|
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 28, 2021
کد خبر: 963826
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۸/۹ - ۲۱:۲۵
آخرین تحولات عراق: موافقت مشروط عادل عبدالمهدی برای استعفا
گروه های سنی و کرد، مشکلی با تغییر نخست وزیر ندارند اما با هر گونه انتخابات زودهنگام یا تغییر در سیستم پارلمانی و مخالفت دارند. اما برهم شخصا با انتخابات زودرس موافق است.
آخرین تحولات عراق: موافقت مشروط عادل عبدالمهدی برای استعفا آخرین تحولات عراق: موافقت مشروط عادل عبدالمهدی برای استعفا
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، تحولات عراق امروز شاهد خط سیر جدیدی بود که آن را می توان نشانه ای از احتمال بهبود اوضاع کنونی قلمداد کرد.

شبکه الجزیره دراین باره گزارش داد که گفت و گوی رهبران و نمایندگان ائتلاف ها و احزاب عراقی با حضور رئیس جمهور و نخست وزیر ادامه یافت اما به دلیل اصرار هر یک از ئتلاف ها بر نظرات خود، به جمع بندی نرسید:

همه ی حاضران اتفاق نظر دارند که باید در پاسخ به مطالبات مردم، اقدام روشن و قانع کننده ای صورت پذیرد اما بر سر این که این اقدام چه می تواند باشد اختلاف نظر جدی وجود دارد.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مخالفتی با استعفای خود ندارد اما بر این باور است که ابتدا باید نامزد نخست وزیری معین و بر سر آن توافق شود تا استعفای او منجر به خلاء قدرت و بی سرپرست ماندن دولت نشود. او همچنین معتقد است باید سقفی برای مطالبات روشن شود و بعد از استعفای او، دیگران تقاضای تغییرات بیشتر در نظام حکومتی نظیر انحلال پارلمان یا تغییر نظام پارلمانی به ریاست جمهوری را نداشته باشند.

گروه های سنی و کرد، مشکلی با تغییر نخست وزیر ندارند اما با هر گونه انتخابات زودهنگام یا تغییر در سیستم پارلمانی و مخالفت دارند. اما برهم شخصا با انتخابات زودهنگام موافق است.

گروه مقتدی صدر علاوه بر استعفای نخست وزیر خواهان انحلال پارلمان و معتقد به انتخابات زودهنگام، تغییر کمیسیون و قانون انتخابات هستند.
گروه حیدر العبادی، خواهان استعفای نخست وزیر، انتخابات زودهنگام و تشکیل دولت موفقت تا زمان انتخابات هستند.

سایر گروه های شیعی از جمله فتح به رهبری هادی عامری، قانون به رهبری مالکی و حکیم نیز گرچه موضوع ارائه فرصت چند ماهه به عادل عبدالمهدی برای اصلاحات و پاسخ به مطالبات را می پذیرند در این حال با استعفای عادل عبدالمهدی مشکلی ندارند اما معتقد به تعیین سقف مطالبات و توقف بر همین موضوع هستند تا با استعفای نخست وزیر خلاء قدرت پیش نیاید و مسائل بعدی از جمله انحال پارلمان، تغییر نظام انتخاباتی و نظام پارلمانی و یا تغییر در قانون اساسی مجددا مطرح نشده و بی ثباتی تداوم نیابد. این باور وجود دارد که گروه صدر به استعفای نخست وزیر بسنده نخواهد کرد.

باتوجه به میزان تفاوت آراء، جلسات برای رسیدن به نتیجه نهایی ادامه می یابد.

 

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top