خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ الخميس ١٦ ربيع الأوّل ١٤٤١ Thursday, November 14, 2019
کد خبر: 963194
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ - ۱۲:۲۷
چهار ‌راهبرد حمایت از صادرات غیر‌ نفتی‌
مدیرعامل سازمان بنادر گفت: ارتقای ظرفیت بنادر، تأمین تجهیزات مورد نیاز برای صادرات غیرنفتی، افزایش بهره‌وری در عملیات کالاهای صادراتی و اعطای تخفیف مناسب برای رقابت پذیرکردن محصولات صادراتی از راهبردهای سازمان در توسعه صادرات است.
راستاد چهار  ‌راهبرد  حمایت  از  صادرات  غیر‌ نفتی‌
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  محمد راستاد اظهارداشت: با توجه به اینکه بالغ بر ۹۰ درصد از اقلامی که به کشور وارد یا صادر می‌شود از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود، بنابراین بنادر تجاری کشور از نظر فراهم کردن زمینه مبادلات تجاری کشور و به صورت خاص صادرات غیر نفتی اهمیت بسزایی دارند.

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر بخش عمده‌ای از ظرفیت بنادر تجاری کشور به صادرات غیر نفتی اختصاص داده شده است به طوری که در سال گذشته و سال جاری تقریبا میزان صادرات غیر نفتی از نظر وزنی ۲ برابر واردات غیر نفتی بوده که از طریق بنادر تجاری کشور وارد وخارج شده است.  

 

راستاد افزود: سازمان بنادر و دریانوردی مکانیزم‌های تشویقی خاصی را برای صادرات غیر نفتی در بنادر کشور در نظر گرفته است که از جمله آن می‌توان به اعطای  ۲۵ درصد تخفیف به حقوق و عوارض کشتی ها در راستای ارتقاء رقابت پذیری محصولات صادراتی کشور اشاره کرد.

 

وی بیان کرد: با اعمال مکانیزم‌های تشویقی شاهد این هستیم که حجم قابل توجهی از ورود و خروج کشتی ها به بنادر کشور به صادرات غیر نفتی اختصاص پیدا کرده است، ‌در راستای فراهم کردن زیرساخت‌ها برای توسعه صادرات سرمایه گذاری‌های متعددی در بنادر کشور صورت گرفته است.

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره  سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور، اظهارداشت: خوشبختانه در سال جاری شاهد انعقاد بزرگترین قرارداد سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی بودیم  و البته این امر در سایر بنادر کشور دنبال شده است، بدین جهت سرمایه گذاری بالغ بر ۵هزار میلیارد تومان که صرفا برای صادرات غیرنفتی بوده، انجام شده است.

 

وی بیان کرد:  آنچه که امروزه در بنادر کشور و سازمان بنادر و دریانوردی مورد توجه و به عنوان یک راهبرد مهم  در دستور کار قرار گرفته است، ارتقاء ظرفیت بنادر، تامین تجهیزات مورد نیاز برای صادرات و افزایش بهره وری در عملیات کالاهای صادراتی و همچنین اعطای تخفیف های مناسب برای رقابت پذیرکردن محصولات صادراتی کشور به خصوص در سال رونق تولید ملی است.

 

فارس

2025

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top