|
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ الأربعاء ١٥ ذو الحجّة ١٤٤١ Wednesday, August 5, 2020
کد خبر: 978187
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ - ۰۸:۳۸
کنگره آمریکا طرح محدودسازی اختیارات نظامی آمریکا علیه ایران را تصویب کرد
این طرح که مشابه آن پیشتر در مجلس سنا هم تصویب شده بود روز چهارشنبه با ۲۲۷ رای در مقابل ۱۸۶ رای در مجلس نمایندگان تصویب شد تا تسلیم رئیس جمهور شود.
کنگره کنگره آمریکا طرح محدودسازی اختیارات نظامی آمریکا علیه ایران را تصویب کرد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرده است که اختیارات دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور برای دست زدن به عملیاتی نظامی علیه ایران را محدود می کند.

 

این طرح که مشابه آن پیشتر در مجلس سنا هم تصویب شده بود روز چهارشنبه با ۲۲۷ رای در مقابل ۱۸۶ رای در مجلس نمایندگان تصویب شد تا تسلیم رئیس جمهور شود.

 

با این حال آقای ترامپ گفته که قطعنامه اختیارات جنگ را وتو خواهد کرد.

 

این قطعنامه که اصلا از سوی سناتور دمکرات تیم کین از ویرجینیا تنظیم شده اعلام می کند که آقای ترامپ پیش از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران باید از کنگره مجوز بگیرد.

 

این مصوبه در صورتی که رئیس جمهور قانع شده باشد خطری قریب الوقوع از سوی ایران آمریکا را تهدید می کند دست او را برای اقدام نظامی نمی بندد.

 

حامیان این طرح می گویند که هدف این قطعنامه نه بستن دست ترامپ بلکه به کرسی نشاندن اختیارات کنگره در اعلان جنگ است.

 

به گزارش آسوشیتدپرس شش جمهوری خواه و یک نماینده مستقل برای تصویب این طرح به دمکرات ها پیوستند و در مقابل شش دمکرات و ۱۸۰ جمهوری خواه با آن مخالفت کردند.

 

دمکرات ها در سنا ماه پیش با حمایت هشت سناتور جمهوری خواه آن را تصویب کرده بودند.

 

الیوت انگل، نماینده دمکرات مجلس نمایندگان از نیویورک که رئیس کمیته روابط خارجی است، گفت که این قطعنامه "حامل این پیام روشن است که مردم آمریکا با ایران جنگ نمی خواهند و کنگره به جنگ با ایران مجوز نداده است."

 

او پیش از رای گیری در صحن مجلس گفت: "کنگره مجبور نیست صبر کند تا رئیس جمهور دوباره تصمیم به استفاده از نیروی نظامی بگیرد. این وظیفه ماست که کاری کنیم، چون می دانیم که تنش ها می تواند دوباره و به طور ناگهانی شعله بکشد. برخلاف ادعاهای دولت، ایران منصرف نشده است."

 

با این حال جمهوری خواهان این قطعنامه را "مایه تفرقه و غیرمسئولانه" خواندند.

 

مایکل مکال نماینده تگزاس و عضو ارشد جمهوری خواه کمیته روابط خارجی با محکوم کردن این قطعنامه گفت: "دشمنان کشور ما این بحث را از به دقت دنبال می کنند. آنها باید خوب بدانند که اگر آمریکایی ها را بکشند، بهای آن را خواهند پرداخت."

 

کلیدواژه ها:
ترامپ  |  آمریکا  |  ایران  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top