|
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ الأحد ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٢ Sunday, January 24, 2021
کد خبر: 974336
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۴:۲۵
کلنگ احداث اولین تونل زیرآب خاورمیانه زده شد
عبدالله اللعیبی، وزیر راه امروز به همراه وزیر برنامه ریزی و رئیس کمیسیون خدمات پارلمان عراق، طرح ساخت تونل الحریر در استان بصره، منطقه خور الزبیر را افتتاح کرد.
م کلنگ احداث اولین تونل زیرآب خاورمیانه زده شد
به این مطلب امتیاز دهید
87% 13% بازدید

به گزارش جام نیوز، «عبدالله اللعیبی»، وزیر راه عراق، امروز (9 فوریه) طرح ساخت تونل «الحریر» در استان بصرة (خور الزبیر) را افتتاح کرد. این تونل دارای سه لاین در مسیر رفت و برگشت و یک خط اضطراری خواهد بود.

در بیانیه وزارت راه آمده است: «عبدالله اللعیبی، وزیر راه امروز به همراه وزیر برنامه ریزی و رئیس کمیسیون خدمات پارلمان عراق، طرح ساخت تونل الحریر در استان بصره، منطقه خور الزبیر را افتتاح کرد.»

لعیبی در این رابطه گفت: « مرحله اول طرح ساخت تونل منطقه الزبیر (بتن ریزی) به موجب قراردادی با شرکت کره ای «دایوو» و با نظارت شرکت مستشاری ایتالیایی «تکنتال» آغاز خواهد شد. این تونل که اولین تونل زیر آب خاورمیانه برای عبور و مرور خودرو محسوب می شود با شیوه بتن ریزی زیر آب ساخته خواهد شد.»

وی در ادامه افزود: «طول این تونل 2.5 کیلومتر، سطح آن 16 متر زیر آب و ارتفاع تونل 31 متر است و از 10 سازه پیش ساخته  به طول 125 متر و عرض 35 متر و ارتفاع 11.5 متر تشکیل می شود.»

وی همچنین اشاره کرد که این سازه ها در گودال هایی به ابعاد 300*400 متر قرار داده می شوند که با توجه به ضعیف بودن خاک در عمق 18 متری در زیر آب حفر شده اند و  پایه ریزی آنها با بتن انجام می شود تا برای  قرار دادن سازه ها آماده شوند.

لعیبی تاکید کرد که تونل دارای سه لاین در مسیر رفت و برگشت و یک خط اضطراری خواهد بود و اشاره کرد که وزارت راه تلاش می کند تا زیر ساخت های اکثر مجموعه های خود، از جمله بندرهای عراق را از طریق سلسله کارهای پیوسته برای استفاده از روش های پیشرفته جدید در ساز و کار پروژه های خود توسعه دهد.

وزارت راه عراق بر اساس برنامه دولت بسیاری از طرح های مهم را برای فعال سازی اقتصاد عراق برنامه ریزی کرده که بزرگترین و مهم ترین آن طرح بندر فاو بود که امروز به یک شهر اقتصادی کامل از طریق کار هماهنگ با همه طرح های جانبی این طرح تبدیل شده و قرار است با این طرح جدید شرق و غرب این منطقه از طریق دریا و خشکی به هم متصل شوند تا به بندری مانند بندرهای جهانی تبدیل شود.

 

میدل ایست نیوز

کلیدواژه ها:
تونل  |  جام نیوز  |  عراق  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top