خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ الخميس ١٥ شعبان ١٤٤١ Thursday, April 9, 2020
کد خبر: 974255
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۸:۴۳
خاطره امیرعبداللهیان از ملاقات نزدیکان مُرسی با حاج قاسم
در همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه‌ای و جهانی سخنرانان با اشاره به نقش کلیدی حاج‌قاسم در ایجاد امنیت منطقه‌ای، این امر را ناشی از خصوصیات فردی، رفتاری و اراده قوی سردار دل‌ها دانستند.
امیرعبداللهیان و شهید سلیمانی خاطره امیرعبداللهیان از ملاقات نزدیکان مُرسی با حاج قاسم
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه‌ای و جهانی در باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این مراسم حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سردار سلیمانی را به معنای واقعی باید سردار صلح و امنیت نامید، تصریح کرد: شجاعت، تدبیر و نگاه استراتژیک ایشان به گونه‌ای بود که در مقطعی در بحران سوریه همه چیز برای سقوط دمشق آماده شده بود، حتی مراکز حکومتی در دمشق از طریق کانال زیرزمینی تروریست‌ها ایجاد کرده بودند و ایرانی‌های مقیم آنجا می‌گفتند پرواز بفرستید، دمشق در حال سقوط است!

وی افزود: قرار شد برای ایرانی‌هایی که اصرار به برگشت به ایران داشتند، پرواز اعزام شود و سردار با همان پرواز خود را به دمشق رساند. در آ‌ن شرایط اکثریت در شورای عالی امنیت ملی مخالف پرواز سردار به دمشق بودند، سردار گفت: به دمشق می روم تا بشار اسد این پیام را بگیرد که من می‌روم و در کنار بشار اسد از اتاقش وضعیت را مدیریت می‌کنم و چنین کاری هم کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه حاج قاسم خیلی خوب تئوری‌ها و روش‌های مذاکراتی را می‌فهمید، بیان داشت: سردار سلیمانی به دیپلماسی به عنوان ابزار و روشی برای رسیدن به هدفش اعتقاد داشت. با توجه به شرایط منطقه در سال‌های اخیر و پیچیدگی‌های آن، فضا نیازمند آن بود که سردار فقط نظامی نیاندیشد. برای همین سردار تاکتیک دیپلماسی را بر گزید.

وی با بیان اینکه سردار برای مذاکره ۳ ساعته گاهی حدود ۱۰۰ ساعت با ما وقت می‌گذاشت و پایان جلسه گاهی با اذان صبح تلاقی می‌کرد، ادامه داد: سردار به معنای واقعی سیاستمدار بود، آمریکایی‌ها در اسنادی که به دست آوردند، گفتند: برخی رهبران سیاسی عراق وقتی مذاکره می‌کردند، می‌گفتند در نهایت باید نظر سلیمانی را بدانیم. آمریکایی‌ها می‌گویند: چرا ایران آن قدر باید در عراق نفوذ داشته باشد که سیاستمداران عراقی با نظر سردار مشورت بگیرند و با او مذاکره کنند!

ندامت نزدیکان مرسی از گوش نکردن به استراتژی سردار سلیمانی

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: ویژگی‌های رفتاری، اخلاقی و ویژگی فردی حاج قاسم باعث می‌شد او چون شمع باشد و دیگران دور او جمع شوند. زمانی در اوج تحولات مصر در سال ۲۰۱۲ میلادی مرحوم مرسی از اخوان‌المسلمین رئیس جمهور مصر شده بود به آنجا رفتم. قرار شد حلقه نخست پیرامون آقای مرسی به ایران بیایند که آمدند و تفاهم‌نامه‌هایی امضا شد.

وی گفت: آنان درخواست داشتند ژنرال سلیمانی را در حد ۵ دقیقه ببینند و گفتند: آقای مرسی از ما خواسته است سردار را ببینیم و گفته سردار از انقلابیون حمایت می‌کند و این برای ما خیلی خوب است که در مصر بگوییم با سردار ملاقات داشته‌ایم. به سردار گفتم و ایشان گفت: اگر جمع‌بندی از توافقات مثبت است، آن‌ها را می‌بینم و چنین کرد. ایشان جلوی در ورودی ایستادند و با تک تک مهمانان احوالپرسی کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به حواشی این دیدار خاطرنشان کرد:‌ سردار سلیمانی در نشست، نکاتی مطرح کرد که بعد از سقوط مرسی یکی از این افراد در ملاقات گفت: اگر به توصیه‌های سردار سلیمانی عمل می‌کردیم، این اتفاق برای ما نمی‌افتاد!
 

فارس

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top