|
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ الخميس ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٢ Thursday, January 28, 2021
کد خبر: 984361
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ - ۰۰:۱۵
آیا نفتکش های ایرانی بدون مزاحمت آمریکا به ونزوئلا خواهند رسید؟
در مقابل تهدیدهای آمریکا کشتی‌های ایرانی در عمل ثابت کرده اند که هیچ ارزشی برای تحریم‌های آمریکا علیه ایران که این روزها دوسالگیشان را پشت سر گذاشته اند قائل نیستند.
 آیا نفتکش های ایرانی بدون مزاحمت آمریکا به ونزوئلا خواهند رسید؟ آیا نفتکش های ایرانی بدون مزاحمت آمریکا به ونزوئلا خواهند رسید؟
به این مطلب امتیاز دهید
20% 80% بازدید

به گزارش جام نیوز، متعاقب نامه وزیر خارجه ایران به دبیر کل سازمان ملل، عراقچی معاون وزارت خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرد و به او نسبت به هر گونه مزاحمت برای کشتیهای ایرانی از ناحیه آمریکا هشدار داد.

تحلیل: به هر میزان کشتیهای حامل سوخت ایرانی به ونزوئلا نزدیکتر می‌شوند بر میزان حساسیت موضوع و البته احتمال مزاحمت ها از سوی آمریکا برای این کشتیها افزوده میشود. کشتیهای مذکور با پرچم ایران و بدون آنکه رادارهای مسیر یاب خود را خاموش کرده باشند به ونزوئلا و در بغل گوش آمریکا نزدیک می‌شوند.

- در مقابل تهدیدهای آمریکا کشتی‌های ایرانی در عمل ثابت کرده اند که هیچ ارزشی برای تحریم‌های آمریکا علیه ایران که این روزها دوسالگیشان را پشت سر گذاشته اند قائل نیستند.

- اعزام کشتی‌ها به ونزوئلا در حقیقت حامل این پیام است که تحریم‌های آمریکا آنچنانکه ادعا می شود موثر نبوده اند و بهای سوخت موجود در این کشتیها پیشتر از ونزوئلا و در قالب طلا دریافت شده است.

- اگرچه احتمال مزاحمت از سوی آمریکا برای این کشتیها دور از ذهن نیست اما تجاربی چون سرنگونی پهپاد امریکایی متجاوز به حریم ایران، توقیف کشتی انگلیسی متعرض به حریم دریایی ایران، انتقام ایران در خصوص شهادت سردار سلیمانی درحمله به عین الاسد و... جملگی حکایت از آن دارد که ایران در مقابل چنین ماجراجویی‌هایی ابدا سکوت نخواهد کرد.

- آمریکا این روزها بشدت درگیر مسائلی چون کرونا، مشکلات نفتی و آسیب دیدگی در عرصه اقتصادی است در عین حال تنها با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمتر از 6 ماه فاصله دارد. این واقعیات اگرچه احتمال برخورد آمریکا با کشتی‌های حامل سوخت ایرانی را قدری بعید معرفی می‌کند اما و در مقابل اساساً انتظار رفتاری توام با عقلانیت در اغلب موارد از ترامپ امری محال است. لذا در صورتی که آمریکا در این ماجرا به رفتاری غیر عقلانی مبادرت کند آنگاه بایستی متحمل واکنشی شود که قبل از هر چیز مساله ریاست جمهوری ترامپ را با چالشی اساسی مواجه خواهد کرد بدیهی است نوع و کیفیت این واکنش ایرانی هم سنگ با رفتار احتمالی و مزاحمت محتمل آمریکا برای کشتی‌های ایرانی خواهد بود.

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top