|
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٢ Tuesday, January 26, 2021
کد خبر: 974280
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۰۶:۳۹
درخواست برادرانه لاریجانی از جناح‌های سیاسی
رییس مجلس شورای اسلامی ضمن بیان برخی از واقعیت‌های داخلی و بین‌المللی ایران، همه جناح‌ها و گروها را به رفتار برادرانه سیاسی در شرایط امروز دعوت کرد.
لاریجانی  درخواست برادرانه لاریجانی از جناح‌های سیاسی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی لاریجانی در جلسه شورای اداری استان قم بیان کرد: جناح‌های سیاسی به‌جای این‌که در این وضعیت به جان یکدیگر بیفتند با رفتار برادرانه سیاسی با همدیگر تعامل کنند.

وی ادامه داد: ایران دشمن واحدی به نام آمریکا دارد و باید جناح‌های سیاسی رفتار برادرانه سیاسی را تمرین کنند.

وی عنوان کرد: اگر این اصل رفتار بردارانه سیاسی در بین مسئولان نهادینه شود جناح‌های سیاسی با رد صلاحیت همفکرانشان احساس نمی‌کنند که جراحتی بر آن‌ها وارد شده است.

وی تاکید کرد: انتخابات دوم اسفندماه از آنجایی اهمیت بیشتری دارد که با مشارکت حداکثری توطئه ایجاد یاس در بین مردم را خنثی می‌کند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، دوم اسفندماه امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی در ادامه گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن انرژی و حیات جدیدی به انقلاب وارد می‌کند و مساله ارزشمندی است.

لاریجانی گفت: یاس پراکنی هدف آمریکاست و یک چهره سیاسی دانا باید در برابر آن به نحوی موضع‌گیری کند که در راستای ایجاد امیدآفرینی در کشور باشد.

کاهش تعهدات برجامی یک اقدام عقلایی است

وی یادآور شد: در صحنه بین المللی بعد از سال‌ها کشمکش بین ایران و غرب در مسائل هسته‌ای، امروز وارد مرحله جدیدی شدیم.

وی اضافه کرد: واقعیت‌های صحنه بین الملل بعد از شکست نقشه‌های غرب در جنگ تحمیلی این است که آن‌ها روی مساله هسته‌ای ایران تمرکز کرده‌اند.

لاریجانی اضافه کرد: توافق هسته‌ای یک بده بستان بود و هرکدام از طرفین امتیازهایی به یکدیگر دادند اما از همان ابتدا مشخص بود که نوعی کلک و شک در کار غربی‌ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: وقتی آمریکا از برجام خارج شد ایران هم حق داشت از این معاهده خارج شود اما به دلیل تضمین هایی که اروپا داده بود ایران ۱۲ ماه با اروپا مدارا کرد و از این معاهده بین المللی خارج نشد.

وی اضافه کرد: بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا اروپا اعتراف می‌کند که بدون آمریکا نمی‌تواند اقدامی درزمینهٔ انتظارات برجامی ایران بردارد.

لاریجانی ادامه داد: کاهش تعهدات برجامی ایران هم در همین راستا و عدم برآورده شدن انتظارات و مزایای کشور از این قرارداد بود.

وی اظهار کرد: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در سفر اخیر به کشور اذعان کرد که ایران در کاهش تعهدات برجامی گام‌های دقیقی برداشته که ناشی از عدم انتفاع از حقوق برجامی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: نحوه واکنش ایران نسبت به فعال کردن مکانیزم ماشه توسط غرب سبب شد تا آن‌ها مبحث بند ۳۶ برجام را کنار بگذارند.

وی تصریح کرد: «جوزپ بورل» همچنین در این سفر تاکید که نحوه واکنش ایران نسبت به‌احتمال فعال کردن مکانیزم ماشه توسط غرب سبب شد تا آن‌ها حساب کار خودشان را بفهمند و مبحث بند ۳۶ برجام را کنار بگذارند.

لاریجانی افزود: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درنهایت بر این باور بود که باید برای حفظ برجام راهی جز مکانیزم ماشه را به‌پیش ببریم.

تحریم مقامات ایران پروپاگاندای رسانه‌ای است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: چین، روسیه و دیگر کشورهای دوست ایران در خنثی‌سازی تحریم عملکرد مطلوبی برجا گذاشتند.

لاریجانی بیان داشت: آمریکا چون درک و تصور درستی از واقعیت‌های ایران ندارد بر تعداد تحریم‌ها می‌افزاید.

وی اظهار داشت: شخصیت و مقام‌های ایرانی اموالی در خارج از کشور ندارند که آمریکا بخواهد آن‌ها را مورد تحریم قرار دهد.

وی اضافه کرد: تحریم شخصیت‌های ایرانی همان پروپاگاندای رسانه‌ای است که آمریکا به دنبال تاثیر روانی آن است و در واقعیت بیرونی هیچ وزن و جایگاهی ندارد.

لاریجانی عنوان کرد: هدف آمریکا از تحریم این بود که فروش نفت ایران را به صفر برساند اما هرگز موفق نشد، هرچند فروش آن با کاهش مواجه شد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش فروش نفت در پیشبرد طرح‌های عمرانی و احداث طرح‌های جدید تاثیر منفی برجای گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: ایران اقتصاد بزرگی دارد که فروش نفت تنها بخشی از آن است، بخش مهمی از اقتصاد این کشور را صادرات غیرنفتی تشکیل می‌دهد.

صادرات ایران در یک سال گذشته رشد داشته است

لاریجانی با اشاره به تحریم‌های بانکی ایران افزود: آمریکا با تحریم‌های بانکی درصدد به صفررساندن صادرات کشور بود.

وی اضافه کرد: با اطمینان می‌توان گفت که آن‌ها در این زمینه به عدم توفیق دست یافتند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: صادرات غیرنفتی ایران باوجود تمام تحریم‌ها در یک سال گذشته ازنظر وزنی رشد پیداکرده است.

وی عنوان کرد: ایران با یک دشمن بدخیم روبه‌رو شده و وقت و انرژی زیادی از مسئولان کشور معطوف به ارائه راهکارهای خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا صرف می‌شود.

لاریجانی گفت: آمریکا برای فشار به مردم ایران و زمین‌گیر کردن اقتصاد دندان‌های طمع خود را تیز کرده است.

وی تصریح کرد: آمریکا فکر می‌کرد که در تحریم ایران می‌تواند اجماع بین المللی به وجود بیاورد اما جز چند کشور که جز ایادی آن‌ها هستند در اروپا و آمریکای لاتین توفیق چندانی پیدا نکردند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آمریکا در این شرایط با سراب نشان دادن برخی امور و ترور سرداران سپاه درصدد کشاندن ایران به‌پای میز مذاکره شد.

وی گفت: ترور سردار سلیمانی مصداق کاملی از استیصال آمریکا در برابر ایران است، هیچ کشور مقتدر به ترور دولتی در کشور ثالث که بدترین نوع تروریسم است دست نمی‌زند.

حضور ایران در بیرون از مرزها به درخواست کشورهای منطقه است

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ایران به دنبال امپراطوری سازی در منطقه نیست اما با هر اقدامی که در جهت ناامن سازی منطقه بینجامد مقابله می‌کند.

وی گفت: برخی حرف‌های نادرست در داخل کشور سبب چنین سوءبرداشت‌هایی در برخی کشورهای کوچک منطقه شده است.

لاریجانی یادآور شد: امروز آمریکا با تبلیغات رسانه‌ای و مساله سازی‌های کاذب درصدد مخدوش کردن چهره روشنگر انقلاب در خاورمیانه است.

وی بیان داشت: روزی لبنان، سوریه و عراق از ایران برای حفظ امنیت خود درخواست کمک کردند و ایران به کمک آن‌ها شتافت.

لاریجانی بیان داشت: به دلیل نفوذ فرهنگی و نرم ایران در منطقه، برخی کشورها برای مقابله باقدرت ایران به دنبال تشکیل ائتلاف‌های منطقه‌ای هستند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بعد از شهادت سردار سلیمانی و اطمینان کشورهای معاند از عزم ایران در مقابله‌به‌مثل با تهدیدات خارجی، جهت‌گیری برخی کشورها در پیوستن به ائتلاف‌های منطقه‌ای تغییر کرد.

وی عنوان کرد: ایران در جنگ با عراق از کشورهای هم‌پیمان با صدام انتقام نگرفت اما امروز شرایط کاملاً تغییر کرده است و این درگیری و انتقام مقتدرانه در تقابل با آمریکا کاملاً در جریان است.

وی ادامه داد: ایران به هر کشوری که به منافع و اقتصاد کشور ضربه و خسارت بزند، ضربه خواهد زد.

تحریم، ظرفیت‌های خالی ایران را فعال کرد

وی در ادامه عنوان کرد: با تقویت تحریم‌ها و مشکل واردات، تنفس واقعی به صنعت کشور وارد و ظرفیت‌های خالی فعال شد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های اقتصادی یک وجه مثبت دارد و آن‌هم تقویت بخش تولید و صنعت است.

رییس مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: تحریم‌های اقتصادی سبب شده تا توجه تولیدکنندگان به شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز آموزش عالی معطوف شود.

وی تصریح کرد: آمریکا به‌درستی فهمیده که اگر دوران تحریم تمام شد، جمهوری اسلامی با یک توان و قدرت بیشتر متولد می‌شود.

لاریجانی تأکید کرد: در این شرایط تمام توان و فکر مدیران بر افزایش ظرفیت‌های تولید معطوف شود و از حاشیه‌های سیاسی و جناحی پرهیز کنند.
 

ایرنا

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top