خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ السبت ١٨ ربيع الأوّل ١٤٤١ Saturday, November 16, 2019
کد خبر: 963122
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ - ۱۲:۴۶
کاهش سهم نفت از صادرات به یک سوم
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سهم نفت از کل صادرات کشور به یک سوم کاهش یافت، گفت: با این حال هنوز نتوانسته ایم از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم.
همتی کاهش  سهم  نفت  از صادرات  به  یک  سوم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام در خصوص اقتصاد نفتی و کاهش وابستگی درآمدهای صادراتی به نفت اظهار نظر کرد و از کاهش اثر تحریم های ظالمانه با ادامه این روند خبر داد.متن کامل یادداشت رئیس کل بانک مرکزی به شرح زیر است:

 

از حدود ۵۰ سال پیش که نفت سهم غالب تولید و صادرات را در اقتصاد ایران داشت تا به امروز که نفت کمتر از یک سوم صادرات را تشکیل می دهد به هر حال دولت نتوانسته بودجه خود را از نفت جدا کند.رشد اقتصادی کشور نیز با وجود کاهش سهم نفت به شدت متاثر از بخش نفتی است.

 

طبعا اثر مستقیم تحریم های ظالمانه، کاهش رشد بخش نفتی و کاهش منابع برای بودجه دولت است.این دو با همدیگر بخش غیرنفتی اقتصاد و به تبع رشد کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده اند آنچه بانک مرکزی با سیاست های پولی و ارزی خود می تواند انجام دهد ایجاد ثبات و کمک در جهت رونق بخش غیرنفتی است.

 

رشد بخش نفتی، برون زاست و به تولید و صادرات نفت بستگی دارد و سیاست های بانک مرکزی و رشد درون زا و غیرنفتی موثر است.همانگونه که پیشتر بیان کردم تلاش بانک مرکزی در رونق صادرات غیرنفتی، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد، کمک به تسهیل واردات کالاهای ضروری و سرمایه ای و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد است.

 

وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز نسبت به تقاضای آن نشان می دهد با همت صادرکنندگان و تمهیدات واردات به حول و قوه الهی از این دوره سخت نیز به سلامت عبور خواهیم کرد.بدیهی است در صورت بازگشت به شرایط طبیعی اقتصادی بانک اقتصادی نیزسیاست های اصلاحی و احتیاطی خودراادامه دادهو ازتکرارتجربه های تلخ گذشته، حتی الامکان پرهیز خواهد کرد.

 

 

مهر

2025

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top