|
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٨ ربيع الثاني ١٤٤٢ Tuesday, November 24, 2020
کد خبر: 978097
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۰۶:۳۱
اظهارنظر جالب بعیدی‌نژاد در مورد کرونا
سفیر ایران در لندن عنوان کرد: این بحث که آیا بهترین سیاست نظام باید قرنطینه کامل یا محدود باشد، بحثهای بسیار حساس و پیچیده ای است که به کف کوچه و خیابان تعلق ندارد و باید اجازه دهیم توسط مسئولان اتخاذ شود.
بعیدی‌نژاد  اظهارنظر جالب بعیدی‌نژاد در مورد کرونا
به این مطلب امتیاز دهید
18.8% 81.3% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه تلگرامش در مطلبی تحت عنوان «بپذیریم که روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد»، نوشت: سؤال روز رهبران سیاسی و مدیران ارشد بهداشتی کشورهای مختلف جهان این است که موثرترین روش مقابله با شیوع ویروس کرونا چیست؟ و سوال اینجاست که این ویروس چند ماه قرار است مهمان ناخوانده کشورها باشد: یک ماه، دو‌ماه ، سه ماه یا بیشتر؟ سوال این است که با در نظر گرفتن کوتاه بودن و یا طولانی بودن زمان ماندگاری ویروس، کدام اقدامات محدود کننده و تا چه مدتی باید در کشور اعمال شوند؟ و سؤال این است که چه روشی می توان به کار بست که ضمن تاثیرگذاری جدی، جلوی شیوع بیماری را بگیرد و همزمان تا جایی که ممکن است زندگی مردم را هم کاملا مختل نکند، چرا که روشهای خیلی محدود کننده در دراز مدت قابلیت تداوم ندارد.

در حال حاضر الگوهای متفاوتی در مقابله با شیوع ویروس وجود دارند که متخصصان بهداشتی دنیا بر اساس تجربه، هر یک‌ را بررسی کرده و سعی می کنند خود بهترین تصمیم را برای کشور خود اتخاذ کنند. آنچه روشن است اینکه کشورهای مختلف در دنیا، روشهای مقابله با ویروس کرونا را بر اساس ویژگیهای هر شهر، منطقه و یا کشور خود و با در نظرگرفتن عوامل متعدد تعیین می کنند. تعیین این روشها توسط مدیران عالی و متخصصان کشور در جلسات کارشناسی صورت می گیرد که در خصوص آنها صدها ساعت و یا بیشتر وقت صرف می شود. طبیعی است که روشها مرتب اصلاح و تکمیل می شود و باید هم بشود. اینجاست که باید پذیرفت شیوه و قاعده ای جهانشمول از قبل تعریف شده برای مقابله با این ویروس تعیین نشده است، الان در کشورهای مختلف در دنیا نیز شیوه های مختلفی برای مقابله صورت می گیرد.
 

از مدیریت وزارت امور خارجه تشکر می کنیم که نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را موظف کرده است که تجربیات کشورها را جمع آوری نموده و برای بررسی توسط مسئولان مرتبط کشور به تهران ارسال کنند.

امروزه الگوی چین طبعا از قویترین الگوهای مقابله است. این الگو بر اساس مقابله تهاجمی و همه جانبه مبتنی بر اعمال قرنطینه کامل است که بر شهر ووهان اعمال شده است به طوری که تمامی رفت و آمدها در شهر ممنوع شد.

در برابر، الگوهای دیگری هم وجود دارند. الگوی کره جنوبی و یا الگویی که عمده کشورهای اروپایی و آمریکا اتخاذ کرده اند.

دیروز نخست وزیر انگلیس صریحا اعلام کرد که ما به روشهای خیلی محدود کننده و تهاجمی مانند قرنطینه و تعطیل کردن تمامی فعالیتهای جمعی آنطور که در ایتالیا اعمال می شود اعتقادی نداریم، چنانچه به گفته وی ایتالیا با اعمال شدیدترین اقدامات هم نتوانسته است تعداد مبتلایان را کاهش دهد.

در حال حاضر در سطح لندن و دیگر شهرهای انگلیس، آثار و شواهدی از کنترلهای ویژه وجود ندارد، چه برسد که بخواهند شهرها را قرنطینه کنند. پرواز هواپیماها به انگلیس حتی از چین، کره جنوبی، ایتالیا و ایران به عنوان کشورهای دارای تعداد بیشتر مبتلا، ادامه دارد و قطع نشده اند و عزیمت توریستها به سرعت سابق ادامه دارد. فعالیتهای مردمی و شهری هم به جریان سابق خود ادامه داشته، متروها و اتوبوسها پرجمعیت در حرکتند و مدارس و دانشگاهها هم تعطیل نشده اند. هر چند این سیاست کاملا ممکن است با توجه به سرعت شیوع ویروس تغییر کند، اما مهم این است که ادامه و یا تغییر این برنامه هاو سیاستها همه بستگی به تصمیم مسئولان این کشور با توجه به تحولات عینی شرایط خواهد داشت. نخست وزیر انگلیس اعلام کرده است که سیاستهای جدید بر اساس شرایط در صحنه اتخاذ خواهد شد و تا وقتی نیاز نباشد، برنامه های محدود کننده اعمال نمی شو . وی تاکید کرد که سیاست دولت انگلیس بر ایجاد تاخیر در اوج گیری شیوع بیماری تا تابستان استوار است تا نظام درمانی این کشور بتواند خدمات لازم را به مردم ارائه کند. اعمال محدودیتهای زودتر از زمان مناسب آن، مردم را در دراز مدت خسته خواهد کرد.

آنچه در این شرایط برای همه کشورها مهم است، تصمیم‌گیری یکپارچه مسئولان در اتخاذ بهترین سیاست ممکن با توجه به شرایط و محدودیتهای خود است. ایران در شرایط حساسی به سر می برد و مسئولان ما هم به دنبال اتخاذ بهترین و موثرترین سیاست مقابله هستند. اطلاعات جدید نشان می دهد که برنامه مقابله هم برای دو یا سه هفته نیست. تعیین سیاست کشور از اهمیتی راهبردی در سطح ملی برخوردار است.

این بحث که آیا بهترین سیاست نظام باید قرنطینه کامل یا محدود باشد، بحثهای بسیار حساس و پیچیده ای است که به کف کوچه و خیابان تعلق ندارد و باید اجازه دهیم توسط مسئولان اتخاذ شود تا ابعاد مختلف آن در نشستهای کارشناسی مورد بررسی قرار گیرند.

 

فارس

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top