خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٤ جمادى الثانية ١٤٤١ Wednesday, February 19, 2020
کد خبر: 973326
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ - ۰۷:۴۴
راه تبرئه ترامپ در دادگاه استیضاح باز شد
با رای منفی اکثریت اعضای سنای آمریکا به احضار شهود یا ارائه مدارک تازه در چارچوب استیضاح رییس جمهوری این کشور، راه برای تبرئه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا باز شده است.
ترامپ راه تبرئه ترامپ در دادگاه استیضاح باز شد
به این مطلب امتیاز دهید
16.7% 83.3% بازدید

به گزارش جام نیوز، با رای منفی اکثریت اعضای سنای آمریکا به احضار شهود یا ارائه مدارک تازه در چارچوب استیضاح رییس جمهوری این کشور، راه برای تبرئه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا باز شده است.

 

دموکرات‌ها امیدوار بودند ۴ سناتور جمهوری‌خواه که هنوز تصمیم قطعی خود را در این زمینه نگرفته بودند به طرح احضار شهود رای مثبت بدهند.

 

در این صورت محاکمه برای استیضاح به طول می‌انجامید و بحث‌های بسیاری را درباره عملکرد رییس جمهوری به میان می‌آورد اگرچه به احتمال بسیار تغییری در نتیجه آن حاصل نمی‌شد.  در نهایت تنها دو جمهوری‌خواه در این زمینه با دموکرات‌ها همراه شدند.

 

حالا محاکمه استیضاح رییس جمهوری وارد مرحله بعدی خواهد شد. در این مرحله سناتورها درباره تبرئه دونالد ترامپ رای‌گیری خواهند کرد.

 

اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه از بیرون کنگره، خواهان برگزاری استیضاح بدون حضور شاهد یا ارائه مدارک تازه بوده‌اند و بیش از هر چیز می‌خواستند از شهادت دادن جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آقای ترامپ جلوگیری کنند.

 

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، بولتون در کتاب تازه خود نوشته است که رییس جمهوری مستقیما به او دستور داده کمک نظامی به اوکراین را به ازای به دست آوردن اطلاعات مخرب علیه جو بایدن، رقیب انتخاباتی دموکرات آقای ترامپ، به حالت تعلیق در بیاورد.

 

شهادت بولتون درباره نقشی که در رسوایی کمک نظامی به اوکراین ایفا کرده، دفاعیه وکلای رییس جمهوری در جریان استیضاح را با مشکل جدی روبرو می‌کرد.

 

مجلس سنای آمریکا به احتمال زیاد هفته آینده درباره تبرئه یا مجرم شناختن رییس جمهوری در خصوص دو بند اتهامی استیضاح او، رای گیری خواهندکررد.

 

میچ مک‌کانل رهبر جمهوری‌خواه سنا در بیانیه‌ای گفته است "حالا سناتورها در میان خود، و با مدیران مجلس نمایندگان و وکلای رییس جمهوری غور و مشورت خواهند کرد تا درباره گام‌های بعدی و آماده شدن برای پایان محاکمه استیضاح در روزهای آینده تصمیم بگیرند."

 

برای برکناری رییس جمهوری دو سوم اعضای سنا باید با به بی‌کفایتی او رای مثبت بدهند. جمهوری خواهان اکثریت مجلس سنا را در دست دارند و هیچ کدام از اعضای این حزب در سنا به قصد خود برای رای به برکناری آقای ترامپ اشاره‌ای نکرده‌اند.

 

در عوض همه چشم‌ها به چند دموکراتی دوخته خواهد شد که ایالت‌هایی را با گرایش جمهوری خواه نمایندگی می‌کنند و تلویحا از احتمال رای خود به تبرئه رییس جمهوری صحبت کرده‌اند. هر رای مثبت دموکرات به تبرئه رییس جمهوری یک پیروزی نمادین برای رییس جمهوری خواهد بود و به احتمال زیاد ابزاری تبلیغاتی در کارزار انتخاباتی او خواهد شد.

 

جنگ بر سر حضور شاهدان در جلسات استیضاح در سنا یک هفته پیش با انتشار گزارش‌هایی درباره جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا بالا گرفت. براساس این گزارش‌ها آقای بولتون اطلاعاتی را درباره رسوایی بده بستان آقای ترامپ و دولت اوکراین در اختیار دارد که می‌تواند موقعیت رییس جمهوری آمریکا را به شدت تضعیف کند.

 

براساس این گزارش‌ها بولتون در کتاب در دست چاپ خود نوشته است که رییس جمهوری مستقیما برنامه‌ کسب اطلاعات از اوکراین را برای تخریب جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش هدایت و رهبری می‌کرده است. استدلال جمهوری خواهان در خصوص نبود شاهد با اطلاعات دست اول درباره نقش رییس جمهوری در این رسوایی، با چنین شواهدی نقش بر آب می‌شد.

 

با وجود این، همان احتمال اندک هم برای فراخواندن بولتون برای شهادت در سنا، با رای منفی دو سناتور جمهوری خواه از میان رفت.

 

سناتور لامار الکساندر از ایالت تنسی روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد در حالی که دموکرات‌ها به وضوح نشان داده‌اند که رییس جمهوری اقداماتی ناشایست انجام داده، نتوانسته‌اند ثابت کنند که این اقدامات در زمره اتهاماتی است که استیضاح رییس جمهوری را لازم می‌کند.

 

در این بیانیه آمده است: "پرسش این نیست که آیا رییس جمهوری چنین کاری کرده یا نه، پرسش اینجاست که مردم و سنای آمریکا در قبال کاری که او انجام داده چه باید بکنند. به عقیده من قانون اساسی مشخص کرده است که مردم در انتخابات ریاست جمهوری که روز دوشنبه روند آن در آیوا آغاز می‌شود می‌توانند در این زمینه تصمیم بگیرند."

 

سناتور لیزا مرکوسکی از ایالت آلاسکا نیز جمعه بعدازظهر در بیانیه‌ای اعلام کرد: "مجلس نمایندگان تصمیم گرفت بندهای اتهامی برای استیضاح را شتابزده و پر ایراد به سنا بفرستد. من با احتیاط نیاز به شاهدان و اسناد بیشتر را بررسی کردم تا کمبود‌های این روند جبران شود اما نهایتا تصمیم گرفتم که به این طرح رای ندهم."

 

سناتور سوزان کالینز از ایالت مین و میت رامنی از ایالت یوتا به احضار شاهدان رای مثبت دادند.

مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان در طول این روند گفته بودند که محاکمه بدون شاهد به دادگاهی فرمایشی تبدیل خواهد شد.

روز جمعه جان کلی رییس دفتر سابق دونالد ترامپ نیز به یک نشریه در نیوجرسی آمریکا گفت آقای ترامپ تنها با یک "نیمه محاکمه" روبرو شده است.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top