خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ السبت ٥ رجب ١٤٤١ Saturday, February 29, 2020
کد خبر: 972336
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۲:۰۷
به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع)
بازنشر جلد اول کتاب «فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه سلام‌­الله­‌علیها»
این کتاب در سال 1386 منتشر شد و نسخه های آن نایاب گردید؛ از همین رو پژوهشکده باقرالعلوم علیه­اسلام پس از بازتحقیق تصمیم به بازنشر آن گرفت.
فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه بازنشر جلد اول کتاب «فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه سلام‌­الله­‌علیها»
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، کتاب "فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه سلام الله علیها" در دو مجلد، تألیف پژوهشکده باقرالعلوم و ترجمه علی مؤیدی می­باشد. این کتاب مجموعه ­ای است کامل از سخنان حضرت زهرا سرور همه زنان دو جهان که درود خدا بر او باد، او شبیه ترین مردم در منش و شخصیت والا به پدر گرامی­اش رسول­خدا بود، بلکه از همۀ جهات شبیه آن حضرت بود، تمایز و برتری او بر همه زنان دنیا و آخرت به جهت اوصاف کریمانۀ او است، زهرا سلام ­الله ­علیها در حقیقت تصویر کاملی از روحانیت پدر است، از همین روی خداوند او را نمونه و الگوی خوبی برای زنان قرار داده است.

 

این کتاب یعنی"فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه سلام ­الله­ علیها " در سال 1386 منتشر شد و نسخه های آن نایاب گردید از همین روی پژوهشکده باقرالعلوم علیه­اسلام پس از بازتحقیق تصمیم به باز نشر آن گرفت.

 

 

 تشریح جلد اول کتاب:

سخنان حضرت زهرا سلام ­الله ­علیها در این پژوهش به دو قسمت تقسیم شده­است که در مجلد اول این کتاب به سخنان حضرت زهرا سلام­ الله ­علیها قبل از وفات پیامبر اکرم صلوات­­ الله ­علیه ­وآله و در مجلد دوم به سخنان آن حضرت پس از وفات رسول مکرم اسلام صلوات­­ الله­ علیه­ وآله پرداخته می­شود.

 

در مبحث اول فصل اول این کتاب، به مباحث قبل از ازدواج آن حضرت پرداخته می­شود. دلایل نامگذاری و القاب آن حضرت، نحوه ارتباط وی با پیامبر، مقام و جایگاه حضرت خدیجه از اموری است که در این مبحث به آن پرداخته شده است.

 

نگارندگان کتاب در مبحث دوم، به مسائل پس از ازدواج ام ابیها سلام ­الله­ علیها پرداخته اند. این مبحث خود شامل 3 گفتار است.

 

گفتار اول در برگیرنده مباحث پیش از تولد حسنین علیهماالسلام است. این گفتار شامل 47 نکته در مورد فضائل حضرت فاطمه و امیر­المؤمنین علیهم­اسلام می­باشد.

نکات آموزنده در مورد نحوه ازدواج فاطمه و علی، چگونگی اداره منزل توسط ایشان، نوع رابطه این دو معصوم با یکدیگر، و حکایت جالب و خواندنی در مورد عبادات و عظمت فاطمه و علی و.... است.

 

گفتار دوم به وقایع پس از ولادت حسنین علیهم­اسلام می­پردازد.

این گفتار شامل 84 عنوان از فضائل و حکایات مربوط به حسنین علیهم­اسلام و والدین گرامی آنها می­باشد.

حکایاتی از محبت پیامبر صلوات ­­الله­ علیه­ وآله به حسنین علیهم­اسلام، اندوه و بی­تابی  حضرت زهرا  سلام ­الله ­علیها برای سید­الشهدا، جایگاه اهل بیت نزد خداوند متعال و نقل کرامات از آنها

 

 

برشی از این گفتار:

نازل شدن خرمای بهشتی برای پیامبر و اهل بیت علیهم ­السلام

ابو جعفر طبری از راویان راستگو نقل می کند: پیامبر نزد فاطمه رفت و فرمود: امروز پدرت مهمان تو است. فاطمه سلام­ الله ­علیها عرض کرد: حسن و حسین علیهم­اسلام دنبال غذا می گردند و ما در منزل چیزی برای خوردن نداریم.

امیرالمؤمنین و حسن و حسین علیهم ­السلام وارد منزل شدند و نزد پیامبر نشستند. رسول خدا لحظه ­ای نگاهش را به َآسمان دوخت، جبرئیل نازل شد و عرضه داشت: ای رسول خدا! خداوند بلندمرتبه به تو سلام می­رساند و درود ویژه ­اش را نثار تو می­کند و میفرماید: به علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم ­السلام بگو: از میوه های بهشتی کدامیک را دوست دارید تا برای شما بفرستم.

رسول­خدا صلوات­­ الله­ علیه­ وآله فرمود: ای علی و فاطمه و حسن و حسین، چه میوه ­ای میل دارید تا برای شما حاضر شود؟

همگی سکوت کردند. حسین از جدش رسول گرامی اسلام و از پدرش امیرمؤمنان و از مادرش زهرا و از برادرش درخواست اجازه کرد. همه گفتند: حسین جان آنچه می خواهی بگو. عرض کرد: من خرما را درخواست دارم. بقیه هم از این تقاضا استقبال کردند.

رسول خدا به فاطمه فرمود: برخیز وارد خانه شو و آنچه هست بیاور. فاطمه ظرفی دید که پر از غذای بهشتی بود و پارچۀ سبزی از سندس روی آن انداخته شده بود، و در میان آن خرمای تازه ­ای بود که در غیر فصل خودش به وجود آمده بود.

پیامبر به فاطمه فرمود: این غذا را از کجا آورده ­ای؟ عرض کرد: این غذا از طرف پروردگار است.

رسول خدا ظرف غذا را گرفت و نام خدا را بر زبان جاری کرد و یکی از خرما­ها را برداشت و در دهان حسین گذاشت و فرمود: نوش جانت ای حسین! و سپس دومی را برداشت و در دهان حسن گذاشت و فرمود: نوش جانت ای حسن! و سپس سومی را برداشت و در دهان فاطمه گذاشت و فرمود: نوش جانت دخترم! چهارمین خرما را برداشت و در دهان امیرالمؤمنین گذاشت و فرمود: نوش جانت علی جان! آنگاه از جا برخاست و ایستاد، سپس نشست و خرمای دیگری گرفت و در دهان امیرالمؤمنین گذاشت و فرمود: گوارای وجودت علی جان! باز هم از جا جست و ایستاد و نشست و سومین خرما را برداشت و در دهان امیرالمؤمنین گذاشت و فرمود: نوش جانت علی جان!

سپس ایستاد و نشست و همگی از آن غذا خوردند و ظرف غذا به آسمان برده شد. فاطمه عرض کرد: پدر جان، امروز عمل شگفت انگیزی از شما دیده شد.

فرمود: دخترم، خرمای اول را که در دهان حسین گذاشتم شنیدم که میکائیل و اسرافیل می­گویند: نوش جانت ای حسین! لذا من هم با آنان هم سخن شدم، و هنگامی که خرما را در دهان حسن گذاشتم شنیدم که میکائیل و اسرافیل می­گویند: نوش جانت ای حسن! من نیز با ایشام هم کلام شدم، خرمای سومی را وقتی که در دهان تو گذاشتم، شنیدم، که حورالعین می­گویند: گوارای وجودت باد ای فاطمه! من نیز با آنان چنین گفتم. ولی وقتی خرما را در دهان علی گذاشتم، سخن حق را شنیدم که فرمود: گوارای وجودت علی! و من برای احترام به پروردگار از جا برخاستم، همچنین این قضیه در خرمای دوم و سوم اتفاق افتاد تا جایی که شنیدم خدای بزرگ فرمود: اگر از این ساعت تا روز قیامت خرما به دهان علی می گذاشتی می­گفتم: گوارا باد! گوارا باد!

در گفتار سوم این کتاب اتفاقات مقارن وفات پیامبر صلوات­­ الله ­علیه ­وآله بررسی می­شود. اتقافاتی نظیر گریه و خنده­ فاطمه پیش و هنگام رحلت پیامبر صلوات ­­الله ­علیه ­وآله، وصیت­های پیامبر به علی و فاطمه، اجازه خواستن فرشته مرگ از پیامبر، وراثت حسن و حسین از جد بزرگوار خود و....

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top