|
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ الجمعة ١٩ ذو القعدة ١٤٤١ Friday, July 10, 2020
کد خبر: 985291
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ - ۰۹:۵۲
آمریکا در بحران؛ اعلام «حکومت‌نظامی» در بیشتر شهرها!
همزمان با ادامه اعتراضات، مقررات منع تردد شبانه در شهرهای آمریکا اعلام شده است؛ مقام‌های شهری از مردم خواسته‌اند از خانه‌هایشان خارج نشوند.
آمریکا  آمریکا در بحران؛ اعلام «حکومت‌نظامی» در بیشتر شهرها!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، همزمان با ادامه اعتراضات به قتل "جورج فلوید" شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس‌های نژادپرست این کشور، مقررات منع تردد شبانه در شهرهای آمریکا اعلام شده است؛ مقام‌های شهری از مردم خواسته‌اند از خانه‌هایشان خارج نشوند.روز شنبه درحالی که معترضان به مرگ یک مرد سیاهپوست به دست پلیس مینیاپولیس در شهرهای مختلف آمریکا تجمع کردند، در تعدادی از شهرهای بزرگ این کشور مقررات منع تردد اعلام شده است.

 

لس آنجلس، آتلانتا و فیلادلفیا از جمله شهرهاییهستند که مقام های آنها از مردم خواستند شنبه شب از خانه هایشان خارج نشوند.

 

"جورج فلوید" مرد سیاهپوستی که روز دوشنبه زیر فشار زانوی یک مامور پلیس، کشته شد، به مظهر تازه خشونت پلیس علیه سیاهان بدل شده است.

 

 در بیشتر شهرهای آمریکا از جمله در لس‌آنجلس، شیکاگو و نیویورک ماموران پلیس با شلیک گلوله پلاستیکی، باتون و گاز اشک‌آور با معترضان درگیر شدند و عده ای را دستگیر کردند.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با "آشوبگر و خرابکار" خواندن معترضان گفته که: "نمی توانیم اجازه بدهیم که گروه کوچکی از مجرمان و خرابکاران شهرهای ما را خراب و جوامع ما را تباه کنند... دولت من جلوی گروه های خشن را خواهد گرفت و ریشه آنها را خشک خواهد کرد."

 

او گروهی ضدفاشیتی به نام "آنتیفا" را به سازمان دهی اعتراضات متهم کرد.

 

عصر شنبه جمعیت معترضان به تدریج شروع به راهپیمایی در خیابان های مینیاپولیس، نیویورک، شیکاگو، میامی، فیلادلفیا و سایر شهرها کردند و شعار "زندگی سیاهان ارزش دارد" و "نمی توانم نفس بکشم" سر دادند. "نمی توانم نفس بکشم" یکی از آخرین جملاتی بود که جورج فلوید پیش از مرگ بر زبان راند.

 

لس آنجلس از جمله شهرهایی است که از هشت شب تا پنج و نیم صبح مقررات منع تردد اعلام کرده. ساعات منع تردد در آتلانتا ۰۹:۰۰ شب تا سپیده دم اعلام شد. لوئیویل در کنتاکی هم مقررات مشابهی اعلام کرده است.

 

"تیم والز" فرماندار مینه سوتا روز شنبه گفت در اقدامی بی سابقه کل گارد ملی این ایالت که شمار آنها به ۱۳ هزار نفر می رسد را بسیج می کند. او "معترضان" را متهم کرد که باعث تخریب و هر ج و مرج می‌شوند.

 

 

 والز مثل برخی دیگر از مقام ها مدعی شدند که "بسیاری از معترضانی که دست به خشونت می زنند از نقاط دیگر آمده باشند اما جزییاتی ارائه نکرد."

 

همزمان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که واحدهای نظامی در مینه سوتا را در حال آماده باش درآورده تا در صورت لزوم مانع خشونت شوند.

 

روز شنبه در شهر مینیاپولیس، جایی که جورج فلوید کشته شد، تظاهرکنندگان مقررات منع آمد و رفت را نادیده گرفتند و نیروهای پلیس نیز تلاشی برای اعمال محدودیت‌ها نکردند.چندین ساختمان در شهر مینیاپولیس به آتش کشیده شده‌اند.

 

جورج فلوید که ۴۶ سال داشت روز دوشنبه زیر پای پلیس نژادپرست آمریکا جان باخت. در فیلمی که از صحنه کشته شدن او منتشر شده، او درحالی که به سختی نفس می‌کشد، به درک شووین، پلیس سفید پوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: "نمی‌توانم نفس بکشم."

 

طبق آمار رسمی منتشر شده در رسانه های آمریکایی، سالانه بیش از هزار نفر از شهروندان این کشور به دست پلیس آمریکا کشته می‌شوند و بیشتر کسانی که کشته می‌شوند، سیاه‌پوست هستند.

 

 

کلیدواژه ها:
معترضان  |  آمریکا  |  آتش  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top