|
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ السبت ١٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 31, 2020
کد خبر: 984953
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۳/۶ - ۲۳:۱۱
توطئه عمان و لیبی علیه عربستان سعودی
رسانه های سعودی در این باره نوشتند: وزیر خارجه عمان در این فایل صوتی به قذافی گفت که عمر عربستان سعودی تمام شده است.
 توطئه عمان و لیبی علیه عربستان سعودی توطئه عمان و لیبی علیه عربستان سعودی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از العالم،  اخیرا فایلی صوتی منتشر شده که در آن یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان و معمر قذافی رهبر سابق لیبی در گفت وگو با یکدیگر علیه عربستان سعودی توطئه چینی می کنند.

این فایل صوتی جنجال بزرگی در عمان ایجاد کرده است.

روزنامه المرصد چاپ عربستان سعودی در این باره نوشت که در این فایل صوتی جزییات چنین توطئه ای مشخص نشده و فقط طرفین درباره مسائل سیاسی کشورهای خود و سایر کشورهای عربی گفت و گو می کنند به ویژه که مشخص است وزیر امور خارجه عمان بیشتر از آنکه با قذافی سخن بگوید، سخنان وی را می شنود.

این روزنامه ادعا کرد: البته این اولین بار نیست که علیه عربستان سعودی توطئه می شود، قبلا نیز حمد بن خلیفه امیر سابق قطر در یک فایل صوتی در گفت وگو با قذافی، علیه ریاض توطئه کرده بود که نشان دهنده میزان کینه آنان نسبت به عربستان سعودی و تلاش آنان برای نابودی این کشور است.

رسانه های سعودی در این باره نوشتند: وزیر خارجه عمان در این فایل صوتی به قذافی گفت که عمر عربستان سعودی تمام شده است.

ابو مستهیل توئیت نویس مشهور عمانی نوشت: لو رفتن این فایل صوتی، نشان دهنده شکست سازمان امنیت امارات در میکس مناسب این فایل است به همین دلیل اجازه ندهید طوری وانمود کنند که گویی امارات توسط افرادی عاقل اداره می شود که در این صورت مردم به شما می خندند.

همزمان، کاربران شبکه های اجتماعی عمان، هشتگی به نام #فایلهای صوتی – بن – علوی – ساختگی، به راه انداخته و در آن از کشورشان در برابر شایعه پراکنی های اماراتی سعودی، دفاع کردند.

ابو مستهیل در توئیت خود نوشت: به مردم عربستان سعودی پیام می دهم که سازمان اطلاعات ابوظبی با میکس صدا، یک فایل صوتی را از طریق یک قاچاقچی عمانی اجیر شده توسط سفارت امارات، در میان مردم پخش کرده است، به همین دلیل دسیسه های شبکه های مجازی سعودی اماراتی را باور نکنید.

این کمپین عمانی، خشم ابوظبی را برانگیخت به ویژه که هیثم بن طارق سلطان عمان از هر نوع راهکاری برای حل منازعه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و احیای روابط میان کشورهای آن حمایت می کند در حالی که امارات و عربستان در صدد تفرقه افکنی بیشتر هستند.

این در حالی است که خبرگزاری عمان از سفر شیخ محمد بن عبد الرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر به عمان و دیدارش با هیثم خبر داد.

این سفر ساعاتی پس از تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با سلطان عمان انجام شد که در جریان آن طرفین به موضوع تقویت و گسترش روابط دو کشور جهت خدمت به منافع مشترک و موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی پرداختند.

تحلیلگران معتقدند، ورود عمان به خط میانجیگری برای پایان دادن به بحران خلیج فارس نشانه تلاش این کشور برای آشتی دادن کشورهای این منطقه پس از 3 سال قطع رابطه است.

آنان گفتند که هدف از تماس و رایزنی های قطر، کویت و عمان و تماس های سلطان عمان با سران این کشورها برای تبریک عید فطر، در امتداد میانجیگری کویت برای پایان دادن به بحران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و رفع محاصره قطر است که روز پنجم ژوئن 2020 وارد چهارمین سال خود می شود.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top