|
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ الأحد ٨ شوّال ١٤٤١ Sunday, May 31, 2020
کد خبر: 974955
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۷:۳۴
خشم مصر از سفر اسماعیل هنیه به تهران
به دنبال سفر اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس به تهران، برای شرکت در مراسم خاکسپاری سردار قاسم سلیمانی، بسیاری در مورد فروپاشی روابط بین مصر و حماس صحبت می کنند.
اسماعیل هنیه خشم مصر از سفر اسماعیل هنیه به تهران
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از الخلیج الجدید: به دنبال سفر اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس به تهران، برای شرکت در مراسم خاکسپاری سردار قاسم سلیمانی، بسیاری در مورد فروپاشی روابط بین مصر و حماس صحبت می کنند.


در ادامه این مطلب آمده است: هنیه در رأس یک هیئت بلند پایه در مراسم خاکسپاری سردار سلیمانی شرکت کرد، چرا که این حضور را فرصتی برای از سر گیری رابطه با تهران می دانست، که به دلیل موضع گیریهای متفاوت دو طرف در مورد جنگ سوریه، اسیب دیده بود.
به عقیده تحلیلگران، دولت مصر و برخی گروههای فلسطینی، بر این عقیده اند که هنیه با «شهید قدس» خواندن سلیمانی، از صرف مشارکت در این مراسم، فراتر رفته و به نحوی، سیاست ایران در قبال مساله فلسطین را تایید کرده است.


در این میان، حماس منکر این مساله نیست که سفر هنیه به تهران، باعث ناخشنودی مصر شده است، اما همزمان، بر روابط مستحکم خود با قاهره تاکید می کند.
با این حال، برخی منابع آگاه، برای میدل ایست آی فاش کردند که گروههای فلسطینی در غزه، تلاش کردند به قاهره بروند و پس از سفر هنیه به تهران، قصد از سر گیری روابط با مصر را داشتند، که با پاسخ مثبت مصر مواجه نشده اند.
به عقیده تحلیلگران، مصر از سفر هنیه به ایران و امکان ایفای نقش موثرتری از سوی تهران، در مساله فلسطین، نگران بوده و بیم آن دارد که این امر، تلاش قاهره برای تحقق آتش بس طولانی مدت با اسرائیل در غزه را بی اثر کند.
ایشان می افزایند: در نتیجه، قاهره سفر هنیه به تهران را نادیده نگرفته و به دنبال دادن پاسخی به او خواهد بود. اما این پاسخ در یک چارچوب حساب شده خواهد بود؛ چرا که مصر ترجیح می دهد هنیه در رأس حماس باقی بماند، به این دلیل که او می تواند حماس را در غزه، تحت کنترل داشته باشد و جایگزین او، که می تواند خالد مشعل باشد، مورد حمایت قطر و ترکیه است؛ احتمالی که برای مصر بسیار بد است.


با وجود تحولات اخیر، حمزه ابوشنب، تحلیلگر سیاسی وابسته به جنبش حماس، اعتقادی به فروپاشی روابط حماس با مصر نداشته و تصریح می کند که روابط بین این دو، به دلیل منافع مشترک، همچنان پابرجاست.
این در حالی است که ثابت العمور، پژوهشگر مسائل جنبش های اسلامی نیز با ابوشنب اتفاق داشته و معتقد است رابطه حماس با مصر، براساس منافع متقابل، استوار است و سفر هنیه، منجر به تزلزل در روابط مصر و حماس نمی شود.
وی افزود: مصر از عربستان سعودی علیه ایران حمایت می کند و احتمالا دلیل خشم قاهره، پیام ریاض در این باره است که سفر هنیه به تهران، از حدود مورد قبول سعودیها، تجاوز کرده است.

 

انتخاب

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top