|
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ الأربعاء ٩ ربيع الثاني ١٤٤٢ Wednesday, November 25, 2020
کد خبر: 974866
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۲۳:۰۲
با همت پژوهشکده باقرالعلوم صورت گرفت؛
ورود «گلشن ابرار بانوان» به بازار کتاب
در میان جامعه زنان، بانوان اسوه اخلاق و ایمان، الگوی دانش و پیشگام اصلاحات فرهنگی و تربیتی بسیار هستند؛ اما کمتر به زندگی مادران و بانوان بزرگ و با ایمان و نقش آنها در گسترش فرهنگ آسمانی اسلام پرداخته شده است.
کتاب گلشن ابرار بانوان ورود «گلشن ابرار بانوان» به بازار کتاب
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، به مناسبت ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن، کتاب "گلشن ابرار بانوان" به قلم جمعی از بانوان محقق پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام در چهار جلد با موضوع زندگی بانوان فرهیخته شیعه به‌وسیله انتشارات این پژوهشکده منتشر شد.


بانوان دانشمند و پارسا با وجود تمام مسئولیت های مهم خانوادگی، نقشی بارز و افتخارآفرین در پاسداری از فرهنگ قرآن و عترت داشته، در نشر تفسیر و حدیث گام های بلندی برداشته اند و امروز که به برکت انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه خواهران در سراسر ایران و جهان می درخشد، توجه به جنبۀ الگو بودن بانوان ابرار، بیشتر احساس می شود.

 

زنان مسلمان در مبارزات اجتماعی، در عرصۀ سازندگی، در تلاش فرهنگی، در ایمان و اخلاق دینی، در خدمت رسانی و فعالیت های عبادی و معنوی همیشه فعال بوده اند.


تاریخ انقلاب اسلامی و دیدگاه چهره های بزرگی همچون امام خمینی، مقام معظم رهبری، علامه طباطبایی، شهید مطهری، آیت الله جوادی آملی و امثال آنان گواه جایگاه والای بانوان در فرهنگ اسلام و قرآن است.


مقام معظم رهبری ضمن اشاره به هویت اصیل بانوان مسلمان، در مقایسه نوع اسلام و غرب به این قشر فرهیخته، چنین می فرمایند: «صد سال است که فرهنگ غربی به پشتوانه پول و زور و سلاح و دیپلماسی، سعی می کند فرهنگ غربی و اسلوب زندگی غربی را بر جوامع اسلامی در میان زنان تحمیل کند. صد سال تلاش شده است برای اینکه زن مسلمان را از هویت خود بیگانه کنند... امروز اگر شما بانوی نخبه اسلامی تلاش کنید که این هویت را به زن مسلمان برگردانید، بزرگترین خدمت را به امت اسلامی و به بیداری اسلامی و به عزت و کرامت اسلامی کردید. نگاه غرب به زن، نگاهی است منحط، ناقص، گمراه کننده و غلط. نگاه اسلام به زن، نگاهی است عزت بخش، کرامت بخش، رشدآفرین، استقلال دهندۀ به هویت و شخصیت زن، این ادعای ماست. ما این ادعا را با محکم ترین ادله می توانیم اثبات کنیم.»

 

در میان جامعه زنان، بانوان اسوه اخلاق و ایمان، الگوی دانش و پیشگام اصلاحات فرهنگی و تربیتی بسیار هستند؛ اما از آنجایی که کمتر به زندگی مادران و بانوان بزرگ و با ایمان و نقش آنها در گسترش فرهنگ آسمانی اسلام پرداخته شده، این کتاب به دنبال بررسی و تبیین نقش آنها با توجه به جنبه الگو بودن این بانوان می باشد.


کتاب "گلشن ابرار بانوان" زندگینامه جمعی از بانوان نام‌آور شیعه را به همراه تحصیلات، خاندان، استادان، فعالیت ها، آثار و تألیفات آن ها به خوانندگان ارائه می دهد.

 


برشی از کتاب)


بانو صدر به همراه سیدمحمدباقر صدر دو تن از نوابغ جهان اسلام، جریانی را در عراق به وجود آوردند که بعد ها مقدمه بسیاری از حرکت های انقلابی شد.

این بانو پس از دستگیری برادرش سیدمحمدباقر صدر، قصد همراهی برادر را داشت که ماموران جلوی او را گرفتند و سپس ایشان در حرم حضرت علی علیه السلام سخنرانی عجیبی داشت که همه را به تعجب واداشت.
این سخنرانی، منشأ حرکتی اسلامی در تاریخ عراق شد و رژیم بعث را ناچار ساخت سیدمحمدباقر را آزاد کند. اما پس از مدتی، دوباره ایشان را به همراه خواهرش دستگیر کردند.

این برادر و خواهر در زندان نیز از مبارزه دست برنداشتند و سرانجام، رژیم بعثی پس از شکنجه های فراوان آنها را به شهادت رساند.
صدام در پاسخ به این سوال که چرا به شهادت سیدمحمدباقر اکتفا نکردی و خواهرش را نیز به شهادت رساندی، گفت: من قضیه حسین (علیه السلام) را تکرار نمی کنم. زینب بعد از برادرش زنده ماند و یزید و آل امیه را رسوا کرد.

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top