|
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ الثلاثاء ٥ جمادى الثانية ١٤٤٢ Tuesday, January 19, 2021
کد خبر: 983432
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۲/۱۸ - ۰۴:۵۷
نقل قول رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل از سردار سلیمانی
آموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل می گوید باوجود برخی گزارش ها، ایران در حال ترک سوریه نیست.
آموس یادلین نقل قول رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل از سردار سلیمانی
به این مطلب امتیاز دهید
83.3% 16.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، جروسالم پست نوشت: آموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل می گوید باوجود برخی گزارش ها، ایران در حال ترک سوریه نیست.


یادلین که اکنون مدیر موسسه مطالعاتی INSS است، در گفتگو با رسانه ها عنوان داشت: ایرانی ها در حال ترک سوریه نیستند. من این را باور نمی کنم.


وی در پاسخ به سئوالی درمورد اینکه اگر این ماجرا صحیح نیست، چرا ارتش اسرائیل بیانیه ای منتشر کرده و گفته ایران در حال کاهش حضور در سوریه است؟، اظهار داشت: من نشنیدم که ارتش این را گفته باشد. دیدم که یک منبع ارشد در حوزه دفاعی، این را گفته است. ظن من این است که این سخن از سوی فردی در بخش سیاسی ارتش بیان شده است.


یادلین در پاسخ به سئوالات درمورد اینکه آیا منظور او، نفتالی بنت وزیر دفاع اسرائیل است، گفت که « من فکر می کنم شما پازل ها را کنار هم گذاشتید که چه کسی بزودی از وزارتخانه می رود و چه میراثی می خواهد از خود باقی بگذارد.


این مقام ارشد سابق ارتش اسرائیل در توضیح اینکه چرا ایران سوریه را ترک نخواهد کرد، خاطرنشان کرد که «سوریه تنها کشور عربی بود که در طول جنگ عراق و ایران، از این کشور حمایت کرد. روابط بین ایران و سوریه به لحاظ استراتژیک قوی است و تهران به دمشق به عنوان پایه سیاست منطقه ای خود نگاه می کند.»


وی ادامه داد: برای ایران خیلی مهم است که حکومت سوریه را زنده نگه دارد. قاسم سلیمانی می گفت، حفاظت از تهران، از دمشق شروع می شود.


یادلین اضافه کرد: «ایران می خواهد خیلی به ما به لحاظ فاصله کیلومتری نزدیک باشد. هیچ چیزی درمورد اهداف استراتژیک ایران تغییر نکرده است.


وی گفت: «ایران همیشه خود را با [شرایط] وفق می دهد. در زمان های مختلفی، ما دیدیم که ایران نیروهای بیشتر یا کمتر و متفاوتی در سوریه به دلیل شرایط متفاوت داشت.


رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل گفت «سلیمانی به دنبال تبدیل سوریه به پایگاهی برای حمله به اسرائیل بود. طرح او شامل احداث فرودگاه و پایگاه دریایی و خطوط لجستیک و موشک های بالستیک پیشرفته و هواپیماهای بدون سرنشین بود. چیزهایی که آنها را قادر به حمله اسرائیل از سوریه می کرد.


یادلین همچنین گفت که اکنون فرماندهان ایران در سوریه حضور دارند و احتمالا تغییری که اتفاق افتاده، استفاده ی بیشتر از گروه های شبه نظامی شیعه به جای نیروهای ایرانی است.
 

انتخاب

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top