خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ الخميس ٣ رجب ١٤٤١ Thursday, February 27, 2020
کد خبر: 970094
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۰/۹ - ۱۸:۳۰
یادداشت؛
خانه ملت را جوان کنید؛ در تراز گام دوم انقلاب
«یازدهمین دوره انتخابات مجلس از زاویه‌ای دیگر، اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی بعد از چهل سالگی و ورود به گام دوم انقلاب اسلامی است.»
مجلس شورای اسلامی خانه ملت را جوان کنید؛ در تراز گام دوم انقلاب
به این مطلب امتیاز دهید
71.4% 28.6% بازدید

به گزارش جام نیوز، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه امسال برگزار می‌شود.

این در حالی است که روحیه و انگیزه جدی بین بعضی اقشار جامعه برای مشارکت حداکثری و مؤثر در انتخابات دیده نمی‌شود.

 

علت اصلی را هم می‌توان گرانی‌ها و تورم چندباره قیمت‌ها در سالیان اخیر و مسأله افزایش قیمت بنزین و نارضایتی معیشتی و اقتصادی مردم عزیز دانست که عوارض آن در برخی مناطق کشور با صحنه‌گردانی عناصر ضدانقلاب و آشوبگر به اغتشاش و درگیری خیابانی منجر شد.

 

اهمیت این دوره از انتخابات بر کسی پوشیده نیست؛ اما آنچه این دوره را مهم‌تر از قبل می‌کند، نگاه راهبردی، بلندمدت و آینده‌نگرانه به انتخابات اسفند 98 است.

 

یازدهمین دوره انتخابات مجلس از زاویه‌ای دیگر، اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی بعد از چهل سالگی و ورود به گام دوم انقلاب اسلامی است؛ عرصه جدیدی که رهبر معظم انقلاب با صراحت و تأکید تمام از آن به‌عنوان دوره جوانان و ورود نیروهای جوان و انقلابی به عرصه تصمیم‌سازی و مدیریت اجرایی کشور یاد کرده‌اند.

 

نیروها و کاندیداهای جوان در این دوره با اطلاع از سختی‌های مسیر، به ندای رهبری لبیک گفته، در صحنه حاضر شده و اکنون منتظر حمایت مردم و جریان‌های اصیل انقلابی هستند.

 

به‌نظر نگارنده، یکی از علل بی‌انگیزگی اقشاری از مردم و به‌خصوص نسل جوان، حضور تکراری و ملال‌آور چهره‌های مسن در همه انتخابات‌ها و چسبندگی آن‌ها به مناصب کشور است.

 

حال آنکه در این دوره می‌توان با نگاه ویژه به کاندیداهای جوان و پشتیبانی از آنان، خون تازه‌ای به رگ‌های سیستم حاکمیتی تزریق کرد و زمینه‌ساز رشد و بالندگی مملکت شد.

 

معمولا در انتخابات مجالس، تعداد زیادی از نامزدهای جدی ورود به بهارستان را نمایندگان اسبق، سابق و فعلی مجلس تشکیل می‌دهند.
این افراد در انتخابات جاری باید پاسخگوی سؤالات صریح مردم و رهبری در مورد علت نام‌نویسی و انگیزه خود برای حضور مجدد در قوه قانون‌گذار باشند:

 

یکم) با توجه به لزوم عقلی جوان‌گرایی، وجود خیل عظیم نیروهای متخصص و جوان در همه حوزه‌ها، مطالبه مردم و جوانان برای تغییر نسل مدیریتی کشور و همچنین رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد میدان دادن به جوانان، چرا شما مجددا کاندیدا شده‌اید؟


دوم) چه ایده، نوآوری، خلاقیت و ابتکاری برای ارتقای معیشت مردم و مناسبات فرهنگی ـ اجتماعی جامعه در دوره جدید دارید که تاکنون به‌کار نبسته‌اید؟


سوم) با وجود شماها کی به جوانان و نسل‌های بعدی کشور برای نقش‌آفرینی در عرصه‌های مختلف نوبت خواهد رسید؟


چهارم) وضعیت کنونی و موج نارضایتی فعلی، حاصل عملکرد شما در چندسال گذشته است. چرا فکر می‌کنید مردم با دیدن اسامی تکراری شما برای مشارکت در انتخابات ترغیب می‌شوند؟


پنجم) چرا با حضور خود و بهره‌برداری از مناسبات رانت‌گونه سیاسی و اقتصادی، عرصه را بر جوانان بدون رانت و فاقد لابی‌های پیداوپنهان در این انتخابات تنگ‌تر و کوچک‌تر می‌کنید؟

 

نظر به گفتمان غالب این روزها، بدون شک برنامه‌‌ریزی کاندیداهای جوان در مجلس آینده مبتنی است بر: پررنگ کردن نقش نظارتی خانه ملت، کنار نهادن مصلحت‌سنجی‌های نادرست و فسادستیزی بی‌پرده علیه مافیای قدرت و ثروت در کلیه سطوح؛ جوانانی که بدهکار و وام‌دار هیچ‌یک از جناح‌های سیاسی و مراکز رانتی اقتصادی نخواهند بود و برای تصمیم‌گیری، فقط مصلحت مردمی که به آنان اعتماد کرده‌اند را در نظر خواهند گرفت.


تنها نوسازی و چابک‌سازی قوانین فرسوده و تاریخ‌مصرف‌گذشته، به‌روز کردن و تدوین علمی قوانین نظارتی، شفاف‌سازی واقعی، جوان فکر کردن و جوان عمل کردن می‌تواند مجالی برای تنفس دوباره مردم فراهم سازد و وجه تمایزی آشکار برای مجلسی در تراز گام دوم انقلاب باشد.

 

* ابوذر نصراللهی

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top