خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ الاثنين ٢٠ ربيع الأوّل ١٤٤١ Monday, November 18, 2019
کد خبر: 962931
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ - ۰۲:۴۵
پرهام فرهنگ‌وصال در گفت‌وگو با جام‌نیوز مطرح کرد:
خط قرمز جمهوری‌اسلامی هر نقطه از دنیا است که در آن توطئه‌ای بر علیه ایران شکل گیرد
این کارشناس حقوق بین الملل تصریح کرد: ما در حقوق بین الملل مکانیسمی با نام «دفاع مشروع پیش دستانه» داریم به این معنا که وقتی شما بدانید که درهر جایی بر روی کره زمین توطئه ای برای ضربه زدن به شما در حال شکل گیری است ، حق دفاع پیش دستانه برای شما محفوظ است.
پرهام خط قرمز جمهوری‌اسلامی هر نقطه از دنیا است که در آن توطئه‌ای بر علیه ایران شکل گیرد
به این مطلب امتیاز دهید
60% 40% بازدید

به گزارش جام نیوز، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هفته گذشته با فرماندهان سپاه پاسداران، «امتدادِ عمق راهبردی» کشور را لازم‌تر از «واجب‌ترین واجبات کشور» دانستند و توصیه کردند نباید نگاه وسیع و فرامرزی به جغرافیای مقاومت را از دست داد.

 

پرهام فرهنگ وصال، کارشناس حقوق بین الملل در دانشگاه ژنو در خصوص ضرورت های امتداد عمق راهبردی جمهوری اسلامی و راهکار های عملی برای اجرای این سیاست، در گفت و گو با جام نیوز اظهار داشت: بیانات رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران، حائز نکات متعددی بود که از منظر سیاست خارجی و حقوق بین الملل قابل انطباق می باشد و راهکارهای لازم برای امتداد عمق راهبردی بیان گردید.

 

وی ادامه داد: مورد اول بحث ارزیابی واقعی و با نگاه واقع گرایانه از حجم دشمن بود و نکته قابل توجه این بود که ما نباید دشمن را حقیر و کوچک در نظر بگیریم.

 

فرهنگ وصال افزود: اقداماتی مانند ساقط کردن پهپاد آمریکایی، حملات ارتش یمن به تاسیسات نفتی سعودی و سایر حوادث منطقه که به طرف مقابل ضربه زده و ناتوانی آن ها را به رخ کشیده نباید باعث شود که ما به خود غره شویم و فکر کنیم که دشمن حجم کوچکی دارد و حتی اگر اینگونه هم باشد ما نباید چنین فکری کنیم.

 

این کارشناس حقوق بین الملل بیان کرد: اما راهکار دوم وجود مسئله ای به نام «هم افزایی واگرا» است. این عبارت که در بیانات رهبرانقلاب نیز به آن اشاره شده به این معناست که اجزای مختلف نظام در ابعاد مختلف با یکدیگر همکاری داشته باشند.

 

وی گفت: ما در حال حاضر به هم افزایی میان دستگاه دیپلماسی و دستگاه امنیتی- نظامی رسیده ایم و ضلع سومی که باید بیش از گذشته ورود کند، قوه قضائیه است تا به سمت ایجاد ابزارهای مختلف ضمانت اجرا در فراسوی مرزها حرکت کنیم.

 

فرهنگ وصال افزود: در راستای سیاست های کلی قانون گذاری هم که چندی پیش رهبری ابلاغ فرمودند، ما می توانیم به بحث قانون سازی برای فراسوی مرزها و در امتداد عمق راهبردی نگاهی داشته باشیم.

 

 

ایشان در خصوص ارتباط بین راهپیمایی اربعین و افزایش قدرت محور مقاومت اظهار داشتند: به نظر بنده وجود فرهنگ عاشورایی یکی از دلایل مهم شکل گیری محور مقاومت و عمق راهبردی جمهوری اسلامی می باشد و راهپیمایی اربعین نیز از جلوه های مهم این فرهنگ است.

 

وی گفت: همچنین طبق بیانات رهبری، یکی از مهمترین عوامل برای پیشبرد عمق راهبردی و نگاه گسترده بر جغرافیای مقاومت، وجود معنویت است.

 

فرهنگ وصال افزود: در همین خصوص می توان گفت که تنها معنویت شیعی نیست که باعث به راه افتادن چنین راهپیمایی عظیمی می شود چرا که مشاهده می کنیم پیروان سایر مذاهب مانند مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و ... در این اجتماع عظیم شرکت می کنند و به نظر می رسد این انگیزش درونی فراتر از بحث مذهب مطرح می شود.

 

وی ادامه داد: اما به نظرم این راهپیمایی از جمله ظرفیت های موجود برای  ضمانت اجرا در فراسوی مرزها است. به عبارتی همچین تحرک بی نظیری که باعث می شود میلیون ها نفر مسیرهای طولانی را با پای پیاده طی کنند به تنهایی نشانگر این موضوع است که ظرفیت ها بسیار بالاست اما باید هوشمندانه از آن استفاده شود.

 

 

این کارشناس حقوق بین الملل تصریح کرد: ما در حقوق بین الملل مکانیسمی با نام «دفاع مشروع پیش دستانه» داریم به این معنا که وقتی شما بدانید که درهر جایی بر روی کره زمین توطئه ای برای ضربه زدن به شما در حال شکل گیری است ، حق دفاع پیش دستانه برای شما محفوظ است.

 

وی اظهار داشت: بنابراین هر کشوری بخواهد از این حق دفاع پیش دستانه استفاده کند باید امتداد عمق راهبرد داشته باشد و بایست توجه کرد که منظور رهبر انقلاب از امتداد عمق راهبردی تنها منطقه غرب آسیا نیست.

 

فرهنگ وصال با اشاره به عملیات های برون مرزی نهادهای اطلاعاتی، نظامی و امنیتی ایران اظهار داشت: بایستی گفت که خط قرمز ما تنها مرزهای ما نیست بلکه خط قرمز ما هر جایی از کره زمین است که در آنجا توطئه ای بر علیه منافع ملی کشور شکل گیرد. حقوق بین الملل نیز ابزارهای دقیقی برای برخورد با تروریسم اقتصادی، تروریسم رسانه ای و هر قسم دیگری از تروریسم را در اختیار دارد.

 

وی ادامه داد: ما باید با استفاده از ظرفیت های موجود که راهپیمایی اربعین یکی از بارقه های آن می باشد، ابزار لازم و ضمانت اجرا را به صورتی به وجود آوریم که بتوانیم به شکل معناداری در هر نقطه از کره زمین، نطفه هر گونه توطئه علیه تمامیت حقوق ملی ایران را خفه کنیم و منشا اثر قانونی باشیم ولازمه این منشا اثر هم افزایی واگرا میان دستگاه دیپلماسی، دستگاه نظامی-امنیتی و دستگاه قضایی می باشد.

 

 

ایشان افزودند: به طور مثال دولت سوریه از ایران رسما برای کمک مستشاری برای دفاع از حقوق ملت سوریه و مبارزه با تروریسم و داعش دعوت کرده است و همانگونه که رهبری فرمودند بایست علاوه بر حضور سخت افزاری، حضور نرم افزاری نیز داشته باشیم.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما می توانیم از طریق آموزش، انتقال تجربه ها و ارزش ها در جهت سیاست سازی و قانون سازی در جغرافیای مقاومت حضور پیدا کینم.

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top