خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ الجمعة ١٦ شعبان ١٤٤١ Friday, April 10, 2020
کد خبر: 962247
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ - ۱۷:۰۲
چنگ و دندان وزارت خارجه آمریکا برای نابودی عراق
با بررسی شرایط سیاسی و اجتماعی عراق، نقش پررنگ سفارتخانه آمریکا در سازماندهی و ضریب دادن به ناآرامی ها مشاهده می شود.
وزارت خارجه آمریکا چنگ و دندان وزارت خارجه آمریکا برای نابودی عراق
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، برای دومین سال پیاپی و همزمان با راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، باز هم برخی از شهرهای عراق روی ناآرامی و اغتشاش را به خود می بیند.

 

به عقیده بسیاری از تحلیلگران در اغتشاشات روزهای منتهی به اربعین حسینی، ردپای پررنگ محور غربی-عبری-عربی به چشم می خورد تا از این طریق بتوانند بر قدرت محور مقاومت در منطقه اثر گذاشته و از طرفی این اجتماع عظیم مردمی را کمرنگ کنند.

 

اما با بررسی شرایط سیاسی و اجتماعی عراق، نقش پررنگ سفارتخانه آمریکا در سازماندهی و ضریب دادن به ناآرامی ها مشاهده می شود.

 

به عنوان نمونه در فوریه سال 2019، مینا چانگ، معاون دستیار وزیرامورخارجه آمریکا، در سفری به اقلیم کردستان عراق، رسما به حمایت از سربازان پیش مرگه پرداخته و بر ضد تمامیت ارضی عراق فعالیت می کند.

 

مینا چانگ(نفر سمت راست) زیر پرچم اقلیم کردستان عراق

 

پرهام فرهنگ وصال، کارشناس حقوق بین الملل با انتشار تصویری از حضور مینا چانگ در کردستان عراق، در این خصوص نوشت: «وسط آشوب عراق، اداره دولتی و بدنام USAID و «مینا چنگ» نماینده وزار‌ت‌خارجه آمریکا دارند چه می‌کنند؟ نه تنها بر ضد تمامیت ارضی عراق (نقض ماده ۲.۴ منشور سازمان ملل) تلاش می‌کنند، حتی دارند علناً “جذاب‌ترین کوچولوها“ را به‌عنوان کودک‌سرباز به خدمت می‌گیرند!»

 

حسین کازرونی، از فعالان رسانه ای در این خصوص نوشت: «می‌دونستین آمریکا پس از خروج نظامیانش از عراق با محوریت سفارت خودش در بغداد بیش از ۵هزار NGO رو در موضوعات گوناگون ایجاد و حمایت کرده؟ جالب‌تر بدونید عمده هدایت تظاهرات اخیر در عراق توسط همین موسسات وابسته به سفارت آمریکا انجام شده است!»

 

 

به هر حال با توجه به سیاست های آمریکا می توان دریافت که قربانی اصلی این ناآرامی ها در دراز مدت مردم و کشور عراق بوده و حتی می تواند در آینده تمامیت ارضی این کشور را به خطر اندازد.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top