خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ٨ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 6, 2019
کد خبر: 965320
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۹/۲ - ۱۱:۰۰
اتهام زنی تلگرام به واتس‌آپ
کاربران ایرانی یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان تلگرام بودند که با اختلالات پیش آمده به پیام رسان های داخلی و واتس آپ کوچ کرده اند.
واتس آپ اتهام زنی تلگرام به واتس‌آپ
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از ایندیپندنت، مدیر تلگرام مدعی شده: نقص‌های امنیتی در واتس‌اپ نشان از همکاری فیسبوک با سازمان‌های اطلاعاتی و دولتی دارد.
 

پاول دوروف ، بنیان‌گذار تلگرام گفته است: «مطمئن باشید، نقصی امنیتی در این مقیاس حتما مورد سواستفاده قرار خواهد گرفت.»

 

بنابر ادعای بنیان‌گذار تلگرام، برنامه پیام‌رسان رقیب، یک نقص فنی امنیتی جدی در واتس‌اپ و مدرک دیگری بر این است که آژانس‌های جاسوسی دائما در حال استفاده از این برنامه به عنوان یک ابزار نظارتی هستند.

 

پاول دوروف برای اثبات ادعای خود به یکی از نقص‌های اخیر واتس‌اپ اشاره کرد که احتمالا باعث به مخاطره افتادن پیام‌های خصوصی و عکس‌های کاربران این برنامه شده است، لازم به ذکر است که کشف این نقص درست چند ماه بعد از آن اتفاق افتاد که نقص امنیتی مشابه دیگری نیز در واتس‌اپ شناسایی شده بود.

 

آقای دوروف در ادامه انتقادات در آخرین پست تلگرام خویش، واتس‌اپ را به «اسب تروآ» تشبیه کرده که برای جاسوسی از عکس‌ها و پیام‌های کاربران در سراسر اپ‌های دیگر نیز استفاده می‌شود.

 

او نوشت: «فیسبوک مدت‌ها پیش از خرید واتس‌اپ به دنبال برنامه‌های نظارت بر شهروندان بوده است. ساده‌لوحانه است که بپنداریم این شرکت بعد از خرید واتس‌اپ خطی مشی خود را عوض کرده است.»

 

او با اشاره به اظهارنظر" برایان اکتون، یکی از بنیان‌گذاران واتس‌اپ، درباره فروش اپ به فیسبوک، از قول وی گفت: «من حریم خصوصی کاربران خویش را برای کسب منفعت بیشتر فروختم.»

 

فیسبوک ادعا کرده است هیچ مدرکی وجود ندارد که نقص فنی اخیر توسط هکرها مورد سو استفاده قرار گرفته باشد و در بیانیه‌ای گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که معتقد باشیم کاربران تحت تاثیر این نقص فنی قرار گرفته باشند.»

 

استمرار شناسایی نقص‌های امنیتی در واتس‌اپ اشاره به همکاری ضمنی فیسبوک با سازمان‌های اطلاعاتی و دولتی دارد.

 

او نوشت: «ممکن است واتس‌اپ کاملا به طور تصادفی این نقص‌های امنیتی مهم را هر چند ماه در سراسر اپ‌های خود جا می‌گذارد. اما من بدان شک دارم. تلگرام که در پیچیدگی مشابه واتس‌اپ است، از زمان به راه اندازی از ۶ سال پیش تاکنون حتی یک تهدید امنیتی به شدت واتس‌اپ نداشته است. خیلی غیرمحتمل است که کسی بتواند به طور تصادفی اما منظم، مرتکب اشتباه امنیتی فاحشی شود که از قضا راست کار نظارت بر شهروندان است.»

 

اتهام زنی به وآتس آپ از سوی سازنده تلگرام در شرایطی است که بسیاری از کاربران ایرانی در پی ایجاد اختلالاتی در آن به پیام رسان های داخلی مانند ایتا، سروش روی آورده اند و در میان خارجی ها اقبال با واتس آپ بوده است.

 

از سوی دیگر اتهام جاسوسی و فروش اطلاعات کاربران به مراکز امنیتی و جاسوسی تنها متوجه واتس آپ نبوده و تلگرام را نیز با اتهاماتی مشابه مواجه است.

 

115

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top