|
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ الأحد ١٣ ربيع الثاني ١٤٤٢ Sunday, November 29, 2020
کد خبر: 975984
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۹ - ۱۲:۰۰
اتفاقات مرموز در سالن تشریح پاریس؛ از دزدی اسناد تا مثله شدن اجساد
گروهی از خانواده‌های متوفیانی که در سالن تشریح به شکل مرموزی مثله شده‌اند، روز پنج‌شنبه در برابر ساختمان دانشگاه علوم پزشکی پاریس‌-دکارت به نشانه اعتراض، تظاهرات سکوت برگزار کردند.
دانشگاه علوم پزشکی پاریس‌-دکارت اتفاقات مرموز در سالن تشریح پاریس؛ از دزدی اسناد تا مثله شدن اجساد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، این افراد که پیش از این شکایتی را در همین زمینه تسلیم مقام‌های قضایی کرده بودند، در پی انتشار خبر جدیدی در مورد دزدیده شدن اسناد مردگان در بخش اداری دانشگاه در این مکان تجمع کردند. آنها تابلوهایی با نام و تصاویر متوفیان در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «با او چه کردند؟»

 

پس از انتشار گزارشی در مجله فرانسوی لکسپرس در مورد شیوه نگهداری اجساد در سردخانه سالن تشریح دانشگاه پاریس‌-دکارت، دادستانی پاریس در تاریخ ۲۹ نوامبر سال گذشته میلادی تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد.

 

گزارش مجله فرانسوی حاکی از آن بود که «هزاران» جسد در مرکز نگهداری سالن تشریح به طرز عجیبی مثله شده‌اند. برخی از اجساد روی هم تلنبار شده و بعضی دیگر از آنها را هم موش‌ها و کرم‌ها خورده‌اند.

 

سالن تشریح دانشگاه پاریس دکارت بزرگ‌ترین سالن تشریح جسد در اروپاست و «مرکز اهدا جسد برای علم» مسئولیت پذیرش و نگهداری اجساد در این مکان را بر عهده دارد. معمولا افرادی که می خواهند پس از مرگ جسد خود را داوطلبانه در اختیار دانشگاه قرار بدهند تا مورد استفاده‌های پژوهشی و آموزشی قرار بگیرد، به این مرکز مراجعه می کنند. دانشگاه پاریس‌-دکارت یکی از معتبرترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در اروپا و جهان است.

 

همزمان با آغاز تحقیقات قضایی در این زمینه، دفتر «مرکز اهدا جسد برای علم» تعطیل و فعالیت اداری آن متوقف شد. این پرونده تحقیقات که در پی شکایت خانواده‌های ۲۴ تن از داوطلبان اهدا کالبد، با عنوان «تعرض به جسد» (جنایت بر میت) آغاز شده، همچنان گشوده است و رسیدگی به آن ادامه دارد.

 

به نوشته رسانه‌های فرانسوی، دانشگاه پاریس - دکارت درست یک ماه پیش شکایت دیگری، این بار با موضوع سرقت اسناد و مدارک از دفتر «مرکز اهدا جسد برای علم» به دادگاه داد.

 

کارشناس دادگستری با بازرسی از محل تأیید کرده که فرد یا افرادی بدون شکستن در و پنجره یا قفل‌ها وارد محل شده و چندین کارتن از مدارک بایگانی شده مربوط به سال‌های مختلف از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ را که در اتاقی در نزدیکی سردخانه قرار داشته با خود برده‌اند. آنها همچنین به بخش‌هایی از داده‌های رایانه‌ای سالن تشریح نیز نفوذ کرده‌اند.

 

تاریخ دقیق دزدی از سالن اعلام نشده، اما بازرس قضایی گفته این دزدی در شب اتفاق افتاده است. مسئولان دانشگاه می گویند هنوز نمی دانند چه مدارکی دزدیده شده است.

 

خانواده متوفیان که روز پنج شنبه برای اعتراض در پاریس تجمع کرده بودند، خواستار شناسایی عوامل اصلی این ماجرا شدند.

 

بودوان اوفره، یکی از اعضا کمیته‌ای که خانواده‌ها برای پیگیری این پرونده تشکیل داده‌اند، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما می خواهیم که فردریک داردل (رئیس پیشین دانشگاه و مشاور کنونی فردریک وادال، وزیر تحقیقات و آموزش عالی) و نیز پرفسور گی ولانسین درباره عمل خود در برابر دادگاه پاسخ دهند.»

 

مجله لکسپرس در معرفی گی ولانسین می نویسد او پزشک فرانسوا میتران، رئیس جمهوری پیشین و مشاور چند تن از وزرای بهداشت فرانسه بوده که در سال ۲۰۰۱ میلادی با تأسیس شرکتی به نام «مدرسه جراحی اروپا» در دل دانشگاه پاریس- دکارت جسدهای اهدایی مردم را به شرکت‌های صنعتی می فروخته است. به نوشته این مجله، از جمله مشتریان اجساد، برخی شرکت‌های خودروسازی بوده‌اند که از جسد برای آزمایش انسانی در خودرو استفاده می کرده‌اند.

 

106

کلیدواژه ها:
مثله  |  دزدی  |  فرانسه  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top