|
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ الخميس ٢٣ ذو الحجّة ١٤٤١ Thursday, August 13, 2020
کد خبر: 984814
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۳/۶ - ۰۸:۱۸
کارشناس‌حقوق‌بین‌الملل: آمریکا پاسخ‌قاطعی از ایران خواهدگرفت/ تجربه «عین‌الاسد و گلوبال هاوک» مقابل چشمان آمریکاست
پرهام فرهنگ وصال در گفت‌وگو با جام نیوز ضمن تاکید بر اینکه "تجارت بنزین بین ایران و ونزوئلا طبق قوانین خود آمریکا هم تجارتی قانونی است نکات مهمی را راجع به پنج کشتی ایران که با محموله بنزین به سمت ونزوئلا در حرکت هستند، بیان کرده است.
فرهنگ وصال کارشناس‌حقوق‌بین‌الملل: آمریکا پاسخ‌قاطعی از ایران خواهدگرفت/ تجربه «عین‌الاسد و گلوبال هاوک» مقابل چشمان آمریکاست
به این مطلب امتیاز دهید
89.7% 10.3% بازدید

به گزارش جام نیوز، پرهام فرهنگ وصال، کارشناس حقوق بین الملل مقیم سوئیس در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه تحلیلی‌خبری جام نیوز ضمن تاکید بر اینکه "تجارت بنزین بین ایران و ونزوئلا طبق قوانین خود آمریکا هم تجارتی قانونی می‌باشد گفت:

در خصوص تجارت بنزین بین ایران و ونزوئلا نکته مهم و ابتدایی این است که باید بدانیم چه اتفاقی افتاده است. بنزین بی‌‌حاشیه ‌ترین و غیر نظامی‌ ترین کالای ممکن است که هیچ استفاده‌ای جز استفاده شهروندی برای خودروهای شخصی نمیتوان برای آن متصور شد. لذا هیچ ایرادی به این کالا وارد نیست حتی بر اساس قواعد داخلی آمریکا.

 

وی افزود: تحریم‌های آمریکا با اینکه تروریسم اقتصادی و یکجانبه گرایی است اما شامل این نوع تجارت نمیشود و نقض قوانین تروریسم اقتصادی ایالات‌متحده هم صورت نگرفته است.

 

فرهگ وصال افزود: مسئله این است که آمریکا یک مرحله پا را فراتر گذاشته و به کشورهای دیگر از جمله، ژاپن، آلمان، سوئیس و ... می گوید که اگر شرکت‌های شما با ایران تجارت کنند دیگر اجازه نخواهند داشت با آمریکا تعامل تجاری داشته باشند؛ یعنی آمریکا با سوء استفاده از عدم توازن اقتصادی حاکم بر جهان حتی راه‌های تجاری سایر کشورها با ایران را هم می‌بندد که این یک تروریسم اقتصادی مضاعف است.

 

وی تاکید کرد: الان مبادله تجاری که ایران و ونزوئلا دارند با هم انجام می دهند با اینکه قوانین غیر عادلانه و بسیار مخرب تروریسم اقتصادی آمریکا را نقض نکرده، اما ایالات متحده با قلدر بازی می‌‌گوید که نباید این تجارت انجام بگیرد که این رفتار آمریکا به معنای واقعی کلمه نوعی از جنون است و دزدی دریایی به حساب می‌آید.

 

این استاد حقوق بین الملل در ادامه با یادآوری اقدام سال گذشته آمریکا علیه نفتکش ایرانی"آدریان دریا" و پاسخ قاطع ایران گفت: آمریکایی‌‌ها قبلا در خصوص کشتی "آدریان دریا" ایران را تجربه کرده‌اند و پاسخ خیلی قاطعی دریافت کرده‌اند و می‌دانند در صورت توقیف کشتی‌های ایران چه اتفاقی خواهد افتاد به خاطر همین من تصور نمی کنم آمریکا خطای قبلی خود را تکرار کند چرا که هزینه‌‌های بسیار زیاد اقتصادی و سیاسی برای آن در پی خواهد داشت.

 

وی با تاکید بر اینکه "تهدید ایران به پاسخ به هرگونه اقدامی علیه کشتی های ایرانی" تهدید توخالی نیست گفت: آمریکایی‌‌ها اگر بخواهند علیه کشتی‌‌های ایران اقدام نظامی انجام دهند، تجربه "عین‌الاسد" و  پهپاد "گلوبال هاوک" در مقابل چشم آنهاست.

 

پرهام فرهنگ وصال خاطر نشان کرد که ایران تنها کشوری است که در جهان توانسته طبق قوانین موجود استقلال و آزادی خود را حفظ نماید که این هم به خاطر هم افزایی خوب دو بازوی نظامی و دیپلماسی ایران است؛ چرا که این کشور هم اهل مذاکره و گفتگو و تعامل است و هم نشان داده در جایی‌ که خروج از قانون علیه آن صورت بگیرد هیچ ابایی از استفاده حداکثری از توان نظامی مشروع خود ندارد.

 

ویدئوی مربوط به این بخش از گفت‌وگو را در ادامه ببینید

 

کارشناس حقوق بین الملل در ادامه این گفت‌‌وگو با رد اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌‌ها مبنی بر اینکه ایران در مقابل صادرات بنزین به ونزوئلا از این کشور طلا دریافت کرده، انتشار چنین اخباری را بخشی از سناریوهای ضد ایرانی دولت آمریکا خواند و گفت: آمریکا آن چیزی را که نمی‌تواند در عمل پیاده کند همواره تلاش می‌کند که ‌از طریق رسانه‌‌ها و جنگ رسانه‌‌ای در اذهان ایجاد نماید.

 

وی افزود: آنچه مسلم است دریافت طلا از سوی ایران هیچ ایرادی ندارد ولی دریافت طلا و عادت کردن به چنین شیوه تجارتی -تجارت کالا به کالا- که برای قرن 15 میلادی است بسیار فساد زا و ناپایدار است و طبیعی است که ایران اصلا وارد چنین تجارت پر فساد و بی فائده نشود. 

 

وی در ادامه ورود ایران و ونزوئلا به این نوع از تجارت را خواست آمریکا خواند و افزود: هدفی که آمریکا تعریف کرده این است که ایران و ونزوئلا با ورود به این نوع تجارت، وارد چاه ویلی شوند که آنها را از بازارهای جهانی منفک کند ولی آمریکایی ‌ها چون نمی‌توانند چنین هدفی را عملی کنند در فضای مجازی و از طریق رسانه‌های خود چنین القاء می‌کنند که این دو کشور وارد چنین تجارت پر فسادی شده‌اند.

 

فرهنگ وصال در ادامه با اشاره به ارزش و جایگاه شرکت نفت ملی ونزوئلا -PDV- در بازارهای جهانی که از اموال و دارایی‌های بسیار زیادی در سرتاسر جهان برخوردار است و از جمله اینکه صد درصد سهام شرکت "سیتکو" آمریکا و.... متعلق به آن است گفت: شرکت ملی نفت ونزوئلا در سرتاسر دنیا دفتر دارد ولی در تهران دفتری ندارد لذا تجارت بنزین بین ایران و این کشور می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای راه اندازی دفتر این شرکت در تهران تا ایران از طریق آن بتواند سهام قابل توجهی از شرکت PDV  ونزوئلا را دریافت نماید و به طریق اولی در مالکیت هایی که این شرکت در سرتاسر دنیا دارد شریک شود و از این طریق همکاری‌های خود را گسترش دهد.

 

وی همچنین در ادامه با اشاره به زمین گیر شدن شرکت هواپیمایی ونزوئلا در یکسال گذشته به خاطر تحریم‌های امریکا گفت: ایران با توانایی هایی که در زمینه هوا فضا دارد میتواند با دریافت سهام ‌های عمده این شرکت به جای پول در مقابل بنزین، این خطوط هوایی را زنده کند و یک نقطه متمرکز از هوانوردی غیر نظامی و حتی نظامی را در آمریکای جنوبی ایجاد نماید.

 

ایرانی‌ها همچنین به جای دریافت پول میتوانند از این فرصت استفاده کنند و کنترل موثر بر اموال و تجارت استراتژیک درون آمریکای جنوبی را به دست آورند.

 

کارشناس حقوق بین الملل در ادامه گفتگوی خود در خصوص اهمیت به اهتزاز درآمدن پرچم ایران بر روی کشتی‌های ایرانی اعزامی به ونزوئلا گفت: شکی نیست که از لحاظ وجه ظاهری و پیامی که به اهتزاز درآمدن- با اقتدار و بدون هیچ نگرانی- پرچم ایران به همه جهان مخابره می شود چیز کمی نیست و این چیزی نیست که هر کشور توان انجام آن را داشته باشد.؛ تقریبا ایران تنها کشوری در جهان است که نفت خود را خود پالایش و به بنزین تبدیل می کند و زیر پرچم ایران آن را به آن سوی جهان می رساند.

 

وی در پایان تاکید کرد که اگر چه ایران دارد با اقتدار و زیر سایه پرچم خود بنزین تولیدی خود را به ونزوئلا میفرستد اما این حقیقت را هم نباید فراموش کرد که تحریمهای آمریکا باعث شده هیچ کشور دیگری حاضر نشود پرچم خود را در اختیار ایران قرار دهد برای نصب روی کشتی ها جهت صادرات نفت و بنزین که این مسئله هزینه‌های زیادی را هم متحمل ایران میکند.

 

ویدئوی مربوط به این بخش از گفت‌وگو را در ادامه ببینید

کلیدواژه ها:
نفت  |  ونزوئلا  |  ایران  | 
مشاهده نظرات

باش خخخ

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top