|
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ الجمعة ١٩ ذو القعدة ١٤٤١ Friday, July 10, 2020
کد خبر: 971697
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۰۷:۰۰
راز تغییر مواضع ناگهانی انگلیس در برجام
عضو سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید طی هشدارهایی که به انگلیس داده، خواسته یا ناخواسته راز تغییر مواضع عجیب و ناگهانی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس را درخصوص برجام برملا کرده است.
برجام راز تغییر مواضع ناگهانی انگلیس در برجام
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از روزنامه گاردین، «ریچارد گلدبرگ» عضو سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید، تنگنای پیش روی سیاستگذاران دفاعی و خارجی انگلیس را مورد توجه قرار داده و گفته، لندن تلاش می کند پس از برگزیت، ‌مسیر خاص خود بین واشنگتن و بروکسل را درپیش گیرد.

گلدبرگ خاطرنشان کرده، این پرسش پیش روی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس قرار دارد. درحالی که به برگزیت نزدیک می شوید و حامیان برگزیتی شما واقعا با توافق هسته ای موافق نیستند و خواستار خروج شما از این توافق هستند، بعد از ۳۱ ژانویه (زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا)، وقتی به واشنگتن می آیید تا در مورد توافق تجارت آزاد با آمریکا مذاکره کنید، چه خواهید کرد؟

گلدبرگ گفته، قطعا به نفع شما و مردم انگلیس است که به دونالد ترامپ و آمریکا ملحق شوید تا سیاست خارجی تان را از بروکسل دور کنید و به کارزار فشار حداکثری بپیوندید تا همه ما در امان باشیم.

این سخنان پس از اتخاذ مواضع عجیب و ناگهانی بوریس جانسون و فعال شدن مکانیزم حل اختلاف از سوی فرانسه، آلمان و انگلیس مطرح شده است.

راز تغییر مواضع ناگهانی انگلیس در برجام؟

این سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای با اشاره به کاهش تعهدات گام به گام ایران مدعی شدند که به دلیل اقدام‌های ایران چاره‌ای نمانده است جز این‌ که مکانیسم حل اختلاف را فعال کنیم. این در حالی است که در طول یک سال و نیم گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام این کشورها حاضر نشدند تعهدات خود را عملی کنند و ظاهرا توان ایستادگی در مقابل آمریکا را هم نداشتند.

جانسون زمانی خبرساز شد که قبل از اعلام فعال شدن این مکانیزم، خواستار جایگزین شدن «توافق ترامپ» با توافق هسته ای شد، اما وزارت امور خارجه انگلیس بعد از آن اعلام کرد که نخست وزیر تنها در صورتی با این جایگزینی موافقت می کند که واشنگتن و ایران قادر به مذاکره در مورد یک توافق بهتر باشند.

این مساله نشان می دهد که جانسون باید در مواجهه با فشارهایی از طرف اروپا و واشنگتن در جستجوی یک سیاست خارجی مستقل باشد.

گاردین در ادامه این گزارش آورده است: واشنگتن از لندن می خواهد از توافق هسته ای خارج شود و تحریم های اقتصادی را دوباره اعمال کند. انگلیس به محض خروج از اتحادیه اروپا، رسما قادر خواهد بود تحریم های خود را به جریان اندازد، اما تاثیر عملی آن بر ایران، حداقل است، ‌زیرا مجازات های آمریکا گسترده و فرا اقلیمی است به طوری که شرکت های اتحادیه اروپا ملزم به پیروی از آن هستند.

 

العالم

کلیدواژه ها:
برجام  |  تغییر  |  انگلیس  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top