|
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ الجمعة ١٩ ذو القعدة ١٤٤١ Friday, July 10, 2020
کد خبر: 978099
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۰۶:۳۷
پاسخ صریح کمالوندی به درخواست دسترسی به سایت‌های هسته‌ای ایران
سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: ما پروتکل الحاقی را بر مبانی برجام به صورت داوطلبانه پذیرفتیم و اگر امروز برجام اجرا نشود، پروتکل الحاقی را هم عملیاتی نمی‌کنیم، زیرا نمی‌شود آن را از برجام جدا کرد.
کمالوندی  پاسخ صریح کمالوندی به درخواست دسترسی به سایت‌های هسته‌ای ایران
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، بهروز کمال‌وندی در گفت‌وگو با بخش سیاسی برنامه «تهران من» رادیو تهران درباره مبانی درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دسترسی ویژه به سایت‌های هسته‌ای کشورمان، گفت: بحث ما با آژانس بحث مبانی است و مسئله دسترسی، موضوعی نیست که با آن مشکلی داشته باشیم.

وی افزود: در طول ۴-۵ سال گذشته دسترسی‌های زیادی به آژانس دادیم که اصطلاحاً به آن دسترسی تکمیلی گفته می‌شود که مبانی پروتکل الحاقی است. در مبانی سازمانی دسترسی تکمیلی نداریم و البته سؤالاتی مطرح است که باید پاسخ داده شود.

کمال‌وندی ادامه داد: طبق تعهدات برجامی، جمهوری اسلامی ایران هر سه ماه یکبار براساس مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ گزارشی ارائه می‌دهد که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مکلف است آن را به شورای حکام و شورای امنیت ارجاع دهد. تاکنون ۱۶ گزارش تهیه شده است و در گزارش ۱۷ «رافائل گروسی» - مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - ترجیح داد آن را به دو گزارش تبدیل کند. طبق اظهارات گروسی گزارش پادمانی و پروتکلی جداست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان تصریح کرد: اشکال مبانی اول این است که ما پروتکل الحاقی را بر مبانی برجام به صورت داوطلبانه پذیرفتیم و اگر امروز برجام اجرا نشود، پروتکل الحاقی را هم عملیاتی نمی‌کنیم، زیرا نمی‌شود آن را از برجام جدا کرد. اینجا اشتباه حقوقی اتفاق افتاده است و ما در یادداشت توضیحی به آن اشاره کردیم.

وی افزود: نکته دیگر راجع به خود مبانی درخواست آژانس است. برای درخواست دسترسی، مبانی پروتکل داریم که مواد دی ۴ و سی ۵ تعاریف خود را دارند. پیش از بحث درخواست، موضوع سؤال مطرح است که البته این سؤالات هم نمی‌تواند شکل انتزاعی داشته باشد. بر این اساس ما گزارشی ارائه می‌دهیم، این گزارش می‌تواند پادمانی یا اظهاریه پروتکلی باشد.

کمال‌وندی افزود: برای اینکه مطمئن شوند این اظهاریه کامل است، می‌تواند بگویند کامل نیست و لذا جواب بخواهد. پس از آن برای پاسخ گرفتن، ممکن است درخواست دسترسی داده شود. حال بحث جمهوری اسلامی این است وقتی شما درخواست دسترسی می‌کنید باید مبانی داشته باشید و هر سؤالی هم نمی‌توانید مطرح کنید. اما آژانس متأسفانه راجع به موضوعاتی سؤال طرح می‌کند که برگرفته از اطلاعات غلطی است که سرویس‌های جاسوسی برخی کشور‌ها از جمله اسرائیل به آن‌ها داده‌اند؛ در حالی که این‌ها نمی‌تواند مبانی سؤال قرار بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: اصرار ما بر این مسئله و همچنین تاکیدمان بر این استدلال حقوقی، باعث اختلاف شده است. ما تردیدی نداریم که برداشتمان درست است و برداشت غلط آژانس هم تازگی دارد. جمهوری اسلامی در یادداشت اخیر اشاره کرده است روش مذکور جدید است و اگر ما آن را قبول کنیم بدعتی گذاشته خواهد شد که می‌تواند خطرناک باشد. بر طبق این بدعت، این مسئله می‌تواند باعث شود کشور‌هایی که تعدادشان هم زیاد نیست، اما با جمهوری اسلامی خصومت و دشمنی دارند اطلاعات ساخته شده را در اختیار آژانس بگذارند و از این طریق بخواهند ما به ابهامات پاسخ دهیم.

سخنگوی آژانس اتمی ایران اظهار داشت: به این مفهوم که در حال حاضر رژیم صهیونیستی ۵۵ هزار سند[ادعایی] درباره ایران دارد که اگر بخواهیم هر هفته به دو مورد از آن‌ها پاسخ دهیم، ده‌ها سال باید بر سر همین مسائل با آژانس درگیر باشیم. این روش درستی نیست و ما بر مواضع‌مان تاکید خواهیم کرد. در همین دو سه روزی که بحث گزارش مطرح شده است، کشور‌های مختلفی متوجه شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد از روند نادرستی جلوگیری کند و این پیشگامی ایران است.

کمالوندی با اشاره به فضاسازی سیاسی و نقش رسانه‌های بین المللی در هجمه به جمهوری اسلامی ایران گفت: دشمنان تلاش دارند با استفاده از رسانه‌های بین المللی مطالب را وارونه جلوه دهند، اما ایران بر اساس اصول بین المللی تعهداتی که پذیرفته را اجرا می‌کند و اجازه نخواهد داد با تفسیر موسع از تعهدات پادمانی تعرضاتی صورت بگیرد. حال ممکن است تعدادی از کشور‌ها در کنار آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار بگیرند، اما مفهومش این نیست که ما حرف نادرستی زده‌ایم. این حق ماست و ما بر حق خودمان پافشاری خواهیم کرد.

 برنامه «تهران من» از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ روز‌های شنبه تا چهارشنبه با سردبیری عبدالله عبدی، تهیه‌کنندگی امیر بنی‌هاشمی و اجرای آوید بزرگی از رادیو تهران روی موج ۹۴ مگاهرتز پخش می‌شود. وحید عظیم‌نیا دبیر میز سیاسی و علیرضا جوادی نیز دبیر میز ورزشی این برنامه هستند.
 

میزان

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top