خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٢ ربيع الأوّل ١٤٤١ Wednesday, November 20, 2019
کد خبر: 964216
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۲۱:۵۱
ادعای روزنامه «الاخبار» لبنان؛
جلسه طولانی سردار سلیمانی و «مقتدی صدر» بر سر بحران عراق
براساس این گزارش، تهران با وجود پیام های سختی که پیش تر به صدر فرستاده بود تأکید کرده که همواره از وی در ایران استقبال می کند.
جلسه طولانی سردار سلیمانی و «مقتدی صدر» بر سر بحران عراق  جلسه طولانی سردار سلیمانی و «مقتدی صدر» بر سر بحران عراق
به این مطلب امتیاز دهید
90% 10% بازدید

به گزارش جام نیوز، روزنامه «الاخبار»، چاپ بیروت امروز در مطلبی مدعی شد که روز جمعه سرلشکر «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران، در نجف اشرف با «سید مقتدی صدر» جلسه ای طولانی داشته که به نتایج مثبتی درباره توقف تحرکات صدر علیه دولت «عادل عبدالمهدی» انجامیده است.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه تأکید کرد که در «جلسه طولانی» سلیمانی و صدر که پس از آن دیدارهایی با سران جریان صدر نیز انجام شد تفاهماتی حاصل شده که نتیجه آن تقویت دولت «عادل عبدالمهدی» و پیشبرد روند اصلاحات و تعدیلات مهم در کابینه و تصویب قانون انتخابات منصفانه ای است که از اجماع نیروهای سیاسی برخوردار باشد.

براساس این گزارش، تهران با وجود پیام های سختی که پیش تر به صدر فرستاده بود تأکید کرده که همواره از وی در ایران استقبال می کند.

این گزارش افزوده که مقامات ایرانی صدر را عنصری اساسی برای حل بحران سیاسی کنونی در عراق می دانند و معتقدند که وی می تواند گروه هایی گسترده ای از مردم را آرام کند و از خشم عمومی بکاهد و راه را برای برون رفت از بحران هموار سازد.

در این گزارش آمده که در این مذاکرات به این تفاهم رسیده شده که به دولت برای فعالیت جدی فرصت و برای اجرای وعده های اصلاحی آزادی عمل داده شود و «تضمین هایی به صدر و هادی العامری داده شده که در نظارت بر عملکرد دولت به آنها نقش جدی داده شود».

این روزنامه لبنانی تأکید کرد که صدر پیش از بازگشت ناگهانی اش به ایران، به یکی از دستیاران نزدیک خود اختیارات لازم برای تفاهم با دولت برای آرام کردن اعتراضات را داده است.

براساس این گزارش، این در حالی است که در چهار هفته گذشته مواضع صدر با تغییرات شدیدی همراه بود که احتمالا در پایگاه مردمی وی تأثیر منفی نهاده باشد، و برای همین صلاح دیده شده که صدر با بازگشت به ایران از صحنه دور شود و با جدیت برای آرام کردن معترض تلاش کند.

همزمان منابع امنیتی به این روزنامه خبر داده اند که اوضاع عراق با روندی کند رو به آرامش می رود و شمار تظاهرات کنندگان در شب گذشته حدود 15 هزار نفر بوده است.

برخی منابع دیگر نیز تأکید کرده اند که «گروه هایی» در حال مدیریت معترضان هستند و می خواهند با بستن پل های متصل کننده شرق و غرب بغداد زندگی روزمره در شهر را از کار بیندازند.

یک منبع آگاه در دفتر نخست وزیر عراق نیز تأکید کرد که عادل عبدالمهدی خط قرمز است و در سمت خود خواهد ماند و همه اظهارات درباره کنار گذاشتن وی یا کناره گیری اش بی اساس است.

این در حالی است که منابع رسمی جمهوری اسلامی تاکنون به این ادعای روزنامه لبنانی واکنشی نداشته و مطالب منتشر شده در این گزارش را تایید یا تکذیب نکرده اند اما با توجه به ارتباط سردار سلیمانی با محافل با نفوذ در عراق و نظر به اهمیت این کشور برای ایران بعید نیست که تلاش هایی در راستای آرم کردن و سروسامان دادن به بحران عراق در حال انجام و پیگیری باشد.

خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
پربیننده جام
آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
داغ شده های جام نیوز
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top