خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ٨ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 6, 2019
کد خبر: 965192
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۹/۲ - ۱۰:۳۰
جوان ناکام شاید مثل «محسن نامجو»
شکایت نامجو از سوءاستفاده شبکه من و تو با پیچیدگی های حقوقی همراه است که قوانین کپی رایت به یک هنرمند تحمیل می کند.
نامجو جوان ناکام شاید مثل «محسن نامجو»
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، محسن نامجو، پیگیر شکایت خود از شبکه "من و تو"ست اما قوانین پیچیده "کپی رایت" او را در این کارزار حقوقی قدری با مشکل روبرو کرده است.

 

پس از آنکه «من و تو» در برنامه شبکه نیم، از یکی از ساخته‌های محسن نامجو در برنامه سیاسی خود، بدون اجازه استفاده کرد، این هنرمند به پخش اثرش روی آن برنامه واکنش نشان داد و اعلام کرد که قصد شکایت دارد.

 

«نامه»، نام ترانه‌ای است که به گفته نامجو، او 10 سال قبل آن را برای همسرش سروده و  اخیرا هنگام درگذشت مادرش آن را در کنسرتی دوباره‌خوانی کرد و حالا شبکه کپی کار"من و تو" بدون آنکه اجازه گرفته باشد از این اثر استفاده کرده است.

 

قبلا شبکه من و تو از سوی کامبیز فروهر، همسر مسیح علی نژاد، به کپی کاری متهم شده بود.

 

«شبکه نیم» با دستکاری اشعار مورد استفاده نامجو که برگرفته از سروده های حافظ و سنایی است، آن را علیه شخصیت‌های سیاسی رده بالای جمهوری اسلامی بکار گرفت.

 

به گزارش ایندیپندنت فارسی، این اولین بار نیست که شبکه من و تو بدون اجازه صاحبان اثر اقداماتی از این دست می کند.

 

ایندپندنت فارسی در ادامه آورده است: نامجو اما اعتراضش دو محور جدا داشت. نخست، دفاع از یک حق شخصی، به عنوان صاحب اثر، در این چهارچوب که استفاده کننده، بدون آن که از او اجازه بگیرد، از ملودی کار او روی شعری دیگر بهره برده است. محور دوم اعتراض به محتوای برنامه‌های شبکه من و تو و انتقاد از برخی مستند‌های تاریخی بازمی‌گشت که اخیرا این شبکه در تمجید از دوران شاه و رضاشاه پخش کرده و می‌کند.

 

کسانی که پیگیر آثار نامجو هستند، خوب می‌دانند که او با انتشار قطعه «رضاشاه» از آلبوم «از پوست نارنگی مدد» با موضعی هجو‌آمیز رضاشاه را نقد و استهزا کرد.

از این منظر، طبیعی است که او هیچ علاقه‌ای نداشته باشد که از آثارش در جایی استفاده شود که به نوعی، شائبه همراهی با جریانات سلطنت‌طلب در موردشان وجود دارد.

 

حق معنوی یا حق مادی؛ کدام‌یک قابل دستیابی‌ است؟

نامجو شاید نتواند به خواسته خود برسد و تنها بتواند حقوق مادی اثر خود را دریافت کند (چه راضی به استفاده از اثرش باشد چه نه).

اما اگر بخواهد خود راسا اقدام به شکایت کند، قطعا باید چند برابر هزینه کند تا بتواند اندکی از حقوق مالی را که طالب است، به دست بیاورد.

به نوشته ایندیپندنت، این وضعیت، بار دیگر بار سنگین فرهنگی‌ای را که بر دوش رسانه‌هاست، گوشزد می‌کند. رسانه‌ها، ناشران، مدیران و صاحبان موسسات یا نهادهای فرهنگی و اجتماعی، می‌بایست همراه و یاور هنرمندان و پدید‌آورندگان آثار هنری و ادبی و فرهنگی باشند، نه رو در روی آنان و در کنار شبکه من و تو.

 

115

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top