خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ الجمعة ٩ شعبان ١٤٤١ Friday, April 3, 2020
کد خبر: 966411
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ - ۰۹:۳۵
متخصصان قانون اساسی آمریکا: تخلفات ترامپ مشمول قانون «استیضاح» است
سه متخصص قانون اساسی آمریکا روز چهارشنبه دربرابر کمیته قضایی مجلس آمریکا تصریح کردند که اقدامات دونالد ترامپ او را مستوجب برکناری از ریاست جمهوری می‌کند.
پرفسور نوح فلدمن، پروفسور پملا کارلان، و پروفسور مایکل گرهارد متخصصان قانون اساسی آمریکا: تخلفات ترامپ مشمول قانون «استیضاح» است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از بی‌بی‌سی سه متخصص قانون اساسی آمریکا روز چهارشنبه دربرابر کمیته قضایی مجلس آمریکا تصریح کردند که اقدامات دونالد ترامپ او را مستوجب برکناری از ریاست جمهوری می‌کند.

 

این سه استاد دانشگاه گفته‌اند تلاش رییس جمهوری امریکا برای کمک گرفتن از اوکراین برای امتیازگیری سیاسی جرم است.آنها ترامپ را به اخلال در برقراری عدالت نیز متهم کردند.

 

از چهار شاهد حاضر در برابر کمیته قضایی مجلس نمایندگان سه نفر توسط نمایندگان دموکرات و یک نفر از سوی نمایندگان جمهوری خواه احضار شده بود.

 

شاهد جمهوری‌خواهان به این کمیته گفت رییس جمهوری آمریکا مرتکب تخلف شده اما این تخلف او را مستوجب استیضاح نمی‌کند.

 

تحقیقات برای استیضاح رییس جمهوری آمریکا وارد مرحله تازه‌ای می‌شود که طی آن قرار است کمیته قضایی مجلس، مفاد اتهامی رییس جمهوری برای استیضاح را تدوین کند.

 

به گزارش جام نیوز، مرحله پیشین این تحقیقات روز سه‌شنبه در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان با تدوین گزارشی ۳۰۰ صفحه‌ای براساس شهادت‌های ارائه شده به این کمیته پایان یافت.در این گزارش آمده که رییس جمهوری با دعوت از یک دولت خارجی برای دخالت در انتخابات سال ۲۰۲۰، منفعت شخصی و سیاسی خود را در صدر منافع ملی آمریکا قرار داده است.

 

تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ ماه سپتامبر پس از ان آغاز شد که یک افشاگر داخلی درباره مکالمه تلفنی آقای ترامپ و رییس جمهوری اوکراین به کنگره شکایت کرد.

 

به نظر می‌رسد در این گفتگوی تلفنی رییس جمهوری آمریکا ارسال کمک نظامی به اوکراین را به موافقت دولت این کشور با انجام تحقیقاتی علیه جو بایدن و پسرش مشروط کرده است که نتایج آن به نحوی به پیروزی آقای ترامپ در انتخابات کمک کند.

 

کاخ سفید اتهاماتی را که دموکرات‌ها علیه او مطرح کرده‌اند رد می ‌کند و میهن پرستی آنها را زیر سئوال برده است.

 

اخلال در اجرای عدالت و نافرمانی از کنگره دو فقره از اتهاماتی است که انتظار می‌رود توسط کمیته قضایی مجلس درنظرگرفته شود.

 

دموکرات‌ها امیدوارند بتوانند پیش از پایان سال میلادی استیضاح رییس جمهوری را در صحن علنی مجلس به رای بگذارند در این صورت ممکن است بخش بعدی استیضاح در سنای آمریکا اوایل ماه ژانویه ۲۰۲۰ انجام شود.

 

متخصصان چه گفتند؟

حزب دموکرات پروفسور پملا کارلان، از دانشگاه استفورد، پروفسور نوح فلدمن از دانشگاه هاروارد و پروفسور مایکل گرهارد از دانشگاه کارولینای شمالی را به کمیته دعوت کرده بودند.

 

شاهدی که به دعوت جمهوری خواهان به کمیته آمده بود جاناتان ترلی، استاد دانشگاه جورج واشنگتن بود. متخصصان حقوقی حاضر در کمیته بندهای مربوط به استیضاح در قانون اساسی آمریکا را تفسیر کردند.

 

پروفسور فلدمن به کمیته قضایی مجلس گفت شواهد به وضوح نشان می‌دهد که آقای ترامپ جرمی مستوجب استیضاح مرتکب شده چرا که گفتگوهای او با رهبر اوکراین نشان می‌دهد او در پی استفاده از قدرت ریاست جمهوری برای کسب منافع سیاسی شخصی بوده است.

 

پروفسور کارلان در ابتدای سخنان خود به عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه در کمیته قضایی گفت اظهارات او مبنی بر این که شاهدان بدون مرور مدارک در جلسه حاضر شده‌اند توهین آمیز است و تصریح کرد متن تمام صحبت‌های رد و بدل شده در جریان جلسات تحقیق برای استیضاح را به دقت خوانده و بدون این کار هیچ وقت در جلسه حاضر نمی‌شد: " باید بگویم که جناب، من متن پیاده شده تک تک شاهدها را خوانده‌ام اما تمام آنچه که خوانده‌ام نشان می‌دهد که وقتی آقای ترامپ دولتی خارجی را به دخالت در انتخابات پیش روی آمریکا دعوت می‌کند یا بهتر بگویم موظف می‌کند، با این‌کار به قلب آنچه که آمریکا را به یک جمهوری تبدیل کرده ضربه می‌زند، به کشوری که همه ما به وفاداری به آن سوگند خورده‌ایم."

 

پروفسور گرهارد در این جلسه گفت: "تخلفات جدی رییس جمهوری از جمله رشوه، اکتساب نفع شخصی از رهبری خارجی و جلوگیری از اجرای عدالت از تمامی تخلفات روسای جمهوری پیش از آقای ترامپ جدی‌ترند. " به گفته او اگر آنچه امروز اینجا مطرح است مشمول استیضاح نباشد دیگر چه جرمی؟

 

پروفسور ترلی، تنها شاهد حزب جمهوری‌خواه گفت او با عملکرد آقای ترامپ مخالف است اما "این روش استیضاح یک رییس جمهوری آمریکا نیست." او درعین حال هشدار داد که دموکرات‌ها با این کار "شیوه‌ای خطرناک را مرسوم خواهند کرد."

 

پروفسور ترلی گفت: "می‌فهمم شما خشمگینید، رییس جمهوری عصبانی است، دوستان دموکرات من عصبانی‌اند، دوستان جمهوری‌خواهم نیز همینطور. همه خشمگینیم اما این خشم ما را به کجا رهنمون می‌شود؟ آیا یک استیضاح سرهم بندی شده از خشم ما کم می‌کند یا اینکه تنها فراخوانی به ادامه همین خشم و جنون در دولت‌های بعدی است؟

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top