|
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٢ Tuesday, January 26, 2021
کد خبر: 973965
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ - ۱۴:۴۵
نقدی بر فیلم‌های فجر 38؛
تقوا؛ عنصر گمشده در «روز صِفر»
قهرمان داستان یک مامور امنیتی-اطلاعاتی است که تقوا را کم دارد، با هواپیمای خصوصی به کشورها سفر می کند و پایش را روی صندلی جت شخصی دراز می‌کند! موضوعی که بیشتر آن را در فیلم های هالیوودی و ماموران سیا مشاهده کرده ایم.
روز صفر تقوا؛ عنصر گمشده در «روز صِفر»
به این مطلب امتیاز دهید
85.7% 14.3% بازدید

به گزارش جام نیوز، سعید ملکان پس از سال ها فعالیت در عرصه تهیه کنندگی و چهره پردازی سینما، با کارگردانی فیلم «روز صفر» خود را به جرگه فیلم سازان ملحق کرد.

 

داستان «روز صفر» در خصوص فعالیت های تروریستی «عبدالمالک ریگی» است و اگر چه مخاطب داستان را می داند اما در تمام طول فیلم میخکوب بر روی صندلی خود می نشیند تا سکانسی از فیلم را از دست ندهد. ملکان مخاطب را به دور از زمان و مکان، به همراه خود می کشاند و این موضوع سختی کار ملکان و بهرام توکلی در نویسندگی فیلمنامه را دو چندان می کند.

 

با این وجود  پایان بندی فیلم دچار ایراد است؛ قهرمان و ضد قهرمانی که بعد از کش و قوس های فراوان در نهایت به یکدیگر میرسند، منفعل در کنار هم می نشینند و در ذهن مخاطب سرنوشت بمب هایی که در سراسر ایران پخش شده بلاتکلیف می ماند.

 

بسیارتلاش شده تا «روز صفر» شبیه فیلم های هالیوودی باشد و انصافا چیزی کم از فیلم های اکشن آمریکایی ندارد با این تفاوت که  انتظار می‌رفت محتوای فیلم رنگ و بوی ایرانی-اسلامی به خود گیرد اما محتوا دچار دوگانگی شده و شخصیت پردازی درستی از قهرمان داستان با بازی امیر جدیدی نشان داده نمی شود.

 

قهرمان داستان یک  مامور امنیتی-اطلاعاتی است که تقوا را کم دارد، با هواپیمای خصوصی به کشورها سفر می کند و پایش را روی صندلی جت شخصی دراز میکند! موضوعی که بیشتر آن را در فیلم های هالیوودی و ماموران سیا مشاهده کرده ایم. این در حالی است که ضد قهرمان داستان -که حمایت کشورها به خصوص امریکا را پشت سر خود می بیند- با خطوط هواپیمایی عادی سفر می‌کند!

 

به نظر می رسد نویسندگان فیلم در استفاده از اطلاعات خام امنیتی نتوانسته اند توازن را برقرار کرده و واقعیت ها را به همراه قصه ای جذاب در فیلم بگنجانند و این موضوع خصوصا در بازی امیر جدیدی به خوبی مشهود است تا جایی که حتی گاهی ویژگی های شخصیتی قهرمان به صورت اغراق آمیز و لمپن وا از غالب نقش بیرون زده است.


در مجموع با توجه به کار نخست سعید ملکان و موضوع ویژه این فیلم، «روز صفر» اثر قابل توجهی از کار درآمده ور در مقایسه با دیگر آثار جشنواره فیلم فجر در رده فیلم های برتر قرار میگرد.

 

**امیر کرباسچی

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top