خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ الجمعة ١٦ شعبان ١٤٤١ Friday, April 10, 2020
کد خبر: 975243
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۱ - ۱۳:۲۸
قیمت داخلی آهن بالاتر از قیمت صادراتی !
آهن قیمت  داخلی  آهن  بالاتر  از  قیمت  صادراتی !
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  طی ماه جاری قیمت ها به شکل غیرمنطقی روند افزایشی داشته از این رو کارشناسان معتقدند که وضعیت فعلی را می توان ناشی از چهار عامل در نظر گرفت؛ موضوع اصلی اول کمبود جدی مواد اولیه از اوایل پاییز به علت رونق گرفتن خام فروشی، صادرات محصولات پایه و بی توجهی مسئولین به توصیه های مکرر کارشناسان در این مورد است.

 

مورد مهم دیگر کاهش جدی تولید آهن اسفنجی در فصل زمستان به دلایل مختلف از جمله افت فشار شبکه گاز بود که البته طی جلساتی و سهمیه بندی آن برنامه ای برای تامین خوراک واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است. 

 

با وجود این شرایط بر خلاف تاکید بسیار فعالان بازار که معتقدند باید قیمت های صادراتی و داخلی یکسان شود، نتیجه این شد که قیمت های داخلی حداقل یک پله از قیمت های صادراتی هم فراتر برود!!! موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد نحوه فروش مدت دار فولاد سازان دولتی و فرمول محاسبه نرخ پایه برای محصولات فولادی می باشد که بی تاثیر بر این روند افزایشی نبوده است. این عوامل هم از سمت عرضه بر بی نظمی بازار نمود داشته است و هم از سمت تقاضا با انتظارات تورمی به آن دامن زده است.

 

انتظارات شدید تورمی ناشی از سیاست های اقتصادی دولت و متاثر از جو هیجانی  بازارهای موازی مثل خودرو، بورس، بازارهای کالایی و.... مورد مهمی است که از سمت تقاضا بازار را متشنج کرده است. در کنار این موضوع نزدیک شدن به پایان سال و افزایش ملموس تقاضا که بخشی از آن تقاضای کاذب و بخشی تقاضای موثر است، در کنار نگرانی مردم از ورود به سال جدید تاثیر خود را گذاشته است.
 

هرچند برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار با محوریت اوضاع آشفته بازار آهن اندکی از التهاب بازار کاست اما قطعا بازگشت آرامش به بازار نه در گرو تصمیمات احساسی و مقطعی است و نه در گرو افزایش فشار نهادهای نظارتی مثل تعزیرات و بازرسی و ... که سال گذشته هم نمونه شکست خورده چنین تصمیمات را شاهد بوده ایم.

 

ایران جیب

2025

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top