|
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١٨ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, December 4, 2020
کد خبر: 977631
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ - ۲۱:۵۲
در آستانه 13 رجب؛
سیره امیرالمؤمنین علیه‌السلام کتاب شد
بهترین راه برای دستیابی به الگوهای عینی و عملی در زندگی بندگان خدا، مطالعه سیره و رفتار فردی و اجتماعی اولیای الهی، برگزیدگان خدا و ملاحظه تعامل مشخص آنها با خدا، خود، جامعه اسلامی و انسانی و تمام هستی است.
کتاب سیره امیرالمؤمنین علی سیره امیرالمؤمنین علیه‌السلام کتاب شد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، بنا بر بیانات مقام معظم رهبری، یکی از ابعاد پیشرفت با مفهوم اسلامی عبارت است از "سبک زندگی"، رفتار اجتماعی، شیوه زیستن و... ما اگر پیشرفت همه جانبه را به معنای "تمدن سازی نوین اسلامی" بگیریم: بخش حقیقی و اصلی تمدن آن چیزهایی است که متن زندگی ما را تشکیل می دهد که همان سبک زندگی است... مثل مسأله خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن و... اینها آن بخش های اصلی تمدن است که متن زندگی انسان است. اصل قضیه این است که ما بتوانیم متن زندگی را، این بخش اصلی تمدن را اصلاح کنیم... نخبگان موظفند، حوزه، دانشگاه، رسانه ها و... موظفند، یک وظیفه‌ایست بر دوش همه، باید ما همگی به خودمان نهیب بزنیم، در این زمینه کار کنیم، حرکت کنیم.


محور اساسی در "سبک زندگی اسلامی" عبودیت پروردگار یکتاست و بهترین راه برای دستیابی به الگوهای عینی و عملی در زندگی بندگان خدا، مطالعه سیره و رفتار فردی و اجتماعی اولیای الهی، برگزیدگان خدا و ملاحظه تعامل مشخص آنها با خدا، خود، جامعه اسلامی و انسانی و تمام هستی است.

به ویژه اگر این سیره ناظر به رفتار و منش مستمر و دائمی آنان بوده و شامل مجموعه ای از گزاره ها باشد که نشانگر تکرار یک رفتار و یا اتصاف به یک صفت ماندگار در زندگی و حیات پربرکت آنان است، زیرا برخی از رفتارهای انسان و از جمله ائمه معصومین و اولیای الهی یک‌بار در زندگی رخ می دهد و در شرایط مشابه یا غیرمشابه تکرار نمی‌شود، اما برخی از رفتارها عادت زندگی می شود و سبک زندگی انسان بر محور آن رفتار شکل می‌گیرد.


کتاب "سیره امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام" توسط استاد «محمود لطیفی» ترجمه، گردآوری و تنظیم و به قصد ارائه سیره‌های دائمی و مستمر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام مجموعه ای از احادیث ناظر به ویژگی ها، صفات و منش و رفتار و آداب معاشرت و تعامل با خدا، خود و خلق آن امامِ به حق را گردآوری نموده است.


پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام  با انتشار این کتاب تصمیم گرفت تا گامی در معرفی سیره پرچمدار ولایت الهی برداشته و به عنوان پژواکی بر فراخوان دلسوزانه مقام معظم رهبری انجام وظیفه نماید.

 

 

* مشخصات این مجموعه


1-  احادیث موجود در این کتاب حکایتگر استمرار و تکرار عمل است.
2-  اصرار بر این بوده است که احادیث، در حد امکان به منابع اصلی و یا مشهور و مورد اعتماد ارجاع داده شود.
3-  به‌دلیل پرهیز از مفصل‌نویسی، بعضی از احادیث مفصل نیز تلخیص و یا تقطیع شده و تنها به سیره مورد نظر اکتفا و به‌ویژه در نقل احادیث ادعیه مفصل از ائمه علیهم السلام فقط به نقل مقدمه و بخش کوتاهی از دعا بسنده شده است.
4-  تلاش شده است تا حد امکان برای هریک از احادیث، بیشتر از یک منبع شناسایی شود.

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top