|
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ الاثنين ٤ جمادى الثانية ١٤٤٢ Monday, January 18, 2021
کد خبر: 966372
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ - ۲۰:۲۸
تنگنای توئیتری آشنا و آذری جهرمی
ناآرامی‌های اخیر در کشور پس از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، مقامات دولتی را در شرایط بسیاری دشوار پاسخگویی قرار داده است. هر چند که مقامات دولتی از پاسخگویی درباره اتفاقات دو هفته اخیر خودداری می‌کنند، اما فشار رسانه‌ای به آن‌ها همچنان ادامه دارد.
 آشنا و آذری جهرمی تنگنای توئیتری آشنا و آذری جهرمی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در دو هفته اخیر وزیر کشور و برخی دیگر از وزرا گاهی به صورت غیر شفاف به سوالاتی درباره حواشی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و اتفاقات تلخ سه هفته اخیر پاسخ داده‌اند. دیگر اعضای دولت سعی کرده اند در این باره سکوت کنند. دو سه اظهار نظر کوتاه حسن روحانی رییس جمهور نیز برای او هزینه بسیار زیادی داشته و انتقادات فراوانی را برانگیخته است.

در این بین بازو‌های رسانه‌ای دولت در شبکه‌های اجتماعی که بیشتر به دفاع از عملکرد دولت می‌پردازند، شرایط سخت تری هم داشته اند. حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور، علیرضا معزی معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور و... به نوعی نمایندگان دولت در شبکه های اجتماعی هستند.

اما آنها نیز پس از ناآرامی‌های اخیر در کشور یا سکوت کرده اند و یا اینکه به شدت در قانع سازی افکار عمومی ناتوان هستند.

آشنا در تنگنا!
مهمترین مقام دولتی که همیشه در شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند و به نوعی سخنگوی دولت در این فضا به حساب می‌آید، حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور است.

آشنا در سال‌های اخیر در کانون جدال‌های رسانه‌های منتقدان و مخالفان با دولت قرار داشته است. طبیعتا انتظار می‌رفت که پس از گران شدن قیمت بنزین نیز در کانون جدال با منتقدان این تصمیم قرار گیرد. نگاهی به توئیت‌های آشنا نشان می‌دهد او در روز‌های اول سعی کرد از تصمیم افزایش قیمت بنزین دفاع کند، اما به نظر می‌رسد او هم مانند دیگر اعضای دولت از اعتراضات گسترده در کشور غافلگیر و آچمز شده است.

اما آشنا سعی کرد سریع از تنگنا خارج شود روشی که به نظر نمی‌رسد خیلی موثر بوده باشد. او توئیت‌های در روز‌های اخیر منترش کرده است که گویی این دولت هیچ نقشی در بحران پیش آمده در کشور ندارد.

آشنا همچون حسن روحانی که در اظهار نظری اعلام کرد که از زمان گران شدن قیمت بنزین بی خبر بوده و مسئولیت اجرای مصوبه سران قوا را به شورای امنیت کشور واگذار کرده است، تلاش کرد به جای رودرویی با مخالفان و دفاع از اقدام دولت این موضع را تقویت کند که کل دولت در اجرا نقشی نداشته است. در واقع به نوعی او نیز وزارت کشور را سپر کرد.

او در این رابطه نوشته است: "مسئولیت هماهنگی اقدامات حساس و دارای ابعاداجرایی و امنیتی در سطح ملی برعهده شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور است. سخنان رئیس جمهور در این باره، نشانه نهایت اعتماد و اعتقاد راسخ ایشان به توانمندی‌های دکتر رحمانی‌فضلی، معاونان و استانداران محترم برای انجام وظایف فرابخشی است."

آشنا در توئیت هایش پس از سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن از ضرورت "اجماع میان نخبگان"، "لزوم گفتگو با مردم"، "افزایش سرمایه‌های اجتماعی"، "شفافیت"، "عقلانیت" و ... سخن گفته است. مسائلی که اتفاقا به نظر منتقدان هیچ کدام از آن‌ها در تصمیم افزایش قیمت بنزین و رفتار‌های پس از آن لحاظ نشده است.

آشنا در یکی از همین توئیت‌ها نوشته است: «لازم است قبل از اجرای هر طرحی پیرامون اصلاح یارانه­ حامل‌های انرژی، طرح مسئله­‌ای از طرف دولت برای مردم دراین‌باره صورت گیرد و دولت به تبیین طرح مد نظر خود بپردازد.» او در واقع بیشتر به جای پاسخگویی در حال نوشتن یک "پند نامه" است. پندنامه‌ای که می‌توانست به جای انتشار توئیتری در جلسات دولت و پیش از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین مطرح شود.

او در این بین از عملکرد صداو سیما هم انتقاد کرد و نوشت: «بیش از "عصر جدید" به "عصر جمهور"، بیش از "دورهمی" به "همفکری"، بیش از "خندوانه" به "همدلانه" و بیش از "کودک‌شو" به "عاقل‌شو" نیازمندیم.»

توئیت‌های آشنا مخاطبان را آزار می‌دهد وهمین باعث شده با واکنش‌های تندی روبه رو شود. یکی از اظهار نظر‌های او که بسیار مورد حمله واقع شد این بود " منم سوگواری ز. ایران‌زمین". روشن است که این توئیت واکنشی به حوادث تلخ هفته‌های گذشته در کشور است.

توئیت جنجالی دیگر آشنا این بود: "چراغ بنزینش روشن شده بود. گفت: تمام شد؛ ۱۰ لیتر زدم ۳۰ تومن ولی باهاش فقط ۲۶ تومن کار کردم.جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می کنند یا به کمک آن به عنوان کار دوم زندگی شان را اداره می کنند." او به خاطر این توئیت فحش های زیادی شنید.

آشنا در توئیت دیگری خواستار تشکیل نهادی مستقل برای "حقوق بشر" شد. این توئیت نیز واکنش‌های فراوانی در پی داشت.

ناراحتی آذری جهرمی و سکوت معزی
دومین چهره دولت که حضور فعالی در شبکه‌های اجتماعی دارد، اما حالا در تنگنای بی سابقه‌ای قرار گرفته است، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات است. او که مسئول مستقیم حفظ ارتباطات دیجیتالی در کشور است، پس از قطع اینترنت به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و بسیاری او را وزیری ناتوان و بدون اراده دانستند و برخی هم او را شریک جرم تلقی کردند.

فشار‌ها به آذری جهرمی آنقدر زیاد بود که او توان پاسخگویی نداشت. چند روزی سکوت کرد که این برخلاف رویه همیشگی وزیر فعال و جنجال ارتباطات بود.

آذری جهرمی روز اول تلاش کرد، خود را از ضربه های این ماجرا حفظ کند. او گفت که به دستور شورای امنیت اینترنت قطع شده است. این اظهار نظر از سوی افکار عمومی عصبانی قابل پذیرش نبود.

در این بین پس از قطعی اینترنت وزارت خزانه داری آمریکا آذری جهرمی را به خاطر محدود کردن اینترنت در ایران تحریم کرد. هنگامی که اینترنت وصل شد آذری جهرمی در پیامی توئیتری به زبان انگلیسی به این تحریم واکنش نشان داد که خشم برخی کاربران را در پی داشت. کاربرانی که یک هفته بدون اینترنت زندگی سختی داشتند.

آذری جهرمی پس از گذشت چند روز بالاخره توئیتی منتشر کرد و واکنشی احتمالا صادقانه به تمام حملات و انتقادات نشان داد. او در این توئیت نوشت: "ده روز اندازه‌ی ده سال برایم گذشت. خیلی تلاش کردم برای رضایت شما، درسته امنیت مهم است، ولی در کنار آزادی."

او ضمن انتشار یک شماره تلفن افزود: «می‌دونید که برای من نظرمردم از همه مهم‌تر است. برای جلوگیری از این اتفاقات، لطفا نظرات و پیشنهاداتتون رو کامنت یا پیامک بفرمایید. یک دست صدا ندارد باید همه‌با‌هم باشیم.»

جدای از آذری جهرمی و آشنا دیگر مقامات دولتی در شبکه‌های اجتماعی سکوت کرده اند. فقط رییس کل بانک مرکزی گاهی پست‌هایی درباره وضعیت بازار ارز منتشر می‌کند.

علی ربیعی سخنگوی و سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور که کاملا در این رابطه سکوت کرده‌اند، علیرضا معزی معاون اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری نیز ترجیح داده که در این باره حرفی نزند، فقط گاهی مطالب دیگران را باز نشر می کند.
 

فرارو

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top