاخ سفید از اتفاقات اخیر نمی‌تواند سوءاستفاده ترامپ از قدرت را مخفی کند. تلاش آنها برای گل آلود کردن آب اصلا موفقیت آمیز نبوده است. بیشتر کسانی که برای اوکراین گیت توجیه می‌تراشند و سعی می‌کنند از رئیس جمهور حفاظت کنند، در برنامه‌های تلویزیونی به شدت مورد انتقاد و ادله آنها مورد تمسخر قرار گرفت. گردانندگان برنامه‌های خبری و تحلیلی در سی‌ان‌ان و حتی شبکه مطبوع جمهوریخواهان، فاکس نیوز، کسانی مانند رودی جولیانی، جیم جردن، استفان میلر و کوین مک‌کارتی را به خاطر دفاع مذبوحانه از رئیس جمهور مورد انتقاد قرار دادند.

 

5 – سیاست سکوت کردن دموکرات‌ها، در قبال فسادهای سابق ترامپ، به اوکراین گیت معنی دیگری داده:

هیچکس نمی‌تواند بگوید نانسی پلوسی از اول به استیضاح ترامپ مایل بود. اما امروز او می‌گوید که پیگیری مسئله استیضاح رئیس جمهور ارزش از دست دادن مجلس در 2020 را دارد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، امروز بسیار جدی‌تر در مورد استیضاح صحبت می‌کند. تغییر موضع او خود یک پیام جدی است.

 

در صورت پیشرفت طرح اسیتضاح ترامپ، اگر دو سوم سناتورها در کنگره این کشور، که فقط 20 جمهوری‌خواه در میان آنها باشد، رای به محکومیت ترامپ بدهند، او باید ریاست جمهوری را ترک کند.

 

وقتی نیکسون در چنین شرایطی بود، استعفا کرد!

 

منبع:

 Why is this Trump scandal different from all previous Trump scandals?

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top