خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ السبت ١٠ شعبان ١٤٤١ Saturday, April 4, 2020
کد خبر: 975927
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۱۴:۳۰
دولت نقدینگی را به سمت تولید مسکن هدایت کند
یک کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه می توان با روش های مناسب نقدینگی را به سمت تولید مسکن هدایت کرد، گفت: اگر نقدینگی به سمت تولید مسکن سوق پیدا کند هم بخش مسکن و هم سایر بخش های مرتبط با بخش مسکن رونق خوبی خواهند گرفت.
مسکن دولت  نقدینگی  را  به  سمت  تولید  مسکن  هدایت  کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  مهدی غلامی  در پاسخ به این سئوال که چندی پیش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که بخش مسکن از وضعیت رکودی خارج شده و می تواند به سمت توسعه این بخش حرکت کرد آیا افزایش میزان نقدینگی در جامعه می تواند برای بخش مسکن مفید باشد گفت: دولت می تواند با روش های مناسبی نقدینگی را جذب تولید مسکن کند اما اگر این نقدینگی به جز تولید مسکن در هر نقطه‌ای از بخش مسکن وارد شود موجب جهش قیمت خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه ورود نقدینگی به جز تولید مسکن می تواند به ضرر بخش مسکن باشد تاکید کرد:همواره نقدینگی مثل یک شمشیر دو لبه عمل کرده است چرا که وقتی  نقدینگی وارد بخش مسکن و تولید شده موجب ایجاد اشتغال و فرصت های شغلی خوبی در سایر صنایع شده است اما وقتی نقدینگی های سرگردان و در حجم بالا وارد بازار مسکن می شود و سوداگران نیز با اهداف مشخص وارد این بازار می شوند قیمت ها دستخوش تغییر می شود.

 

این کارشناس مسکن افزود: بخش مسکن با 300 شغل مهم و صنایع مرتبط به صورت ویژه در ارتباط است و اگر نقدینگی به سمت تولید مسکن سوق پیدا کند هم بخش مسکن و هم سایر بخش های مرتبط با بخش مسکن رونق خواهند گرفت.

 

غلامی با اشاره به اینکه قطعا تبعات منفی ورود نقدینگی به بازار مسکن می تواند در جهش قیمت ها تعبیر شود ادامه داد:نقدینگی در سالهایی  مثل سال های 92 تا 96 هم رشد داشت اما قیمت مسکن افزایش پیدا نکرد  پس نمی توان گفت که اگر نقدینگی افزایش یابد پس قیمت مسکن هم رشد خواهد کرد.

 

به گفته وی، رشد قیمت مسکن در سال های پایانی 96 و اوایل 97 تنها به دلیل ورود نقدینگی به این بخش نبود بلکه در کنار این عامل سایر عوامل مثل رشد نرخ ارز باعث شد تا قیمت مسکن نیز افزایش جهشی داشته باشد.

 

فارس

2025

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top