خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢٥ جمادى الأولى ١٤٤١ Tuesday, January 21, 2020
کد خبر: 967134
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ - ۱۹:۳۶
شکاف بزرگ اقتصادی در انگلستان
در سیاست انگلستان، تفاوت شمال و جنوب از آن مسایلی است که برای برجسته کردن نابرابری هم توسط سیاستمداران استفاده می‌شود و هم علیه سیاستمداران و دوره انتخابات هم از این قاعده مستثنی نیست.
انگلیس شکاف بزرگ اقتصادی در انگلستان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، سرانه تولید کالا و خدمات در لندن ۲۶٫۰۰۰ پوند بیشتر از میانگین سرانه در مناطق شمال‌غرب، شمال‌شرق و یورکشایر است. مقدار مطلق این فاصله از سال ۲۰۰۱ دو برابر شده است.

 

البته دلیل این تفاوت بهره‌وری کمتر کارگران در شمال انگلیس نیست. علت این فاصله تمرکز بخش‌های پربارتر اقتصاد انگلستان، مثل مالی و فناوری، در جنوب است.

 

همه تفاوت‌های اقتصادی در انگلیس را نمی‌توان در قالب شمال و جنوب بررسی کرد. در مبحث اشتغال، شکاف اصلی بین شهرهای بزرگ و باقی مناطق است.

 

از سال ۲۰۰۹ به بعد بیشتر مشاغل جدید در مناطق شهری بزرگ ایجاد شده‌اند؛ تقریبا یک میلیون فرصت شغلی در ۱۲ شهر بزرگ مثل کاردیف و لیورپول مهیا شده است.

 

اختلاف زیادی بین بازار کار در مناطق مختلف انگلیس هست. برای مثال، آمار بیکاری در مناطق جنوب‌غربی تنها ۱۹٪ درصد است، یعنی ۱۰٪ کمتر از آمار بیکاری در ایرلند شمالی که کمترین افراد شاغل را دارد.

 

در مبحث دستمزد سالانه، لندن یک طرف معادله قرار می‌گیرد و باقی مناطق در طرف دیگر. میانه دستمزد ساعتی - یعنی نقطه‌ای که دستمزد نیمی از کارگران بیشتر از آن است و دستمزد نیمی دیگر کمتر - در لندن ۱۸ پوند است. این رقم ۲۷٪ بیشتر از دومین منطقه پردرآمد است، یعنی جنوب‌شرقی. اما تفاوت آن با مناطق میدلندز شرقی، کم‌درآمدترین منطقه انگلستان، ۴۸٪ است.

 

اما امروزه بزرگترین شکاف دستمزدی نه بین مناطق مختلف انگلیس، بلکه در داخل خود مناطق دیده می‌شود.

 

برای نمونه، لندن بیشترین نابرابری دستمزد را دارد.

 

چالش اصلی برای کسانی که می‌خواهند شکاف شمال و جنوب را کاهش دهند، ناتوانی در کاهش اختلاف بزرگ موجود در کارایی اقتصادی است.

 

بستن این شکاف - و دیگر شکاف‌های بریتانیا - چالشی است که همه احزاب سیاسی می‌گویند برای برخورد با آن لحظه‌شماری می‌کنند.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top