خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ الخميس ٣ رجب ١٤٤١ Thursday, February 27, 2020
کد خبر: 966133
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ - ۱۹:۵۲
انتقاد ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها از جمله نژادپرستانه خواننده لس آنجلسی
شماری از شرکت‌کنندگان افغانستانی کنسرت شادمهر عقیلی شکایت کرده‌اند که او در جریان کنسرتش گفته "اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون".
شادمهر عقیلی انتقاد ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها از جمله نژادپرستانه خواننده لس آنجلسی
به این مطلب امتیاز دهید
66.7% 33.3% بازدید

به گزارش جام نیوز، زینب آوین، گزارشگر پیشین بی‌بی‌سی که در کنسرت شادمهر عقیلی با شوهرش شرکت داشته، گفت: "ما در صف چهارم نشسته بودیم شادمهر پس از پایان آهنگ مشهور "ای ایران" در میکروفون بلند گفت که اگر ایرانی نیستید، برید بیرون. من به شوهرم نگاه کردم که مشغول موبایلش بود و گفتم شنیدی چه گفت؟ گفت نه من متوجه نشدم، گفتم فکر کنم گفت اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون. شوهرم گفت نه امکان نداره چنین چیزی گفته باشه."

 

زینب گفت ابتدا او فکر کرد ممکن است اشتباه شنیده باشد اما به زودی متوجه شد که یک خانم، با شوهرش، خواهرش و پسرش از صف جلو کنسرت را ترک کردند و بعدا هم در شبکه‌های اجتماعی شکایت دیگر شرکت‌کنندگان افغان و ایرانی را دیده و مطمین شده که شادمهر همین جمله را گفته "اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون."

 

شادمهر در پیام فیسبوکی مدعی شده او تنها خطاب به خانمی که "به من گفت حق ندارم آهنگ ای ایران را اجرا کنم، گفتم که اگر مایل نیستید، سالن را ترک کنید."

 

اما فوزی افشار، خواهر خانم افغانی که شادمهر در مورد او نوشته، به بی‌بی‌سی گفت که او هم در کنار خواهرش در صف اول کنسرت بوده است. افشار گفت: "وقتی آهنگ ای ایران پایان یافت، خواهرم با ذوق صدا زد که شادمهر علاقمندان افغان هم داری اینجا و بلافاصله شادمهر بلند در میکروفون پاسخ داد که اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون."

 

به همین دلیل خانم افشار و خواهرش این کنسرت را ترک می‌کنند.

 

اما زینب آوین در واکنش به پیام عقیلی نوشت: «اول کسی در میانه آهنگ اعتراضی نکرد و من و همسرم که در ردیف چهارم بودیم کسی را ندیدیم که به طرف استیج بیاید و حتی اکثریت افغان ها با اجرای آهنگ «ای ایران» در همراهی با ایرانیان از جای خود بلند شدند».

 

آوین در ادامه نوشت: «شما بعد از ختم اجرا این حرف ( if you aren’t Iranian get out) را زدید، هیچ اما و اگر و استثنایی هم یادآور نشدید. اگر مخاطب شما یک فرد بخصوص بود، دلیلی نداشت آن را در میکروفون بگویید. شمار زیادی غیر ایرانی در سالن حضور داشتند و همه مخاطب این حرف شما قرار گرفتند».

 

وی خطاب به شادمهر عقیلی نوشت: «یک معذرت خواهی، چیزی از وجودتان کم نمیکند، جرات این کار را حداقل داشته باشید. اگر کنسرت شما مختص ایرانیان است، خیلی ساده این موضوع را در سایت فروش تیکت هایتان یادآور شوید».

 

آوین می‌گوید او و شوهرش ۳۵۰ دلار برای دو بلیط پرداخته بودند.

 

شماری از کاربران افغان و ایرانی در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده و شماری هم او را به "نژادپرستی" متهم کرده‌اند.

 

در این میان، رسانه هایی همچون شبکه لندنی بی‌بی‌سی و سایت سعودی العربیه، که چنین اتفاقاتی در داخل ایران را برای اختلاف اندازی میان افغانستانی ها و ایرانی ها، به طور گسترده نشر می‌دهند و چندین مقاله و برنامه برای آن تهیه می کنند، خیلی ساده از کنار توهین عقیلی به افغانستانی ها گذشته و صرفا به چند نقل قول بسنده کردند.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top