خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ السبت ٩ ربيع الثاني ١٤٤١ Saturday, December 7, 2019
کد خبر: 966054
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ - ۱۰:۱۵
نشریه آمریکایی: استراتژی نتانیاهو در برابر ایران کاملا «شکست» خورده است
« ایران تا اینجای کار با اقداماتی که در ماه های اخیر انجام داده نشان داده که با ترکیبی از "غیرت ناسیونالیستی" و "عزم راسخ سیاسی" در برابر آمریکا مقاومت کرده و ضعف مادی نسبی خود را جبران می‌کند.»
نتانیاهو نشریه آمریکایی: استراتژی نتانیاهو در برابر ایران کاملا «شکست» خورده است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیو، نشریه آمریکایی نشنال اینترست در یادداشتی به قلم، یوری بار جوزف و  بنی میلر، استاد روابط بین الملل در دانشگاه حیفا با عنوان «استراتژی نتانیاهو در برابر ایران به طور کامل شکست خورده است» است

به تحلیل و ارزیابی سیاست های ضد ایرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پرداخته است.

 

متن ترجمه این یادداشت را در ادامه بخوانید:

 

تا چندی پیش گمان می شد که استراتژی نتانیاهو علیه ایران که بر چهار فرض استوار است، کاملا موفق از کار درآمده است. اما وقایع ماه های اخیر درستی این فرضیات را مورد تردید قرار داد. فرضیات نتانیاهو چیست و چرا آن ها فرو پاشیده اند؟

 

اولین فرض اشتباه نتانیاهو: این بود که قدرت نظامی و اقتصادی برتر می‌تواند فارغ از توازن انگیزه بین بازیگران منطقه ای و جهانی منجر به نتایج مطلوب شود. نتانیاهو معتقد به برتری مادی ائتلاف ضد ایرانی آمریکایی - سعودی - اسرائیلی است که با استراتژی "فشار حداکثری" دولت ترامپ تجلی یافته است. این  فشارها (و برتری نظامی برای جلوگیری از توسل ایران به جنگ)، انتظار می‌رفت که تهران را وادار به قبول بازنگری در توافق هسته‌ای، محدودیت‌های شدید در برنامه موشکی و مداخلات منطقه‌ای کند و در بهترین حالت خود منجر به فروپاشی حکومت جمهوری اسلامی شود. اما از نظر برتری فعلی ما، این فرض بی‌اساس به نظر می‌رسد. ایران علیرغم آسیب پذیری و سختی‌های داخلی ناشی از تحریم‌ها، نه تنها رفتارهای تهاجمی خود را چه از نظر نظامی و چه از نظر سیاسی کنار نگذاشته بلکه تشدید هم کرده است. ایران در ماه‌های اخیر به تانکرهای نفتی در خلیج فارس حمله کرده، یک پهپاد اطلاعاتی آمریکا را سرنگون کرده، حمله‌ای بسیار مخرب به تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام داده و تمایل رئیس جمهور ترامپ را برای شروع مذاکرات جدید با این کشور را رد کرده است. ایران تا اینجای کار نشان داده که با  ترکیبی از "غیرت ناسیونالیستی" و "عزم راسخ سیاسی" در برابر آمریکا مقاومت کرده و ضعف مادی نسبی خود را جبران می‌کند.

 

دومین فرض اشتباه نتانیاهو: این بود که ترامپ روند سیاست آمریکا را کاملاً تغییر داده و در مقایسه با روسای جمهوری پیشین آمریکا یک استراتژی منسجم و طرفدار اسرائیل را رهبری خواهد کرد. ژست‌های دیپلماتیک پرزیدنت ترامپ در مواردی چون - جابجایی سفارت ایالات متحده به اورشلیم ، به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان اشغالی و خروج از برجام – نیز اقداماتی بود که در تایید این فرض نتانیاهو از سوی ترامپ انجام پذیرفت. این سوال را کنار بگذاریم که " اساسا آیا پرزیدنت ترامپ سیاست خارجی کاملاً مشخص، منسجم یا پیوسته‌ای دارد؟" اما  رفتار او از زمان روی کار آمدن دقیقاً خلاف توصیه معروف رئیس جمهور تئودور روزولت است، مبنی بر اینکه: «با نرمی صحبت کنید اما چماق بزرگی هم به همراه داشته باشید.» ترامپ در برخورد با کره شمالی و ونزوئلا  خلاف این توصیه عمل کرده و ثابت کرده بین لفاظی وتمایل واقعی او به اعمال زور فاصله زیادی وجود دارد. پرزیدنت ترامپ علیرغم تهدیدهای "آتش و خشم" و علی‌رغم هفت دهه تامین چتر امنیتی آمریکا به عربستان سعودی، از واکنش به تخریب تاسیسات نفتی عربستان (آرامکو) خودداری کرده است. رفتار اخیر او با متحدان کُرد آمریکا در سوریه هم نمونه دیگری در این راستا بوده است به گونه‌ای که حتی در میان برخی از متحدان سنتی آمریکا این نگرانی را ایجاد کرده که آمریکا کشور قابل اعتمادی درباره تعهدات بین المللی خود نیست.

 

به نظر می‌رسد اسرائیل در حال آموختن همین درس است. دست‌مایه اصلی تبلیغات انتخاباتی حزب لیکود  (حزب تحت رهبری نتانیاهو) در تابستان سال ۲۰۱۹ این بود که روابط شخصی نتانیاهو با ترامپ او را در "جبهه متفاوتی" از مخالفان سیاسی خود قرار می‌دهد و حمایت آمریکا از اسرائیل را تضمین می‌کند. با این حال، به دنبال اقدامات اخیر ترامپ، اکنون به نظر می‌رسد "روابط نزدیک با رئیس جمهوری آمریکا" بیش از اینکه یک "دارایی" به حساب بیاید یک "بدهی" محسوب می‌شود.    


سومین فرض اشتباه نتانیاهو: به این منطق "سیاست واقعی"  بستگی دارد كه می‌گوید: «دشمن دشمن من دوست من است». با توجه به این منطق، نتانیاهو انتظار داشت كه سعودی‌ها علیرغم مواضع مخالف خود در مورد مسئله فلسطین و اسرائیل، در مورد ایران با اسرائیل همکاری كنند و تهدید ایران باعث شود اختلاف نظر دو طرف بر سر مساله فلسطین، به حاشیه رانده شود. اگرچه ما هنوز اطلاع دقیقی از میزان همکاری پنهانی بین اسرائیل و عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی نداریم، اما می‌دانیم که هیچ یک از کشورهای عربی حاضر نیستند روابط خود با اسرائیل را به طور علنی و بدون پیشرفت سیاسی در جبهه فلسطین پیش ببرند. علاوه بر این ، نتانیاهو به عنوان یک واقع‌گرا  باید فرض کند که وقتی متحد قدرتمندتر (آمریکا) حاضر به استفاده از زور (در برابر ایران) نیست، اعضای ضعیف‌تر ائتلاف بسیار محتاطانه‌تر رفتار خواهند کرد. به نظر می‌رسد این مسیری است که سعودی‌ها اخیراً (در برابر ایران) در پیش گرفته‌اند. دولت ریاض با نبود یک چتر امنیتی معتبر ایالات متحده، دیپلماسی را بر جنگ با ایران ترجیح می‌دهد.

 

چهارمین و آخرین فرض اشتباه نتانیاهو: این بود كه "سیاست یك جانبه‌گرایی" كه توسط دولت ترامپ به عنوان نزدیک‌ترین متحد اسراییل در پیش گرفته شده در مقایسه با یک  "سیاست چندجانبه گرایی" با حضور اتحادیه اروپا و چین و روسیه، دست بالا را خواهد داشت. صحت این فرض هم جای سوال دارد و معلوم شده برای رهایی از فشارهای یکجانبه‌گرایی می‌توان با در پیش گرفتن چندجانبه گرایی مقاومت کرد؛ با وجودی که هنوز معلوم نیست ایران چگونه خواهد توانست با توسل به دیگر قدرت‌ها (اتحادیه اروپا، روسیه و چین) از فشارهای یکجانبه آمریکا علیه خود بکاهد اما هنوز صحت و درستی این پیش فرض در هاله‌ای از ابهام است. اسرائیل با وجود یک رئیس جمهور غیرقابل اعتماد در کاخ سفید، برتری دست حزب دموکرات در کنگره (مجلس نمایندگان آمریکا که موضعی کمتر دوستانه نسبت به اسراییل در پیش گرفته) و متحدان سرخورده از آمریکا در اتحادیه اروپا و شرکایی محتاط (کشورهای عربی) در خاورمیانه، با گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران و همچنین زرادخانه موشکی حزب الله (در شمال) محاصره شده و آزادی عمل محدودی دارد. اسرائیل هنوز قوی‌ترین قدرت نظامی در خاورمیانه است، اما نیاز اخیر برای افزایش ۱.۲ میلیارد دلاری بودجه دفاعی این کشور، نشانه خوبی از دلهره‌های استراتژیک جدید آن است. نتانیاهو یك بار گفته كه آرزو می‌كند از او به عنوان "مدافع اسرائیل" یاد شود. در اینکه آیا در تاریخ آینده اسراییل  از او با این عنوان یاد شود، تردیدهای جدی وجود دارد.

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top