|
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢ Friday, January 22, 2021
کد خبر: 978081
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۲۰:۵۴
خوش شانس یعنی محمد بن سلمان!
اگر چه تن دادن بن سلمان به این وضعیت قبل از هرچیز به گونه ای لجبازی بچگانه با روسیه برگشت دارد اما در عمل مورد ستایش آمریکایی ها است.
 خوش شانس یعنی محمد بن سلمان!   خوش شانس یعنی محمد بن سلمان!
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از العالم، با گذشت 5 روز از افشای ماجرای بازداشت شاهزادگان سعودی همچنان مقامات و رسانه های سعودی روزه سکوت گرفته اند.

در تحلیل این تحولات می توان گفت که اگر چه در دلایل دستگیری محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی و همچنین احمد بن عبد العزیز گمانه های مختلفی از مخالفت ایشان با تعطیلی عمره گرفته تا مخالفت با پادشاهی بن سلمان ذکر شد اما کلیه شواهد نشان می دهد ملک سلمان در آخرین تسویه حساب خانوادگی و با این اقدام کوشید تا در زمان حیاتش کلیه موانع موجود در برابر سلطنت بن سلمان را پاکسازی کند و در عین حال با شناسایی هواداران این مخالفین آنان را نیز از سر راه بردارد.

علی رغم واکنش های متعدد جهانی به این مساله و حساسیت رسانه ها بر آن مقامات و رسانه های سعودی سکوت کرده، در کمال آرامش به تعقیب سیاست های تعریف شده می پردازند. این در حالی است که از ابتدا روشن بود که بن سلمان و پدر بدون هماهنگی با ترامپ آب هم نمی خورند و در عین حال روشن تر اینکه آمریکا در سایه حفظ شاهزادگان معارض درصدد نگه داشتن بن سلمان در وضعیت خوف و رجا در خصوص سلطنت به منظور سر به فرمان نگه داشتن خاندان سلطنتی بوده است. اما اتفاقات این روزهای بازار نفت،عدم توافق اوپک و روسیه دراجلاس اوپک پلاس ،اظهار خرسندی ترامپ ازسقوط قیمت جهانی نفت وتاکید سعودی برافزایش تولید نفت دربالاترین سطح توان نشان میدهد ازیکسو مهم ترین دغدغه ترامپ گران نشدن قیمت بنزین درامریکا در آستانه انتخابات است و در این میان بن سلمان با قول افزایش تولیدات سعودی این خواسته ترامپ را در عمل محقق کرده است .

اگر چه تن دادن بن سلمان به این وضعیت قبل از هرچیز به گونه ای لجبازی بچگانه با روسیه برگشت دارد اما در عمل مورد ستایش آمریکایی ها است. آمریکا در سایه این عدم توافق اگر چه تولیدات "نفت شل" خود را مقرون به صرفه نمی داند اما با کمک سعودی می تواند از گران شدن بنزین در این کشور آسوده خاطر باشد. با این حساب حتی اگر دلیل واقعی تن ندادن روسیه به کاهش تولید نفت تلاش برای ضربه زدن به امریکا باشد اقدام حمایت امیز بن سلمان در تولید و عرضه نفت در عالیترین سطح می تواند خوشایند ترامپ قرار گیرد بر این اساس به نظر می رسد مقامات سعودی می توانند در کمال آرامش مساله تسویه حساب با مخالفین سلطنت بن سلمان را به شکل کامل به سرانجام برسانند و البته دور از ذهن نیست که در صورت تداوم تلاطمات ناشی از کاهش قیمت نفت در بازار جهانی مساله جانشینی بن سلمان به جای پدر در سایه چراغ سبز آمریکا به زودی عملیاتی شود.

بن سلمان بسیار خوش شانس است همانگونه که اقتصاد آمریکا او را در پرونده قتل خاشقچی مبرا کرد امروز هم بازار نفت او را برای آمریکا عزیز کرده است. شاید بی جهت نباشد که طی روزهای اخیر برگزاری دادگاه های محاکمه مخالفین حکومت سرعتی عجیب و غریب پیدا کرده است.

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top