خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ الخميس ١٦ ربيع الأوّل ١٤٤١ Thursday, November 14, 2019
کد خبر: 963222
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ - ۲۰:۵۶
ادامه تظاهرات در لبنان/ خشم لبنانی ها از وعده های الحریری
تعدادی از معترضان در مقابل بانک مرکزی لبنان در خیابان الحمراءتجمع کرده و شعارهایی در محکومیت سیاست مالی دولت سر می دهند.
ادامه تظاهرات در لبنان/ خشم لبنانی ها از وعده های الحریری ادامه تظاهرات در لبنان/ خشم لبنانی ها از وعده های الحریری
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، تظاهرات اعتراض آمیز لبنانی ها که از شامگاه پنجشنبه هفته پیش آغاز شده است، همچنان در پایتخت و بسیاری از شهرهای دیگر لبنان ادامه دارد.

شبکه المیادین در این باره گزارش داد که این تظاهرات که موجب تعطیلی مدارس و دانشگاهها و بسیاری از ادارات دولتی شده است، در حالی امروز(دوشنبه) ادامه پیدا کرد که وزیر آموزش و پرورش لبنان فردا را نیز برای تمام مدارس خصوصی و دولتی تعطیل اعلام کرد.

در این میان دولت در تلاش برای یافتن راه برون رفت از بحران کنونی از تصویب طرح اصلاحات اقتصادی سعد الحریری نخست وزیر این کشور که در ۲۴ ماده تنظیم شده است، خبر داد.
این در حالی است که  اکنون در استان طرابلس واقع در شمال لبنان، تعداد تظاهرات کنندگان پس از اظهارات نخست وزیر افزایش یافته است.

 


تعدادی از معترضان در مقابل بانک مرکزی لبنان در خیابان الحمراءتجمع کرده و شعارهایی در محکومیت سیاست مالی دولت سر می دهند.

در میدان العلم در بیروت نیز همچنان تعداد زیادی از تظاهرات کنندگان حضور دارند. برخی از تظاهرات کنندگان پرچم لبنان و برخی دیگر قرص ها نانی را به دست دارند که روی آن نوشته است "انقلاب گرسنگی". آنان مخالفت خود را با تصمیمات دولت و سعد الحریری اعلام و تاکید کردند تظاهرات را تا استعفای دولت ادامه می دهند.

اما  تعداد زیادی از تظاهرات کنندگان در حال ترک میدان "ریاض الصلح" در نزدیکی مقر نخست وزیری هستند، حال آنکه این میدان از روز جمعه  محل اصلی تجمع معترضان بوده است و هزاران نفر در آنجا حضور داشتند.

وضعیت راههای ارتباطی در بیروت به تدریج در حال بهتر شدن است در حالی که پایتخت لبنان روز جمعه به دلیل تظاهرات گسترده و مسدود شدن راههای ارتباطی به ویژه مسیرهای منتهی به فرودگاه بین المللی لبنان، به یک شهر بسته تبدیل شده بود.

 

 

ادامه تظاهرات در نقاط مختلف لبنان در حالی است که سعد الحریری پس از نشست امروز هیئت دولت، خطاب به تظاهرات کنندگان گفت: طرح اصلاحات اقتصادی نه همه خواسته های شما بلکه بخشی از آن را محقق می سازد.

وی از تصمیم دولت برای انحلال وزارت اطلاع رسانی و ادغام برخی وزارت خانه های دیگر خبر داد.
در طول 15 سال اخیر رهبری دولت در لبنان در اختیار حزب «المستقبل» به رهبری سعد الحریری بود و خود وی تا کنون سه بار در طول این سال ها نخست وزیری را به عهده داشته و بیشترین وزارت خانه های خدماتی کشور در اختیار حزب او بوده است.
الحریری که مورد حمایت عربستان نیز هست در طول مدت زمامداری خود نتوانسته است موفقیت های اقتصادی قابل ذکری برای کشورش به ارمغان بیاورد و تنها بدهی خارجی به مبلغ 86 میلیارد دلار نصیب لبنان نموده است.

در این میان سلیم عون نماینده پارلمان لبنان گفت: هیچ گاه در مورد درد و رنجی که لبنای ها متحمل هستند، تردید نداشتیم و نسبت به شرایطی که امروز شاهد آن هستیم، هشدار داده بودیم.

وی افزود: بی اعتمادی بین دولت و ملت از سی سال پیش تا کنون ادامه داشته است؛ اعتمادی که به تدریج قابل برگشت است.

عون ادامه داد: این نخستین بار در تاریخ لبنان است که مسئولان آزادی تظاهرات و آزادی بیان را برای مردم تامین کرده اند.

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top